Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już pylą drzewa. Jak sobie radzić z alergią?

Ewa KURZYŃSKA
Nieleczona alergia może prowadzić do astmy.
Nieleczona alergia może prowadzić do astmy. Krzysztof Łokaj
Masz katar, pokasłujesz, ale nie gorączkujesz? Zamiast łykać środki na przeziębienie, idź do alergologa. W powietrzu zaroiło się od pyłków leszczyny, wyjątkowo dokuczliwych dla osób na nie uczulonych.

Jak przetrwać pylenie?

- Po spacerze zmień ubranie; - Umyj twarz, ręce. Usuniesz z siebie pyłki; - W ciepły dzień pyłki wraz z nagrzanym powietrzem unoszą się w górę. Dlatego pokoje wietrz w ciągu dnia, a nie rano czy wieczorem, gdy pyłki opadają; - Deszcz oczyszcza powietrze z pyłków. Jak spacer, to najlepiej po deszczu.

Aż jedna trzecia z nas choć raz w życiu miała objawy alergii. - Uczulenie może pojawić się w każdym wieku. To, że nie chorowaliśmy w dzieciństwie, nie daje gwarancji, że tak już będzie zawsze - podkreśla doktor Danuta Myłek, alergolog ze Stalowej Woli.

ŁATWO O POMYŁKĘ

I może właśnie dlatego, pacjenci często mylą objawy uczuleń na pyłki z przeziębieniem.
- Od kilkunastu dni przybywa takich chorych. Najczęściej skarżą się z powodu kataru, łzawiących oczu i suchego kaszlu. Testy potwierdziły diagnozę: to nie infekcja, ale alergia na pyłki drzew - dodaje lekarka.

Obecnie pyli leszczyna i olcha. Lada dzień chorym zaczną uprzykrzać życie pyłki brzozy.
- Nagminnie zdarza się, że pacjenci próbują leczyć objawy alergii środkami na przeziębienie czy grypę. Bywa, że lekarze przepisują im nawet antybiotyki. A to tak, jakby na ognisko wylać benzynę - tłumaczy lekarka.

Tymczasem specjaliści dysponują całą gamą skutecznych leków przeciwhistaminowych, które łagodzą objawy uczulenia. W przypadku kaszlu czy duszności zleca się leki wziewne. Jednak najskuteczniejsza metoda leczenia to odczulanie. Jednak czasami trzeba kilku lat terapii, by uporać się z alergią.

NIE ZWLEKAJ Z WIZYTĄ U SPECJALISTY

Jeśli podejrzewamy, że dokucza nam alergia, należy jak najszybciej trafić do specjalisty. Skierowanie do alergologa wystawi lekarz rodzinny.

- W tym roku podpisaliśmy umowy z 25 świadczeniodawcami z zakresu alergologii. 7 kolejnych specjalizuje się w leczeniu uczuleń u dzieci - wylicza Marek Jakubowicz z oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Czas oczekiwania na wizytę wynosi do kilku tygodni. Za poradę w prywatnym gabinecie trzeba zapłacić od 70 do 120 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie