Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy 60. Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Tak wyglądał przed laty. Zobacz archiwalne zdjęcia gwiazd i publiczności

Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
W tym roku Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu obchodzi 60. urodziny. Jubileuszowy festiwal odbędzie się w dniach od 9 do 11 czerwca w opolskim amfiteatrze. Od ponad pół wieku bawi publiczność w opolskim amfiteatrze i przed telewizorami. Co roku rodzą się na nim nowe gwiazdy. A jak wyglądał festiwal na przestrzeni lat, jacy wielcy artyści na nim występowali, jak bawiła się publiczność? Zapraszamy do galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
W tym roku Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu obchodzi 60. urodziny. Jubileuszowy festiwal odbędzie się w dniach od 9 do 11 czerwca w opolskim amfiteatrze. Od ponad pół wieku bawi publiczność w opolskim amfiteatrze i przed telewizorami. Co roku rodzą się na nim nowe gwiazdy. A jak wyglądał festiwal na przestrzeni lat, jacy wielcy artyści na nim występowali, jak bawiła się publiczność? Zapraszamy do galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Narodowe Archiwum Cyfrowe
W tym roku Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu obchodzi 60. urodziny. Jubileuszowy festiwal odbędzie się w dniach od 9 do 11 czerwca w opolskim amfiteatrze. Od ponad pół wieku bawi publiczność w opolskim amfiteatrze i przed telewizorami. Co roku rodzą się na nim nowe gwiazdy. A jak wyglądał festiwal na przestrzeni lat, jacy wielcy artyści na nim występowali, jak bawiła się publiczność? Zapraszamy do galerii.

Historia Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu organizowany jest od 1963 roku, corocznie w Opolu, najczęściej odbywa się w czerwcu. Od lat jest najpopularniejszym festiwalem muzycznym organizowanym w Polsce.

Miejscem organizacji festiwalu jest Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu. Wyjątkowo w 2010 roku na błoniach Politechniki Opolskiej. Frestiwal nie odbył się tylko raz w 1982 roku z powodu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W latach w 1986, 2017, 2020 i 2021 odbyły się w późniejszym terminie, niż pierwotnie planowano.

W latach 2005–2010, 2012–2015 oraz w 2017 roku festiwal był organizowany w formule trzydniowej (piątek, sobota, niedziela), w 2012 roku w formule dwudniowej (piątek, sobota), natomiast w 2016 roku oraz 2018 roku w formule czterodniowej (piątek, sobota, niedziela, poniedziałek).

Festiwal ma swój sygnał, skomponowany przez Bogusława Klimczuka, który otwiera festiwal oraz rozpoczyna każdy jego koncert.

Jest to impreza sztandarowa miasta Opole i produkt, z którym Opole jest kojarzone w Polsce. Opole zostało określone przez Jerzego Waldorffa podczas 1. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej jako Stolica Polskiej Piosenki, co jest mottem rozpoznawczym miasta.

Gwiazdy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

Na opolski festiwal cała Polska czekała okrągły rok. To tu rodziły się największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wielu z Was pamięta niezapomniane występy Czesława Niemena, Czerwonych Gitar, Maryli Rodowicz, Anny Jantar, Ireny Santor. To właśnie do Opola raz w roku zjeżdżały wielkie gwiazdy, które do dziś z rozrzewnieniem wspominają festiwal z tamtych lat.

Tegoroczny festiwal Polskiej Piosenki w Opolu w 2023 roku obchodzi swoje okrągłe 60. urodziny i będzie się odbywał w dniach 9-11 czerwca a wystąpią na nim największe gwiazdy między innymi Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Krzysztof Cugowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie