Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Gowin chce wyrzucenia z Porozumienia m.in. Zbigniewa Gryglasa, Michała Cieślaka, Jacka Żalka i Włodzimierza Tomaszewskiego

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Jarosław Gowin chce wyrzucenia z Porozumienia Michała Cieślaka, Zbigniewa Gryglasa, Włodzimierza Tomaszewskiego, Jacka Żalka, Karola Rabendę, Magdalenę Błeńską, Pawła Skotarka i Andrzeja Walkowiaka.
Jarosław Gowin chce wyrzucenia z Porozumienia Michała Cieślaka, Zbigniewa Gryglasa, Włodzimierza Tomaszewskiego, Jacka Żalka, Karola Rabendę, Magdalenę Błeńską, Pawła Skotarka i Andrzeja Walkowiaka. Polska Press
Prezydium Porozumienia Jarosława Gowina zdecydowało o zawieszeniu i wnioskuje o wyrzucenie z partii m.in. Zbigniewa Gryglasa, Michała Cieślaka, Jacka Żalka, Włodzimierza Tomaszewskiego. Na Twitterze Porozumienia podano, że chodzi o ośmioro polityków partii. Jak wynika z oświadczenia partii, Porozumienie nie poprze projektu tzw. podatku od mediów i reklamy.

Na profilu Porozumienia na Twitterze podano całą listę nazwisk. Jest na niej osiem osób.

  • Michał Cieślak
  • Zbigniew Gryglas
  • Włodzimierz Tomaszewski
  • Jacek Żalek
  • Karol Rabenda
  • Magdalena Błeńska
  • Paweł Skotarek
  • Andrzej Walkowiak

Wcześniej stacja RMF podała, że Prezydium Porozumienia Jarosława Gowina zdecydowało o zawieszeniu i wnioskuje o wyrzucenie z partii Porozumienie m.in. Zbigniewa Gryglasa, Michała Cieślaka, Jacka Żalka, Włodzimierza Tomaszewskiego. Sprawą wyrzucenia jutro zajmie się sąd koleżeński partii.

Kamil Bortniczuk na Twitterze podał, że to nie wszyscy politycy na cenzurowanym u Jarosława Gowina. Jak wynika z informacji takie wnioski skierowane zostały także wobec Karola Rabendy, Pawła Skotarka, Andrzeja Walkowiaka i Magdaleny Błeńskiej.

Poseł Magdalena Błeńska, jedna z zawieszonych, napisała na Twitterze, że decyzję ogłosiło nielegalne prezydium partii:

W partii Porozumienie od kilkunastu dni wrze. Europoseł Porozumienia Adam Bielan został 4 lutego 2021 r. zawieszony w prawach członka partii. Władze ugrupowania Jarosława Gowina stwierdziły, że polityk złamał wielokrotnie statut partii. Z kolei przeciwnicy Jarosława Gowina, twierdzą, że od lat faktyczną władzę w partii sprawuje właśnie Adam Bielan.

W partii Jarosława Gowina od pewnego czasu trwa walka o przywództwo. Przeciwnicy obecnego szefa Porozumienia uważają, że zawieszenie Bielana było niezgodne ze statutem partii.

Poseł Kamil Bortniczuk poinformował w mediach społecznościowych, że wielu członków partii - w tym on - odmówiło udziału w tamtym głosowaniu, ponieważ „nie zapewniono jego tajności, a prezydium obradowało w niezgodnym ze statutem składzie”. - Jestem pewny w 200 proc., że zawieszenie Adama Bielana jest prawnie bezskuteczne - stwierdził parlamentarzysta.

Zamieszanie w Porozumieniu niepokoi koalicjanta czyli PiS. Obecne iskrzenie w Porozumieniu nie służy stabilności rządu, który i tak ma kruchą większość w Sejmie. Jak te wydarzenia wpłyną na dalsze losy koalicji rządowej? Trudno przewidzieć. Sytuacja jest dynamiczna.

Do tego dochodzi wiszący w powietrzu konflikt o tzw. ustawę o podatku od mediów i reklam. Porozumienie oświadczyło, że nie poprze projektu a wcześniej oświadczono też, że projekt nie był z nimi konsultowany. To było stanowisko Porozumienia Jarosława Gowina. Co innego mówi Adam Bielan, który oświadczył, że było stronnictwo informowane.

Co więcej, w Porozumieniu de facto funkcjonują dwa. Każde ma rzecznika. Porozumieniu Jarosława Gowina "rzecznikuje" Magdalena Sroka, a Porozumieniu Adama Bielana "rzecznikuje" Włodzimierz Tomaszewski.

Sam Jarosław Gowin wciąż milczy i nie wypowiada się na temat konfliktu w założonej przez siebie partii choć dość często występował na konferencjach prasowych dot. pomocy rządu dla branż poszkodowanych w wyniku pandemii.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany w piątek w Sednie Sprawy w Radiu Plus o to, czy prezes Jarosław Kaczyński wypowie się w sprawie konfliktu w Porozumienia odpowiedział, że to suwerenny byt polityczny. - To oni decydują kto jest ich liderem. Kierownictwo PiS nie ma zamiaru się wtrącać. Liczymy, że nasi koalicyjni koledzy możliwie bezboleśnie tę sprawę rozstrzygną. My nie chcemy być sędzią w tej sprawie, nie będziemy się stawiać w roli arbitra, więc nie będziemy czegoś takiego robić.

Jak podał w piątek wieczorem portal polsatnews.pl prezydium Porozumienia Jarosława Gowina zdecydowało, że partia nie poprze rządowej ustawy o podatku od mediów. Jak dodano "deklarujemy gotowość przystąpienia do prac nad ustawą, która realnie opodatkuje medialne korporacje technologiczne".

Potwierdził to późniejszy wpis na Twitterze Porozumienia:

W rozmowie z TVPinfo poseł PiS Arkadiusz Mularczyk skomentował powyższą informację, że "nie wie, dlaczego chcą chronić gigantów".

Tymczasem jak podał polsatnews.pl Adam Bielan zwołał na po weekendzie posiedzenie zarządu Porozumienia.

- Jarosław Gowin nie ma żadnych uprawnień do zwoływania ciał statutowych Porozumienia, tym bardziej nie ma uprawnień do wyrzucania kogokolwiek - powiedział późnym wieczorem w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej Adam Bielan.

Poseł Kamil Bortniczuk w wypowiedzi dla PAP ocenił, że finał konfliktu w jego partii najprawdopodobniej znajdzie miejsce w sądzie. Jak ocenił, w partii są politycy kierujący się prawem, oraz zbiór fanów Jarosława Gowina. Jego zdaniem sytuacja nie będzie miała wpływu na działalność Zjednoczonej Prawicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jarosław Gowin chce wyrzucenia z Porozumienia m.in. Zbigniewa Gryglasa, Michała Cieślaka, Jacka Żalka i Włodzimierza Tomaszewskiego - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie