Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język obcy to okno na świat. Jakich uczymy się najchętniej?

Grzegorz LIPIEC
25 uczniów tarnobrzeskiego "Kopernika” odwiedziło we wrześniu Gimnazjum w niemieckim Würzburgu. Pamiątkowa fotografia wszystkich uczestników projektu.
25 uczniów tarnobrzeskiego "Kopernika” odwiedziło we wrześniu Gimnazjum w niemieckim Würzburgu. Pamiątkowa fotografia wszystkich uczestników projektu. LO Tarnobrzeg
Znajomość języków obcych umożliwia swobodne podróżowanie, nawiązanie międzynarodowych kontaktów i zdobycie dobrze płatnej pracy. O rosnącej roli języków obcych w naszym życiu warto pomyśleć, bo 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.

Tomasz Stróż, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, nauczyciel języka niemieckiego:

Tomasz Stróż, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, nauczyciel języka niemieckiego:

- Nauka języków obcych to w zglobalizowanym świecie podstawa funkcjonowania. Podróżujemy podczas wakacji, uczestniczymy w wymianach szkolnych bądź studenckich, wreszcie do Polski przyjeżdżają obcokrajowcy. Znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym ułatwia nam funkcjonowanie.

Nauka języków obcych stanowi coraz bardziej znaczący element systemu edukacji. Egzaminy językowe stały się obowiązkowe na niższych szczeblach kształcenia, co mobilizuje uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych do większego wysiłku w tym kierunku. Zajęcia odbywają się już nawet w przedszkolach.

AKTYWNA NAUKA

Europejski Dzień Języków w tym roku obchodziliśmy pod hasłem: "Bądź aktywny - Ucz się Języków". Nawiązuje ono do trzech wydarzeń, które miały miejsce w bieżącym roku: Euro 2012, Igrzysk Olimpijskich oraz do obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych.

Europejski Dzień Języków to święto językowej różnorodności ustanowione przez Radę Europy 11 lat temu. Jednym z głównych celów tego święta jest pokazanie korzyści płynących z uczenia się języków.

O tym, jak ważna jest nauka języków obcych w dzisiejszym świecie wie Tomasz Stróż, nauczyciel języka niemieckiego, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

- Polska jest w zjednoczonej Europie. Nasz kraj odwiedzają turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii, i wielu innych krajów. Poza tym nawet na poziomie szkół nawiązywane są różne formy współpracy. Nie tak dawno grupa 25 uczniów "Kopernika" była w niemieckim Würzburgu, gdzie realizowano projekt "Politics and International Security". Uczniowie naszej szkoły oraz miejscowego Gimnazjum współpracowali, dyskutowali o różnych zagadnieniach, poznawali historie i co najważniejsze szlifowali języki obce - mówi Tomasz Stróż. - Oczywiście to tylko jeden z wielu językowych projektów, w których bierze udział nasza szkoła.

SZYBKA NAUKA

Jakiego języka warto się uczyć? Co zrobić, aby szybko opanować dany język? To najbardziej typowe pytania. Warto przy tym mieć świadomość, że w wielu krajach edukacja sprzyja temu, aby dzieci stawały się multijęzykowe, rząd Szkocji planuje wprowadzenie obowiązku nauki aż dwóch języków obcych już od czwartego roku życia! Co ciekawe, nawet niemowlaki mogą być dwujęzyczne, dlatego rodzice posługujący się nie tylko ojczystym językiem mogą już od samego początku pracować nad rozwojem swojej pociechy.

- Wybór języka obcego to już indywidualna sprawa każdego z nas. A jak szybko można go opanować, tylko i wyłącznie konsekwencją i systematycznością - dodaje Tomasz Stróż. - Czytajmy, piszmy i poznawajmy słówka, a wtedy nauka będzie prostsza.

Top języków obcych wśród młodzieży to bezsprzecznie język angielski. - Jest on najczęściej wybierany przez maturzystów - mówi Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Podczas tegorocznej matury na Podkarpaciu język angielski, jako przedmiot obowiązkowy wybrało 19603 abiturientów szkół ponadgimnazjalnych, z czego ponad 4 tysiące zdawało go na poziomie rozszerzonym.

Kolejne miejsca przy wyborach maturzystów to: język niemiecki, rosyjski i francuski. Dzwoniąc do kilku szkół językowych, dowiedzieliśmy się, że w tym roku można się spodziewać rekordowego wzrostu zdających… język rosyjski. Powód? - Podkarpacie leży blisko rosyjskojęzycznych sąsiadów Polski, a ostatnio modne stają się wakacyjne wyjazdy do Gruzji, Azerbejdżanu czy na Krym, czyli byłych republik radzieckich. - Rosyjskiego dziś używa się nawet w Tajlandii czy w Chinach - mówi Wanda Lignowska, przewodnicząca komisji języka rosyjskiego przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie i nauczycielka języka rosyjskiego. - Uczniowie wybierają rosyjski z ciekawości, oryginalności, ale też bliskości brzmienia, bo to język słowiański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie