Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sobie radzić z alergią

Beata Alukiewicz-Szczepanek
Rozpoczął się okres pylenia roślin, najgorszy czas dla alergików. Podpowiadamy jak sobie z tym radzić, jak przetrwać okres pylenia, jak zaplanować wypoczynek.

Na różnego typu alergie cierpi 30 procent ludzi - większość z nich (70 procent) dostaje uczulenia na kwitnące i pylące rośliny, wśród których najniebezpieczniejsze są trawy, brzoza i bylica. Ale możemy też nie tolerować kurzu, kosmetyków, detergentów, zwierzęcej sierści, puchu i pierza, leków, metali i wielu innych substancji. Czasami organizm "buntuje się" przeciwko niektórym pokarmom. Alergia to nic innego jak obrona naszego ciała przeciwko nie tolerowanemu czynnikowi. A efekt, to katar, zaczerwienione oczy, wysypka, opuchlizna, kaszel, duszności.

Niekiedy objawy te są lekceważone, często nawet źle interpretowane przez lekarzy. A nie leczona alergia, to groźne powikłania, niektóre nawet prowadzące do śmierci (np. alergiczny obrzęk krtani). Katar sienny może spowodować zapalenia zatok i ucha środkowego, a w rezultacie głuchotę. Tzw. pyłkowica w skrajnych przypadkach doprowadza do astmy oskrzelowej. Dlatego alergii nie można lekceważyć. Przy najmniejszych nawet symptomach uczulenia koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza.

Znaleźć przyczynę

- Podstawą walki z alergią jest wykonanie testów, stwierdzających jaki czynnik działa na nas uczulająco - wyjaśnia Maria Zielińska, pediatra i alergolog. - Wykonuje się je przed okresem pylenia. Kuracja niejednokrotnie jest dość długa, co może zniechęcać pacjentów. Nie wolno jej jednak przerywać, nawet gdy przez kilka miesięcy nie widzimy efektów.

U osób, które mają już stwierdzony alergen, można prowadzić szczepienia - polegają one na systematycznym podawaniu w odpowiednio dobranych dawkach czynnika powodującego uczulenie, aby się na niego uodpornić. Terapia składa się z 7-14 zastrzyków podawanych co 7-14 dni. Szczepienia powinny się zakończyć przed końcem pylenia danej rośliny.

Doraźna pomoc

Dla osób nie zdiagnozowanych i nie zaszczepionych przed sezonem, pozostaje pomoc doraźna, czyli leki przeciwhistaminowe, czy maści w przypadku objawów skórnych. Nie należy eksperymentować. Wprawdzie w aptekach ciągle pojawiają się jakieś nowości, ale mogą one dawać różne skutki uboczne, na przykład senność czy zaburzenia koncentracji. To lekarz, po dokładnym wywiadzie, dotyczącym nie tylko innych chorób i przyjmowanych leków, ale na przykład po uzyskaniu informacji, czy codziennie prowadzimy samochód, podpowie który preparat wybrać.

Nie dopuszczaj do uczulenia

Najlepszym jednak rozwiązaniem jest niedopuszczenie do uczulenia. Nie jest to proste, nie zamkniemy się przecież w domu, ale możemy przestrzegać pewnych reguł, co sprawi, że znacznie ograniczymy ilość dochodzących do nas alergenów:

- wychodząc na dwór, zakładaj coś na głowę: kapelusz, czapeczka, chustka osłonią włosy zapobiegną wniesieniu pyłków do mieszkania;
- po powrocie do domu weź prysznic lub kąpiel z dodatkiem soli morskiej;
- po kąpieli natłuść wilgotną i ciepłą skórę, na przykład oliwką, można stosować także zwykłe kremy półtłuste i tłuste, ale bez konserwantów;
- po spacerze wytrzep (na balkonie) ubranie, albo je upierz;
- pamiętaj, że największe pylenie występuje w godzinach 7-8 i 17-19, lepiej zostań wówczas zostać w domu i nie wietrz pomieszczeń;
- wietrzenie mieszkania powinno się odbywać w nocy, pomiędzy godziną 22 a 5;
- podczas podróży w samochodach, autobusach, pociągach nie otwieraj okien;
- zraszaj na noc firanki w oknie sypialni.

Morze tak, góry tylko wysokie

Dla alergika bardzo ważną sprawą jest planowanie urlopu. Podstawowym kryterium decydującym o terminie powinien być kalendarz pyleń i komunikaty o stężeniu pyłków w poszczególnych rejonach kraju. Jednocześnie jednak osoba uczulona musi pamiętać, że zbyt gwałtowne zmiany temperatury, klimatu, ciśnienia czy warunków mieszkaniowych mogą wpłynąć na pogorszenie samopoczucia.

Najlepsze rozwiązanie to wyjazd nad morze, bo tam stężenie alergenów w powietrzu jest mniejsze, a te, które są, za bardzo nie dokuczają. Kąpiele w morskiej wodzie stanowią znakomitą kurację dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Natomiast lepiej unikać wyjazdów w góry. Niskie stężenie pyłków w powietrzu występuje tylko w wyższych partiach gór, czyli powyżej 1000-2000 m n.p.m. Niżej jest takie jak na nizinach.

Apteczka alergika

Alergik nie powinien się ruszać z domu bez dobrze zaopatrzonej apteczki. Powinna ona zawierać leki przeciwhistaminowe, które likwidują typowe objawy alergii; leki zawierające kortyzon (w postaci maści lub tabletek) - przyspieszają one ustąpienie dolegliwości alergicznych; leki miejscowo obkurczające naczynia krwionośne albo działające ogólnie; leki przeciwalergiczne stosowane bezpośrednio na śluzówkę nosa oraz krople do oczu; epinefrynę (w postaci autostrzykawki) - to jest szczególnie ważne przy uczuleniu na jad owadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak sobie radzić z alergią - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie