Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeżowe. Fabularyzowany film upamiętnił dzieci z odkopanych grobów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prace archeologiczne na cmentarzu przy jednym ze szkieletów z terenu nazywanego Góry Kościelne w Jeżowem, przysiółku Pikule
Prace archeologiczne na cmentarzu przy jednym ze szkieletów z terenu nazywanego Góry Kościelne w Jeżowem, przysiółku Pikule Zdzisław Surowaniec
W Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem oraz na jego stronie internetowej i profilu na facebooku miała miejsce premiera filmu „Nasi Bliscy z Gór Kościelnych”, będącego hołdem skierowanym do dawnych mieszkańców Gór Kościelnych, których szczątki zostały odnalezione na terenie budowy drogi ekspresowej S-19.

Dzięki pracy archeologów została potwierdzona teza o tym, że wokół kościoła znajdującego się na Górach Kościelnych (obręb Jeżowe – Pikuły) zlokalizowany był cmentarz. Ekshumacja ukazała szczątki 127 osób, głównie dzieci. Szkielety odkrywane były pod warstwą piachu na głębokości od półtora do dwóch metrów. Prawdopodobnie była to kwatera cmentarza, gdzie chowani byli właśnie najmłodsi. Szkielety ułożone były poziomo, nie ma śladów trumien, być może ciała były zawijane w płótno. Zdaniem antropologa, który oglądał szczątki, dzieci miały ślady niedożywienia, bo były to ubogie tereny.

Odkopane szczątki zostały pochowane, tak jak wcześniej na jeżowskiej ziemi – na parafialnym cmentarzu podczas podniosłej uroczystości w dniu 1 sierpnia 2020 roku. Uroczystości rozpoczęły się od wystawienia Najświętszego Sakramentu i modlitwy w intencji zmarłych, których szczątki odkopano na terenie cmentarza z XVI – XVII wieku. Następnie w procesji udano się na cmentarz, gdzie została odprawiona Msza święta, której przewodniczył ksiądz Stanisław Czachor - dziekan dekanatu rudnickiego. Kazanie wygłosił ksiądz Krzysztof Pałac- proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Jeżowem. Po niej nastąpił ponowny pochówek 127 szczątków, w 122 trumienkach, które razem zostały złożone do grobowca w centralnej części cmentarza.

Odkrycie, które dokonało się za sprawą modernizacji okolicznych terenów sprawiło, że jeżowska społeczność nie tylko dowiedziała się, ale też zobaczyła namacalny ślad przeszłości, o której każdy wiedział, szanował i oddawał hołd. Hołdem, jaki okazali Jeżowianie, była kapliczka, która została postawiona w miejsce dawnego kościoła.

Jak się okazało przy trwających pracach, związanych z budową drogi ekspresowej S19, po ściągnięciu kilku warstw ziemi, archeolodzy dokopali się do przebarwionej ziemi, która była wyznacznikiem lokalizacji dawnego kościoła, jak również miejsc pochówków okolicznych mieszkańców.  Upamiętniająca miejsce święte kapliczka stała dokładnie na miejscu ówczesnego kościoła. To świadczy o tym, z jaką pasją i precyzją jeżowska społeczność zaangażowała się w uhonorowanie historii wsi.

Film „Nasi bliscy z Gór Kościelnych” to następstwo wcześniejszych poczynań, które mają uratować od zapomnienia historię cenną dla lokalnej społeczności. W filmowe poczynania wkład włożyło wiele osób z jeżowskiej ziemi, a pomysłodawczynią projektu jest Maria Kopacz, a za realizację i obsługę techniczną odpowiada dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem Zbigniew Bednarz.

Film stanowi dokumentalno – fabularną historię, która dzięki zdolnościom wokalnym i aktorskim wszystkich zaangażowanych, wprowadza widzów w stan zadumy i skupienia.  Strona muzyczna i wokalna dodatkowo daje poczucie przynależności do jeżowskiej „małej ojczyzny”.

Zobacz film:
Bliscy z Gór Kościelnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie