Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaplanować święta Bożego Narodzenia by później nie wyrzucać jedzenia? Podpowiadamy, jak nie marnować jedzenia na święta

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Na święta kupujemy i przygotowujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy. Wśród najczęściej wyrzucanych produktów są kolejno: pieczywo, wędliny, warzywa, owoce oraz nabiał.
Na święta kupujemy i przygotowujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy. Wśród najczęściej wyrzucanych produktów są kolejno: pieczywo, wędliny, warzywa, owoce oraz nabiał. archiwum
Boże Narodzenie to specyficzny okres, gdy zatraceni w świątecznej gorączce, zpośpiechem w roli nieodłącznego towarzysza, kupujemy naprawdę dużo. Żeby nie powiedzieć: dużo za dużo. Widok lodówki, pękającej w szwach w większości domów, nikogo już nie dziwi. Pozostaje natomiast pytanie - co z jedzeniem, które pozostało po długim ucztowaniu?

Kuchnia na święta: Dobry plan to podstawa

Zanim wyjdziemy do sklepu zróbmy listę - ale nie tylko zakupów. Zacznijmy od zastanowienia się ilu będziemy mieli gości i czy ktoś z nich także przyniesie swoje specjały. Zróbmy też spis planowanych potraw, a potem dokładnie prześledźmy przepisy i sprawdźmy, jakie składniki będą nam potrzebne. Oczywiście kupujemy te, których nie mamy w domu, więc to również warto sprawdzić. Na tej podstawie łatwo stworzymy listę zakupów - będziemy dokładnie wiedzieli co kupić, aby przygotować wystarczającą liczbę potraw.

Będąc w sklepie dokładnie sprawdźmy termin przydatności do spożycia, a produkty surowe, np. owoce, kupujmy tuż przed świętami. Dzięki temu nie stracą świeżości, a my nie będziemy zmuszeni ich wyrzucać i po raz kolejny iść do sklepu.

Nie marnuj na święta: Mrożenie czyni cuda

By nie zatracić się w bożonarodzeniowym ucztowaniu, a jednocześnie nie zmarnować tak pieczołowicie przyrządzonych dań, wystarczy skorzystać z prostego sposobu przechowywania żywności. Mowa oczywiście o mrożeniu.

- Na czele listy świątecznych rarytasów, którym mrożenie wręcz służy, jest bigos. Odmrażany i wielokrotnie podgrzewany nic nie traci ze swojego aromatu, zyskuje za to dodatkowe walory smakowe - mówi Monika Berger, ekspert marki Berger. - Mrozić możemy także świąteczny schab, pasztet czy roladę. Ważne jednak, by pamiętać o sprawdzeniu temperatury w zamrażarce - nie może być ona wyższa niż - 18 stopni Celsjusza - tłumaczy.

Zobacz też: Przepis na bigos świąteczny. Zobacz jak przygotować bigos z karkówką, boczkiem, grzybami i śliwką

Dodatkowo zwróćmy uwagę jak długo mrozimy dany produkt. Rodzaj mięsa determinuje optymalny czas mrożenia (w przypadku cielęciny i wołowiny - do 8 miesięcy, wieprzowiny i gulaszu - do 6, mięsa mielonego - do 2 miesięcy). Owoce możemy trzymać w zamrażarce do 5 miesięcy, warzywa korzeniowe do 3-6 miesięcy.

Kulinarny recykling

Aby nie wyrzucać nadmiaru jedzenia, pozostałe z poszczególnych dań resztki możemy także z powodzeniem zamienić w nowy kulinarny przysmak. Jak tego dokonać? Ryby świetnie sprawdzą się do zapiekanek czy rozmaitych past. Mięso możemy wykorzystać do wytrawnych tart, omletu czy ugotowania aromatycznego żurku. - Mięso w wersji pieczonej będzie doskonale smakować po zmieleniu, jako farsz np. do pasztecików. Jeśli po świętach w lodówce wciąż zalegają nam warzywa - spożytkujmy je do sałatek czy makaronowych zapiekanek, z kolei na bazie owoców przygotujmy przepyszne i zdrowe koktajle - mówi Monika Berger.

Zobacz też: Przepisy na mięsa na święta Bożego Narodzenia: rolady, mięsa pieczone i marynowane

Wiele składników, a nawet pozostałości gotowych potraw może posłużyć do stworzenia kolejnego dania. Na przykład, do babeczek jajecznych można dodać pozostałości wędliny.

Przepis na babeczki

Będą nam potrzebne: 4 jajka, 1 ogórek kiszony (np. Krakus), kawałek papryki czerwona i żółtej, kilka pieczarek, 4-5 plasterków wędliny, szczypior, 30 g twardego sera, ząbek czos-nku, sól, pieprz, płatki suszonej papryczki chili.
Jajka roztrzepać z przyprawami. Paprykę, ogórka, pieczarki i wędlinę pokroić w kostkę, ser zetrzeć na tarce, a szczypior posiekać, dodać do jaj i wymieszać.Masę przelać do foremek (max 2/3 wysokości), wstawić do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 18-20 minut.

Czytaj też: Przepisy na Boże Narodzenie: Kaczka, perliczka, a może kurczak? Zobacz przepisy na święta

Świąteczne dary

Jeśli w tym roku jesteśmy organizatorami świątecznego biesiadowania, dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w pojemniki, które wypełnimy świątecznymi rarytasami. Zapas smakołyków „na drogę” z pewnością zostanie pozytywnie odebrany, równocześnie odciążając nieco naszą lodówkę. Warto również pochylić się nad drugim człowiekiem - być może bliżej niż nam się wydaje jest ktoś, dla kogo żywnościowy prezent będzie wielkim szczęściem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zaplanować święta Bożego Narodzenia by później nie wyrzucać jedzenia? Podpowiadamy, jak nie marnować jedzenia na święta - Głos Wielkopolski

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie