Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie sprzęty mamy w domach? Pralki, telefony...

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Przyszłość według ekspertów należy do producentów telewizorów LCD.
Przyszłość według ekspertów należy do producentów telewizorów LCD. Fot. Grzegorz Lipiec
Pralkę można znaleźć aż w 99 procent polskich gospodarstw domowych. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie LG Electronics. Pod względem popularności ustępują one tylko telefonom komórkowym, które znajdują się w 98,2 procent gospodarstw. Przyszłość należy jednak do producentów telewizorów plazmowych.

Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum imienia Adama Smitha:

Jakie sprzęty mamy w domach? Pralki, telefony...

Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum imienia Adama Smitha:

- Może nie jesteśmy jeszcze Finlandią pod względem rynku usług telekomunikacyjnych, ale z roku na rok Polacy kupują coraz więcej telefonów komórkowych. Tym samym wypiera się z rynku telefony stacjonarne. Co do braku lodówek w polskich domach wynika to przede wszystkim z tego, że w jednym domu mieszkają dwie rodziny, korzystające z tej samej kuchni.

Mieszkańcy Podkarpacia, jak wynika z naszych ustaleń, nie odbiegają od obrazu prezentowanego w trakcie badań firmy LG. W naszym regionie najwięcej sprzedawanych jest telefonów komórkowych oraz telewizorów LCD.

WIĘCEJ KART SIM NIŻ OBYWATELI

- W Polsce jest już zarejestrowanych więcej kart SIM niż obywateli, co widać po wynikach badań. Telefony komórkowe robią furorę nawet wśród starszych osób - opowiada Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry.

Badania potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w Polsce znajduje się już ponad 42 miliony aktywnych użytkowników telefonów komórkowych.

- Może jeszcze nie jesteśmy Finlandią pod tym względem, ale z roku na rok kupujemy coraz więcej telefonów komórkowych - mówi Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum imienia Adama Smitha.
Zaskakuje brak lodówek w wyposażeniu wszystkich gospodarstw domowych. Analitycy tłumaczą to jednak faktem, że wiele rodzin decyduje się mieszkać teraz razem i korzystać z jednej kuchni.

18 miliardów złotych

18 miliardów złotych

Rocznie Polacy wydają na sprzęt elektroniczny prawie 18 miliardów złotych.

NADCHODZI CZAS TELEWIZORÓW

Mimo że nasycenie sprzętem agd i rtv w gospodarstwach domowych jest bardzo duże, to jednak producenci wciąż mają możliwości rozwoju.

Wśród agd bardzo duże pole manewru mają producenci zmywarek, które w 2008 roku posiadało tylko 10 procent gospodarstw domowych. Podobnie jest w przypadku klimatyzatorów, które zależnie od typu ma tylko 5 procent polskich domostw.

Na pewno wielka szansa stoi przed producentami telewizorów. W naszych domach wciąż przeważają modele kineskopowe, a płaskie, czyli LCD (tak zwane plazmowe), są wciąż w mniejszości.

- Coraz więcej osób, w różnym wieku, pyta o telewizory plazmowe. Nawet przed chwilą sprzedaliśmy jeden z nowszych modeli - mówi ekspedient w sklepie Media Expert w Tarnobrzegu.

Zakupy może dodatkowo pobudzić cyfryzacja telewizji. Po wyłączeniu sygnału analogowego w 2013 roku do odbioru telewizji niezbędny będzie tuner cyfrowy. Większość nowych, płaskich telewizorów jest w nie fabrycznie wyposażona.

Resort infrastruktury chce pod groźbą kar zmusić sieci do wycofania ze sprzedaży sprzętu, który nie ma takich możliwości. Zatem konsumenci, którzy nie kupią nowego telewizora, będą musieli kupić dodatkowy dekoder do odbioru sygnału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie