Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpiel pod kontrolą

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
archiwum
Dzieci uwielbiają wodę. Co zrobić, żeby wypoczynek nad wodą był nie tylko przyjemny, ale też bezpieczny?

Zdecydowana większość dzieci nie czuje lęku przed wodą. Dlatego im wcześniej wpoimy im zasady bezpiecznych kąpieli, tym będziemy spokojniejsi, gdy jako nastolatki samodzielnie wybiorą się nad morze lub jezioro.

Przede wszystkim sami bądźmy odpowiedzialni. Wypoczywajmy w miejscach, gdzie kąpiel jest dozwolona i można liczyć na pomoc ratownika. Nie wchodźmy do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga. Nigdy też nie zostawiajmy małych dzieci samych w wodzie, nawet jeżeli sięga ona tylko do kolan.

UWAGA NA SZOK
Nad wodę ciągnie nas szczególnie wtedy, gdy panuje upał. Kąpiel dla mocno nagrzanego ciała może oznaczać szok termiczny. Zanim nasza pociecha wejdzie do wody, ochłodźmy jej powoli ramiona, okolice serca i kark. Podczas pluskania dzieci zawsze powinny mieć na głowie czapeczkę. Zabierzmy taką, której nie będzie szkoda zamoczyć. Zadbajmy też o wodoodporny krem z filtrem.

Zajęte kąpielą maluchy są wyjątkowo odporne na zimno. Jeżeli jednak skóra dziecka zrobiła się blada, a usta sine, to natychmiast trzeba pociechę wyciągnąć, osuszyć i przebrać w ciepłe rzeczy. Nie zostawiajmy malucha w mokrym kostiumie, bo to właśnie może doprowadzić do przeziębienia prędzej niż moczenie się w zimnym morzu czy jeziorze. Pamiętajmy też, że długa kąpiel osłabia. Po wyjściu z wody zapewnijmy dziecku przekąskę i chwilę spokojnego odpoczynku.

WAŻNE BEZPIECZEŃSTWO
Nie zaszkodzi, jeżeli zasady bezpiecznych kąpieli przypomnimy także starszym dzieciom przed wyjazdem na kolonie czy obóz. Powtórzmy im, że skok na głowę do wody nie głębszej niż 1,5 metra często kończy się urazem kręgosłupa, kalectwem, a nawet śmiercią.

Z kolei popularne wśród nastolatków wzajemne wpychanie się do wody z pomostu może spowodować zatrzymanie krążenia w wyniku nagłej zmiany temperatur.

UWAGA! NIEBEZPIECZEŃSTWO

UWAGA! NIEBEZPIECZEŃSTWO

* Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają dobrzy pływacy.
* Staraj się nie pływać sam - możesz poprosić kogoś, aby cię obserwował w trakcie pływania.
* Korzystając z kąpielisk nadmorskich unikaj miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony - możesz się tam natknąć na gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.
* Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc - powiadom ratownika WOPR.
* Jeśli dzieci są w wodzie miej nad nimi ciągły nadzór, również gdy umieją pływać. Zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.

Podczas pobytu nad wodą
Pamiętaj, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników czy funkcjonariuszy policji wodnej. Nie wolno kąpać się przy śluzach, mostach, portach, zaporach, ujęciach wody pitnej, w stawach hodowlanych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu.

Zanim zaczniesz kąpiel zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujesz. Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników WOPR, którzy pełnią dyżur na kąpielisku. Nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego. Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku i nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem. Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody - zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna. W przypadku złego samopoczucia czy uczucia zimna - natychmiast wyjdź z wody. Pływając nie oddalaj się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kąpiel pod kontrolą - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie