Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakich fachowców potrzeba na Podkarpaciu?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Tynkarze, glazurnicy, sprzedawcy, operatorzy koparek, fryzjerzy-styliści, kelnerzy to profesje z dobrym widokiem na zatrudnienie. O tym, że na swoją przyszłość powinniśmy zacząć pracować już teraz, nie trzeba nikogo przekonywać. Ważne także, by nie poprzestać na jednej specjalizacji.

Praca na Podkarpaciu

Praca na Podkarpaciu

1. pracownicy robót wykończeniowych
2. sprzedawcy
3. operatorzy koparko-ładowarki
4. fryzjerzy-styliści
5. barmani-kelnerzy
6. księgowi komputerowi
7. kierowcy kat. C+E, D
8. operatorzy wózków widłowych
9. pielęgniarki
10. spawacze

Rynek pracy potrzebuje specjalistów o coraz wyższych kwalifikacjach, na dodatek z doświadczeniem. Wciąż popularny spawacz musi mieć teraz spore doświadczenie. Pracujący w usługach powinien wiedzieć, jak pozyskiwać środki na rozwój firmy i mieć pomysł na biznes. Najlepiej zresztą, jeśli będzie prowadził samodzielną działalność gospodarczą.

Samozatrudnienie to zdaniem fachowców najlepsza z opcji dla młodego człowieka. Daje szansę nie tylko na realizację własnych talentów, ale także pozwala na zdobywanie szerokiej wiedzy i doświadczenia, pozwalających na elastyczne zachowania na rynku pracy. A przecież w dzisiejszych czasach trzeba być wciąż przygotowanym na zmianę zawodu czy profilu działalności.

TECHNIKA Z PRZYSZŁOŚCIĄ
Młodzi ludzie coraz lepiej rozpoznają realia gospodarcze i wybierają taką szkołę, która może im zagwarantować pracę. Studia inżynierskie z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

- Kierunki techniczne mają ogromną przyszłość. Zachęcam więc do podjęcia nauki na "cięższych" kierunkach kształcenia - mówi prezes regionalnej Izby Gospodarczej w Stalowej Woli Ryszard Kapusta. - Rozwój gospodarki idzie w kierunku wysokich technologii. Na rynku pracy potrzeba wysoko wykwalifikowanej kadry inżynieryjno-technicznej, mechaników, specjalistów od transportu, energetyków, operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie. Postęp technologiczny to już nie tylko przyszłość, to teraźniejszość, więc fachowców do obsługi maszyn wysokoprecyzyjnych potrzeba już teraz - dodaje.

USŁUGI NA TOPIE
Wciąż rozwija się rynek budowlany. - Fachowcy w tej branży, jeśli tylko mają doświadczenie, nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Na brak ofert nie narzekają też na Podkarpaciu sprzedawcy, operatorzy koparek, barmani, kelnerzy i kierowcy - mówi Piotr Rutyna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nisku. - Ale obserwujemy, że pracodawcom zależy nie tylko na wykształceniu. Zainteresowaniem ze strony pracowników cieszą się pracownicy z doświadczeniem w branży. Fryzjerka, kosmetyczka, manikiurzystka czy wizażystka najlepiej jeśli ma już spore doświadczenie w zawodzie.

A kogo kształcą szkoły? W naszym regionie najpopularniejsze wśród młodzieży kierunki w szkołach Zakładu Doskonalenia Zawodowego dla młodzieży zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy przygotowują do zawodów: fryzjera, technika żywienia i gospodarstwa domowego, informatyka, hotelarza, mechanika, informatyka czy budowlańca. Wśród dorosłych jest podobnie. Profil kształcenia jest więc na bieżąco dostosowany do potrzeb pracodawców.

Kto wybiera się za pracą za granicę, też znajdzie dla siebie oferty zatrudnienia. W Unii Europejskiej czeka na Polaków wiele propozycji. Wystarczy tylko posiadać odpowiednie kwalifikacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie