Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaczka nadziewana kaszą popisowym daniem gospodyń z Chwałowic

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Obecnie koło ma 35 osób, a jego podstawowym zadaniem jest integracja wiejskiej społeczności
Obecnie koło ma 35 osób, a jego podstawowym zadaniem jest integracja wiejskiej społeczności Gminne Centrum Kultury
Koło Gospodyń Wiejskich z Chwałowic powstało w 2010 roku jako Pierwszy Gminny Zespół Kulinarny. Pomysłodawczynią jego utworzenia była Leokadia Gugała – obecna radna powiatu stalowowolskiego i kierownik biblioteki w Chwałowicach.

Organizacja skupiała wówczas około 10 członków. Zespół brał udział w: kolacji wigilijnej w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie rozstrzygnięto konkurs na najlepszą potrawę wigilijną, w którym panie z Chwałowic zajęły 2 miejsce za barszcz grzybowy.

Zespół uczestniczył w śniadaniu wielkanocnym w Tryńczy – prezentując potrawy wielkanocne, w Festiwalu Dań Regionalnych na Rynku w Rzeszowie prezentując potrawy regionalne z Gminy Radomyśl nad Sanem.

Obecnie ma 35 osób. Podstawowym zadaniem Koła jest integracja wiejskiej społeczności – głównie pań w różnym wieku, dbałość o lokalne tradycje i dziedzictwo wsi. Członkinie chcą doskonalić swoje umiejętności nie tylko kulinarnych. Działaność organizacji zapewnia promocję gminy: kulinarne prezentacje na licznych festiwalach i uroczystościach w Stalowej Woli, Pysznicy, partnerskim Nieliszu, a także na Węgrzech w Kakasfӧzӧ Fesztival Oklevél – w ramach współpracy partnerskiej naszej Gminy z miastem Kistarcsa.

KGW Chwałowice aktywnie bierze udział w lokalnych imprezach organizowanych przez władze Gminy: dożynkach gminnych, „Święcie Ziemniaka”, „Hubertusie”,”Święcie fasoli”. Na Święto Trzech „Króli” wypiekają „Szczodroki” – to tradycja lokalna mająca ok. 100 lat. Panie uplatają wieńce na dożynki gminne i powiatowe. Na Święta Wielkanocne w ramach warsztatów wypiekają z dziećmi baranki, zajączki, wykonują palmy i pisanki, wypiekają także ozdobne ciasta przypominające „Postacie z bajek”, które brały udział w konkursie podczas Nocy Bibliotek. „ Rok rzeki Wisły” był inspiracją do zaprezentowania „Potraw z nad Wisły” a w „1050 rocznicę Chrztu Polski” potraw z czasów Mieszka I. Aktywnie włączają się także w organizację uroczystości religijnych, kościelnych i wydarzeń z życia parafii. Ponadto Koło Gospodyń Wiejskich organizuje wiele wycieczek między innymi: do Nielisza, do Zakopanego, na Węgry, do Inkubatora Technologicznego w Lanckoronie.

Koło może pochwalić się bogatym dorobkiem – licznymi nagrodami, dyplomami wyróżnieniami co prezentuje kronika zamieszczona na stronie Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem.

Od 2015 roku Zespół został reaktywowany i otrzymał Certyfikat Członkostwa Koło Gospodyń Wiejskich Chwałowice działającego około 100 lat. Koło zostało przyjęte do ogólnopolskiego portalu mojeKGW.pl — i dołączył do grona organizacji aktywnie kultywujących polską tradycję. W 21.12.2018 zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Stalowej Woli.

Jednym z popisowych dań Koła Gospodyń Wiejskich z Chwałowic jest „Kaczka nadziewana kaszą gryczaną”. Hodowla i wypiek kaczki nawiązuje do tradycji wsi Chwałowice, sięga przełomu XIX i XX wiek i jest kontynuowana do dzisiaj. Tradycyjne pieczenie kaczki jest przekazywane z pokolenia na pokolenie ustnie lub przepisów naszych babć.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie