Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Japońskie klimaty polskiego malarza - wystawa malarstwa i grafiki Leona Wyczółkowskiego otwarta

Zdzisław Surowaniec
Kurator wystawy Anna Król na otwarciu ekspozycji.
Kurator wystawy Anna Król na otwarciu ekspozycji. Zdzisław Surowaniec
Wystawa prezentująca twórczość Leona Wyczółkowskiego żyjącego na przełomie XIX i XX wieku malarza, grafika, pedagoga, jednego z największych i najważniejszych artystów Młodej Polski, otwarta została w muzeum w Stalowej Woli.
Część ekspozycji.
Część ekspozycji. Zdzisław Surowaniec

Część ekspozycji.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Okazją jest 160. rocznica jego urodzin. Motywem przewodnim wystawy są fascynacje Wyczółkowskiego sztuką Japonii. Na wystawie jest kilka wybranych japońskich sekwencji i tematów - krajobrazy tatrzańskie (Wrażenia z Tatr), drzewa (Jumoku), chryzantemy (Kiku no hana), "obrazy kwiatów i ptaków" (Kachō-ga), oraz gra z formatami malarskimi i rekwizytami (Kwiaty w oknie i katagami). W sumie na wystawie jest zaprezentowanych ponad 60 prac.

Jak opowiada kurator wystawy Anna Król Wyczółkowski do końca życia posługiwał się w sposób perfekcyjny japońskimi zasadami rządzącymi kompozycją, budową przestrzeni, wycinkiem, asymetrią. Widoki miast - Krakowa, Torunia, Poznania i Sandomierza, studia drzew i kwiatów - stanowią swobodny dialog ze sztuką japońską.

Wyczółkowski stworzył serie tatrzańskich arcydzieł, które skupiają wszystkie najważniejsze cechy estetyki japońskiej i stanowią jeden z najwybitniejszych przykładów polskiego japonizmu. Wśród tatrzańskich pejzaży Wyczółkowskiego dominują widoki Morskiego Oka, które należą do najważniejszych i najliczniejszych, oraz Czarnego Stawu pod Rysami. Krajobrazy tatrzańskie Wyczółkowskiego nie mają analogii w sztuce polskiej i europejskiej tamtej epoki. Tworzą ponadczasowy nowoczesny i autonomiczny obraz Tatr.

Wyczółkowski był również jednym z najwybitniejszych polskich portrecistów. Na wystawie prezentowane są wizerunki z różnych etapów twórczości, ludzi anonimowych, jak i najważniejszych postaci życia kulturalnego Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Wystawę dopełnia - prezentowana po raz pierwszy w Stalowej Woli kolekcja sztuki Dalekiego Wschodu - japońskiej i chińskiej - zgromadzona przez Wyczółkowskiego. Drzeworyty ukiyoe, tkaniny i przedmioty rzemiosła artystycznego. I choć ta kolekcja była gromadzona przypadkowo i emocjonalnie, to dla Wyczółkowskiego stanowiła niewyczerpane źródło inspiracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie