Jak pozbyć się smogu z domu?

Materiał informacyjny KAISAI
Smog jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia mieszkańców miast i jakości ich życia. Co jednak zrobić, gdy zanieczyszczenie dostaje się do naszych domów i wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie? Trzeba wyposażyć się w oręż, który pozwoli na skuteczną, choć z pozoru nierówną, walkę z tym groźnym przeciwnikiem. Warto zawalczyć o zdrowie i dobre samopoczucie swojej rodziny, a będzie to tym prostsza walka, im więcej dowiemy się o urządzeniach i metodach, pozwalających na oczyszczanie powietrza.

Co to jest smog?
Smog to termin, który odnosi się do zanieczyszczenia powietrza, w skład którego wchodzą m.in. pyły zawieszone, dymy, opary, aerozole oraz tlenki azotu i siarki. Powstaje na skutek działania czynników antropogenicznych, czyli zależnych od człowieka. Najistotniejszą rolę odgrywa w tym kontekście spalanie paliw kopalnych w transporcie, przemyśle czy w ogrzewaniu domów. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie widoczne w miastach, gdzie wysoka koncentracja źródeł emisji i niska cyrkulacja powietrza sprawiają, że zanieczyszczenia kumulują się w atmosferze.

Gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone?
Szczególnie istotnym problemem smog jest na południu Polski: w Krakowie, Katowicach, Nowym Targu czy Nowym Sączu. W miastach tych często przekraczane są norm stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Wynika to z kilku przyczyn:

  • wciąż popularne na tych terenach są „kopciuchy”, czyli tradycyjne piece opalane węglem, z których dym zanieczyszcza powietrze,
  • południowa Polska jest pełna zakładów przemysłowych, które pracując, również generują smog,
  • tamtejsze górzyste tereny przeszkadzają w cyrkulacji powietrza, przez co utrzymuje się ono nad miastem.

Dlaczego smog jest tak groźny dla polskich miast?
Smog jest szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z chorobami układu oddechowego, a jego wpływ na środowisko naturalne jest równie niszczycielski. W jego skład wchodzi wiele szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu, siarki, benzen czy formaldehyd. Te substancje mogą przedostać się do naszych płuc i wpłynąć na układ oddechowy, powodując problemy zdrowotne, takie jak astma, zapalenie oskrzeli, choroby serca czy naczyń krwionośnych. Smog może również prowadzić do obniżenia jakości życia, powodując zmęczenie, drażliwość i trudności w koncentracji.

Należy podkreślić także rolę, która w składzie smogu odgrywają pyły zawieszone PM2,5 oraz PM10. To drobne zanieczyszczenia, których rozmiar pozwala przenikać do organizmu w niemalże niezmienionej postaci – PM2,5 może dostać się nawet do krwiobiegu! To substancje silnie rakotwórcze, dlatego ekspozycja na nie może prowadzić do poważnych problemów, jak np. nowotworu układu oddechowego.

Jak pozbyć się smogu?
Chociaż wielu pochylało się już nad tym problemem, to wciąż trudno jest zminimalizować poziom smogu bez szeroko pojętej zmiany w całym kraju, a nawet na świecie. Warto jednak zabezpieczyć się przed nim we własnym domu czy mieszkaniu – wpłynie to pozytywnie na zdrowie domowników.

Jak pozbyć się smogu z domu?

Po pierwsze: doskonałą metodą oczyszczania powietrza ze smogu będzie wybór klimatyzacji do domu wzbogaconej o filtry powietrza. W wielu klimatyzatorach, jak na przykład w modelu KAISAI FLY, ochładzane powietrze przechodzi przez filtry Bio HEPA, które oczyszczają powietrze z drobnoustrojów i zanieczyszczeń, w tym również pyłów zawieszonych

W domu, który jest zagrożony smogiem z zewnątrz, powinno być dużo roślin doniczkowych. Im więcej, tym redukcja poziomu zanieczyszczenia będzie ekonomiczniejsza i łatwiejsza. Bluszcze, draceny i popularne skrzydłokwiaty mają zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Trzeba tylko uważać na kota – skrzydłokwiat jest dla nich trujący.

Inną metodą jest jonizacja powietrza. Jonizatory powietrza można kupować osobno, często są jednak montowane również w klimatyzatorach, jak na przykład w najnowszym modelu KAISAI ICE. Jonizator generuje jony ujemne, które neutralizują jony dodatnie obecne w powietrzu. To właśnie one odpowiadają za przenoszenie zanieczyszczeń i drobnoustrojów, dlatego ich neutralizacja pozwala oczyścić powietrze. Jonizator pomoże też utrzymać poczucie świeżości we wnętrzu – jakby właśnie spadł deszcz.

Smog – groźny przeciwnik

- Smog jest groźnym przeciwnikiem, ale chociaż metody walki z nim na własnym polu bitwy wydają się poste, trzeba pamiętać, żeby go nie lekceważyć. Klimatyzacja może pomóc, ale najważniejsze to promować zdrowe, naturalne i odnawialne źródła energii, które nie generują zanieczyszczeń i pomagają chronić środowisko – mówi Piotr Materek, kierownik ds. technicznych w KAISAI.

Współpraca i edukacja na temat nowych technologii grzewczych czy prądotwórczych mogą przynieść doskonałe efekty w postaci tańszej energii i poprawy stanu środowiska naturalnego. Warto zatem oczekiwać zmian od decydentów oraz samemu wprowadzać je w życie – w Polsce działa mnóstwo programów dopłat, które można wykorzystać, by wymienić starą nieefektywną instalację grzewczą na nową – wpłynie to nie tylko na niższe rachunki, ale tez poprawi stan powietrza w okolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak pozbyć się smogu z domu? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie