MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Aniołów w hołdzie górnikom zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". To było wyjątkowe spotkanie. Zobacz zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Jezioro Aniołów w Tarnobrzegu w hołdzie górnikom zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni "Wujek"
Jezioro Aniołów w Tarnobrzegu w hołdzie górnikom zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" Wioletta Wojtkowiak
Grupa morsów uczestnicząca w charytatywnej akcji Jezioro Aniołów zaprezentowała portrety "Dziewięciu z Wujka" i trzymając płonące pochodnie weszła do Jeziora Tarnobrzeskiego. W taki sposób w niedzielę, 11 grudnia w Tarnobrzegu uczczono pamięć dziewięciu górników zastrzelonych 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach. Pośród tamtych ofiar był Zbigniew Wilk pochodzący z Dzierdziówki w powiecie stalowowolskim.

Charytatywne Jezioro Aniołów w hołdzie górnikom z Kopalni Wujek

Podczas krwawej pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” 16 grudnia 1981 roku od kul ZOMO zginęło sześciu górników: Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zbigniew Wilk, Zenon Zając, a w następnych dniach trzech kolejnych zmarło od ran - Andrzej Pełka (17 grudnia 1981 r.), Joachim Gnida (2 stycznia 1982 r.) oraz Jan Stawisiński (25 stycznia 1982 r.). Przez funkcjonariuszy plutonu specjalnego zostało postrzelonych również 23 strajkujących górników.

W tym roku, aby oddać hołd bohaterom z Wujka, morsy w całym kraju 11 grudnia weszły do wody. Inicjatorką tarnobrzeskiej odsłony ogólnopolskiego wydarzenia „Charytatywne morsowanie ku pamięci Dziewięciu z Wujka” była Magdalena Pelc z Tarnobrzega, siostra zabitego górnika Zbigniewa Wilka, która zna i wspiera akcję "Jezioro Aniołów – kąpiele o wschodzie słońca". Stąd pomysł na połączenie tych inicjatyw i organizacji niedzielnego morsowania pod hasłem „Jezioro Aniołów w hołdzie górnikom z Kopalni Wujek”.

Tych Dziewięciu z Wujka oddało swoje życie w obronie wolności i godności człowieka. To, co zrobili dla kraju, ale i dla nas, pozostaje i jest wieczne. Dziękując im za to, my dzisiaj możemy im dać modlitwę i pamięć

- mówiła pani Magdalena. Podkreśliła przy tym, że pamięć o zmarłym bracie i innych ofiarach chciałaby przekuć na pozytywne działania.

Ponieważ górnik pochodził z okolic, gdzie budowany jest Hospicyjny Dom Aniołków, a idea tej akcji jest jego rodzinie szczególnie bliska, pieniądze zebrane podczas charytatywnego morsowania zasilą zbiórkę na kontynuowanie budowy Hospicyjnego Domu Aniołków w Skowierzynie w gminie Zaleszany (powiat stalowowolski).

W spotkaniu poświęconym pamięci ofiar zbrodni z okresu stanu wojennego uczestniczyło kilkadziesiąt osób, między innymi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, prezes fundacji "Z Serca dla Serca" Karol Czernecki oraz Justyna Duma i Łukasz Szpunar, pomysłodawcy "Jeziora Aniołów". Na plaży zapłonęło ognisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie