Kamil Kalinka, pełniący obowiązki prezydenta Tarnobrzega:...

  Kamil Kalinka, pełniący obowiązki prezydenta Tarnobrzega: Nie będę wyłącznie administratorem

  Marcin Radzimowski

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kamil Kalinka, pełniący obowiązki prezydenta Tarnobrzega: Nie będę wyłącznie administratorem

  Kamil Kalinka, pełniący obowiązki prezydenta Tarnobrzega: Nie będę wyłącznie administratorem ©Marcin Radzimowski

  Powołany przez premiera na stanowisko pełniącego kompetencje prezydenta Tarnobrzega Kamil Kalinka, na razie nie zna nawet wysokości swojej pensji. - To drugorzędna sprawa. Dla mnie pełnienie obowiązków prezydenta Tarnobrzega i służba mieszkańcom to ogromny zaszczyt - przekonuje.
  Kamil Kalinka, pełniący obowiązki prezydenta Tarnobrzega: Nie będę wyłącznie administratorem

  Kamil Kalinka, pełniący obowiązki prezydenta Tarnobrzega: Nie będę wyłącznie administratorem ©Marcin Radzimowski

  W czwartek Kamil Kalinka, któremu premier Mateusz Morawiecki na wniosek wojewody podkarpackiego powierzył funkcję zastępowania aresztowanego prezydenta miasta, podczas spotkania z dziennikarzami podzielił się swoimi dotychczasowymi działaniami od dnia powołania (8 marca) i planami na najbliższy czas. Funkcję pełnił będzie do czasu wygaśnięcia mandatu prezydenta.

  Kamil Kalinka przypomniał o najważniejszych sprawach, które w ostatnich dniach udało się zrealizować.
  To sprawy dotyczące praktycznie każdego mieszkańca Tarnobrzega - problemy z odbiorem śmieci, kilku tysięcy beneficjentów programu 500 plus, tysięcy osób pobierających inne świadczenia z opieki społecznej (niewypłacone świadczenia) oraz całej rzeszy urzędników, nauczycieli i innych pracowników budżetówki (brak pensji).

  - To były priorytetowe sprawy do załatwienia - przypomniał Kamil Kalinka.

  Wszystko wynikało z tego, przypomnijmy, że po aresztowaniu prezydenta Tarnobrzega nie było w mieście osoby władnej do podpisywania umów oraz wykonania przelewów z kont bankowych miasta. Finansowo miasto zostało sparaliżowane.
  Problem odbioru śmieci (brak podpisanej nowej umowy, stara wygasła z końcem lutego) został doraźnie rozwiązany, dzięki zrozumieniu władz spółdzielni mieszkaniowych - one zorganizowały odbiór śmieci, później rachunkami obciążą gminę. W związku z odpadami pojawił się jednak kolejny problem.

  - Pierwszego dnia, kiedy wszedłem do urzędu miasta, wystąpiłem z pismem do firmy FCC, która wygrała postępowanie przetargowe o zawarcie umowy. I ku mojemu zdziwieniu tego samego dnia otrzymałem odpowiedź, że odstępują od podpisania umowy - mówił Kamil Kalinka. - Uzasadnienie było takie, że w związku z tym, iż doszło dniem 1 marca do zamknięcia Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, koszty zaplanowane przez nich w przetargu, diametralnie się zwiększyły i nie są w stanie za tę kwotę realizować usługi.

  Od mieszkańców domów jednorodzinnych w Tarnobrzegu śmieci nie były odbierane dwa tygodnie, aletego miasto musiało szybko zadziałać - z wolnej ręki po negocjacjach na najbliższe trzy miesiące gmina podpisała umowę z Miejskim Zakładem Komunalnym w Stalowej Woli, który teraz odbiera śmieci z Tarnobrzega. Przez zakończeniem trzymiesięcznego okresu rozpisany zostanie przetarg na odbiór odpadów i po tym czasie najlepszy oferent będzie realizował usługę.

  - Nie wiem oczywiście, co bedzie po przetargu, natomiast na dzień dzisiejszy nie grozi nam wzrost ceny za odbiór śmieci - mówi Kamil Kalinka.

  Podczas konferencji faktyczny obecny włodarz Tarnobrzega podkreślił również, że już 8 marca podjął decyzję, żeby się zabezpieczyć na wypadek losowy (na przykład choroba, wypadek), udzielając pełnomocnictw dwóm osobom - skarbnik miasta Urszuli Rzeszut oraz Piotra Pawlika, naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Przy okazji odniósł się do sytuacji, jaka zaistniała w związku z zatrzymaniem i aresztowaniem prezydenta miasta i problemem z brakiem pełnomocnictw do zastępowania go.

  - Ja wielokrotnie na sesjach rady miasta pytałem, zarówno pana sekretarza i niektórych naczelników, kiedy pana prezydenta na sesjach nie było, czy mają upoważnienia do reprezentowania prezydenta? I za każdym razem słyszałem, że takiego upoważnienia nie mają - mówił Kamil Kalinka. - Tym bardziej jestem zdziwiony, że nikomu wcześniej taka czerwona lampka się nie zaświeciła, że prezydent może zachorować, że może ulec nieszczęśliwemu wypadkowi i wówczas nie będzie miał kto pełnić obowiązki prezydenta.
  Kalinka zauważył również, że jest regulamin organizacyjny urzędu miasta podpisany przez prezydenta, w którym jest zapis, że prezydenta w razie jego nieobecności zastępuje uprawniona osoba.

  - Trochę dziwię się niektórym osobom i nie mam tu na myśli tylko prezydenta. Mam na myśli sekretarza miasta czy obsługę prawną, czyli osoby, które powinny dbać o to, żeby akty prawne obowiązujące w mieście były przestrzegane - mówił Kalinka.
  Podczas spotkania z dziennikarzami sporo czasu poświęcił na omówienie planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego w osiedlu Mokrzyszów (z nim bezpośrednio związane są stawiane prezydentowi prokuratorskie zarzuty) oraz w osiedlu Centrum. W obu miejscach mają powstać galerie handlowe.

  - Powiem tak. Ja w swoich działaniach kierował się będę tylko i wyłącznie dobrem mieszkańców i ich interesem. Jak najbardziej jestem za tym, zeby obie galerie powstały, tworząc nowe miejsca pracy. Przez to również będą większe przychody do bardzo obciążonego budżetu miasta - mówił. - I nie ma dla mnie znaczenia, skąd ci inwestorzy będą. Ważne jednak, żeby przed podejmowaniem decyzji prowadzić konsultacje społeczne i wysłuchać wszystkich stron, w przypadku osiedla Centrum jednak tego zabrakło.

  Kamil Kalinka podkreślił, że na bieżąco zapoznaje się z równymi innymi tematami w mieście. Już zabiega o pozyskanie dodatkowych pieniedzy na budowę obwodnicy - przetarg właśnie został zakończony.

  - Nie będe wyłącznie administratorem miasta - zapowiada.

  Odpowiadając na pytanie o swoje zarobki, z uśmiechem odparł, iż nie zna wysokości swojej pensji. - Nie dostałem takiej informacji od pana premiera, ale wysokość pensji to sprawa drugorzędna - mówił.
  Prawdopodobnie „przejmie” pensję po aresztowanym prezydencie miasta, który od dnia zatrzymania 21 lutego, nie pracuje i nie wypełnia swoich obowiązków.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Studniówki 2018 na Podkarpaciu. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

  Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

  QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

  Oscary 2018: TOP 10 najlepszych kreacji


  Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


  Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]
  ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Ograniczenie handlu. Protest myśliwych. Bohaterscy policjanci

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (128)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (128) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!