Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze w tym roku w Elektrociepłowni Stalowa Wola ruszy blok opalany biomasą

Zdzisław Surowaniec
Hałdy biomasy w Elektrowni Stalowa Wola.
Hałdy biomasy w Elektrowni Stalowa Wola. Zdzisław Surowaniec
W Elektrociepłowni Stalowa Wola jeszcze w tym roku rozpocznie pracę zbudowany już blok 20 MW opalany tylko biomasą. Biomasa to organiczne odpady, takie jak wióry drewniane czy słoma. Od 2017 roku w Stalowej Woli nie będzie produkowana energia z węgla.
Tak wygląda biomasa czyli drewniane ścinki.
Tak wygląda biomasa czyli drewniane ścinki. Zdzisław Surowaniec

Tak wygląda biomasa czyli drewniane ścinki.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Tauron Polska Energia, do którego należy stalowowolska elektrownia, planuje budowę drugiego bloku biomasowego w Stalowej Woli o mocy 35 MW - powiedział w poniedziałek Dariusz Lubera, prezes Tauron, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod blok gazowo-parowy, o mocy 450 MWe.

DWA BLOKI

Blok 20 MW będzie opalany całkowicie biomasą, z czego 20 proc. to będzie biomasa pochodzenia rolniczego (tak zwana agro), a 80 proc. to biomasa pochodzenia leśnego. W przyszłym roku zostanie podjęta decyzja o ewentualnej budowie drugiego bloku biomasowego w Stalowej Woli o mocy 35 MW. On również spalałby 20 proc. biomasy agro i 80 proc. biomasy leśnej.

Drugi blok na biomasę miałby powstać w roku 2015. W tym samym roku ruszyłby największy w Polsce blok opalany gazem, jaki już wznoszony jest w Stalowej Woli kosztem 1,6 mld zł.

Tauron planuje wycofanie z eksploatacji starych bloków węglowych w elektrowni w Stalowej Woli. Od roku 2017 r. w Stalowej Woli i na Podkarpaciu nie będzie produkowana energia elektryczna z węgla tylko z gazu ziemnego i biomasy. Obecnie Elektrownia Stalowa Wola ma osiągalną moc elektryczną 341 MW i osiągalną moc cieplną 366 MW.

HAŁDY BIOMASY

Elektrownia Stalowa Wola od dziesięciu lat wytwarza zieloną energię także z odpadów drzewnych. Na placu składowym są hałdy biomasy, która jest dodatkiem do miału węglowego spalanego w komorach. Przed użyciem biomasa jest rozdrabniana i suszona. Ciekawostką jest to, że w elektrowni spalane były jako biomasa także… papierosy zarekwirowane przez celników na przejściu granicznym w Medyce. Planuje się także instalację do spalania odpadów pofermentacyjnych z oczyszczalni ścieków.

Przejście na paliwo gazowe i biomasę jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej wysokosprawnej technologii. Produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu z produkcje energii cieplnej umożliwi obniżenie kosztów wytwarzania oraz uzyskania wsparcia w postaci certyfikatów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie