Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy Satyrblues w Tarnobrzegu. Mistrzowie gitary, potężna dawka energii i humoru (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Blues i satyra to dobrana para, która doczekała się już wnuków na widowni tarnobrzeskiego festiwalu. Dwudzieste urodziny świętowała przez dwa dni, w doborowym towarzystwie, rozsadzając scenę energią.

Na początek publiczność 20. Satyrbluesa zażyła potężną dawkę humoru. Festiwal zainaugurował bowiem wernisaż rysunków Andrzeja Mleczki, które w Tarnobrzeskim Domu Kultury można oglądać jeszcze przez dwa miesiące.

Mistrz przyznał, że też obchodzi jubileusz, a nawet trzy.

- Na przełomie 2019 i 2020 roku minie 50 lat od momentu, w którym wydrukowałem swój pierwszy rysunek, pół roku temu skończyłem 70 lat, a żeby było śmieszniej moja galeria skończyła 35 lat. Miałem cichą nadzieję, że w tym wieku będę emerytem, który będzie się obijał i wspominał sukcesy, ale roboty mam więcej niż kiedykolwiek - żartował Andrzej Mleczko.

Na wystawie można zobaczyć także prace innych uznanych artystów - karykatury Marka Greli, malarstwo Miro Kowalczuka, tkaninę artystyczną tarnobrzeżanki Bożeny Wójtowicz-Ślęzak i fotografie Henryka Janusza.

Koncertowa część festiwalu przebiegała pod hasłem „Gitary rządzą światem” i była ucztą dla wielbicieli gitarowych brzmień, którzy nie siedzieli i nie ustali w miejscu.

W sobotę wystąpili Daniel Popiałkiewicz i Jacek Kieller, Dudley Taft (USA), Ron Bumblefoot Thal (USA) i Anthony Gomes (USA).

Podczas niedzielnej odsłony zagrali: Slidin’Slim & Eic Hansson (Szwecja), Doghause Sam & His Magnatones (Belgia), The Troy Redfern Band (Anglia) a na ognisty koniec Manu Lanvin & Devil Blues.

Ozdobą sceny były lalkowe postaci muzyków, które wykonała Dorota Stadnik.

Festiwal plastyczno-muzyczny Satyrblues jest jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce. Pomysłodawcą i twórcą jest Victor Czura, prezes Stowarzyszenia "OKO" - Ochrona Kultury Oryginalnej.

"20 lat to niebagatelny czas w pochodzie codzienności, więc z tym większą satysfakcją i pokorą dziękuję Państwu za te wspólne dwie dekady, bo są przecież wśród was też i tacy melomani, którzy nie opuścili ani jednej edycji tarnobrzeskiego festiwalu. Dziękuję, że byliście wiernymi strażnikami błękitu, jak również dziękuję za każdy okazany gest przyjaźni i za filantropijne wsparcie dla naszej wiecznie młodej idei" - napisał Victor Czura w okolicznościowym katalogu festiwalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie