Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Chrapko z Niska leczy światłem i dźwiękiem na złoty medal

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dla Kasi podróż do Turcji to był pierwszy wyjazd do egzotycznego kraju, gdzie jej wynalazek leczenia światłem wzbudził duże zainteresowanie i przyniósł jej złoty medal na targach w Stambule.
Dla Kasi podróż do Turcji to był pierwszy wyjazd do egzotycznego kraju, gdzie jej wynalazek leczenia światłem wzbudził duże zainteresowanie i przyniósł jej złoty medal na targach w Stambule. Archiwum prywatne
Piętnastoletnia Katarzyna Chrapko z Niska już zdobywa szczyty naukowych umiejętności, wynajdując niespotykane do tej pory metody bezinwazyjnego leczenia chorób, co przynosi ulgę wielu cierpiącym.

Piętnastoletnia Kasia Chrapko z Niska już wie, kim chce być w dorosłym życiu. - Lekarzem - mówi i nie ma najmniejszej wątpliwości, że tak będzie. Ma wszelkie zadatki, aby być cudotwórcą. Opracowała już dwa urządzenia do leczenia - jedno dźwiękami, drugie światłem.

Katarzyna Chrapko ma piętnaście lat. - W kwietniu skończę szesnaście - dodaje. Jest uczennicą Gimnazjum numer 1 imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nisku. Na dalszą naukę wybrała niżańskie Liceum Czarnieckiego. Wszystko na to wskazuje, że będzie perłą w koronie tej szkoły.

Jej największym osiągnięciem, którego echo rozeszło się niemal po całej Europie, jest opracowanie metody badania i bezinwazyjnego leczenia organów ludzkich za pomocą infradźwięków. Miała trzynaście lat, kiedy opracowała genialną metodę leczenia organów wewnętrznych niesłyszalnymi dla ucha dźwiękami wprowadzanymi przez stopę, przez zaprojektowane przez siebie urządzenie. Stworzyła je w zwykłej szkolnej pracowni fizycznej. Podbija tym pomysłem świat techniki medycznej, a jej samej dała tytuł Młodego Naukowca E(x)plory.

Kasia dzięki swemu zapałowi i talentowi, którego mogą jej pozazdrościć rówieśnicy, za ten wynalazek zdobyła wiele prestiżowych tytułów i nagród. Między innymi złoty medal na 63. Salonie Innowacji - Brussels Innova 2014 w Brukseli oraz złoty medal w konkursie International Warsaw Invention Show 2014. Dzięki temu urządzeniu po raz pierwszy wyjechała za granicę do Belgii.

Katarzyna na targach w Stambule, gdzie dobrze się bawiła z innowacyjnymi rówieśnikami z wielu krajów, których tam poznała.
Katarzyna na targach w Stambule, gdzie dobrze się bawiła z innowacyjnymi rówieśnikami z wielu krajów, których tam poznała.

Bezinwazyjne leczenie

Kolejny sukces przyniosło Kasi opracowanie „badania nad wykorzystaniem zmodulowanego, widzialnego światła niskoenergetycznego, generowanego przez półprzewodnikowe diody LED, do bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka”. We wrześniu ubiegłego roku wynalazek gimnazjalistki z Niska zdobył brązowy medal na targach Taiwan Changhua International Youth Invention Exhibition and Poster Contess w Chinach. Projekt bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka światłem trafił na tajwańskie targi w ramach nagrody za zdobycie przez Kasię tytułu Młodego Wynalazcy.

Właśnie ten wynalazek dał jej przepustkę do Turcji, do Stambułu, gdzie w marcu odbywały się Międzynarodowe Targi Wynalazków - Istanbul International Inventions Fair Inventions, Ideas and New Products - ISIF’16. Pomogło to, że Kasia była laureatką Konkursu Młody Innowator, którego organizatorem była Naczelna Organizacja Techniczna.

Z Polski, Malezji i Brazylii

Do udziału w targach w Turcji Katarzynę zaprosił Koray Sahin, przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego ISIF’16. Organizatorzy przyznali jej stoisko wystawiennicze w sąsiedztwie Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, w samym centrum wystawy. Oprócz opisu rozwiązania innowacyjnego, zamieszczone były także foldery i plakaty z logo województwa podkarpackiego. Oprócz polskiej innowatorki, w targach wystawiali się także uczniowie z Malezji i Brazylii.

Delegacja polska uczestniczyła również w II Kongresie International Federation of Inventors’ Associations oraz w szkoleniu na temat ochrony własności intelektualnej zorganizowanej przez Światową Organizację Ochrony Własności Intelektualnej.

Kasi towarzyszyli jej mama Władysława Chrapko oraz opiekun naukowy Kazimierz Okraszewski. - Miałem satysfakcję być opiekunem naukowym Kasi, która świetnie sobie radziła opisując swoją pracę w języku angielskim. Tym bardziej że było ponad sześciuset wystawców i olbrzymia liczba zwiedzających - powiedział.

Duże zaciekawienie

- Kasia prezentowała na targach aparaturę medyczną, co wywoływało duże zaciekawienie u oglądających i zachęcało do zadawania pytań - relacjonuje Kazimierz Okraszewski. - Na przykład, kiedy taką aparaturę pomagającą w cierpieniu ludziom będzie można kupić. Były też pytania o to, gdzie Kasia mieszka, ile ma lat, w jakiej uczy się szkole. W odpowiedzi podawaliśmy, że Kasia jest z województwa podkarpackiego, z miejscowości Nisko, które znajduje się w uproszczeniu między Warszawą i Krakowem.

Prezentacja przed jury

Kasia, w obecności opiekuna naukowego, zaprezentowała swoją aparaturę medyczną i udzielała wyczerpujących wyjaśnień zespołowi jury, oceniającemu rozwiązania innowacyjne prezentowane podczas targów innowacji. - Leczenie za pomocą zmodulowanego widzialnego światła niskoenergetycznego jest metodą nowatorską i przyszłościową, która może znaleźć zastosowanie praktyczne do bezinwazyjnego i bezfarmakologicznego leczenia różnych chorób i dolegliwości człowieka - powiedziała.

W jej ocenie, choroba polega na zaburzeniu regulacji pola elekromagnetycznego organizmu. Jeżeli układ znajdujący się w stanie równowagi, zostanie z niej wytrącony, zachowa się tak, by ją przywrócić. Wykorzystanie światła widzialnego niskoenergetycznego do bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka odbywa się przez odczyt parametrów pracy zdrowego organu, wpisywanie ich w falę światła i przesyłanie do struktur komórkowych chorego organu.

Wspomaganie organizmu

- Zatem leczenie światłem polega na wspomaganiu organizmu w przywracaniu równowagi, co wiąże się z uzyskaniem przez chory organ parametrów pracy zdrowego organu. Świetlny transfer energii w tkankach organizmu jest możliwy dzięki temu, że każdy przedmiot o wyższej energii drgań może przekazywać swoją energię innym przedmiotom o niższej energii drgań, pod warunkiem posiadania tej samej częstotliwości przez oba przedmioty i wzajemnej synchronizacji. W leczeniu i regeneracji tkanek, światło reaguje z cytochromami w ciele. Działa w sposób naturalny, wspomagając zdolność regenerującą ciała, pomagając uwolnić zdolności organizmu do leczenia. Kiedy cytochromy są uaktywnione, ich energia się podnosi, co powoduje przyrost tkanek i ich regenerację - zrobiła wykład.

Złoty medal i wyróżnienie

Podczas uroczystej ceremonii zamknięcia Targów Innowacji w Istambulskim Centrum Kongresowym, zostały wręczone medale złote, srebrne i brązowe oraz dyplomy za najwartościowsze innowacje. Katarzyna za rozwiązanie innowacyjne prezentowane na Międzynarodowych Targach Innowacji w Istambule, zdobyła złoty medal. Kasia otrzymała też wyróżnienie - dyplom od prezydenta Portugalskiego Stowarzyszenia Wynalazców Fernando Jorge Lopesa. Kasi złożył gratulacje turecki minister nauki, przemysłu i technologii Firki Isik oraz prezydent Tureckiego Urzędu Patentowego Habib Asan.

Czas na Podkarpacie

- Dzięki nawiązaniu licznych kontaktów, mamy nadzieję, że i w przyszłości większym zainteresowaniem będzie się cieszyło województwo podkarpackie ze swoją stolicą Rzeszowem, które ma nowoczesne międzynarodowe lotnisko. Rozdaliśmy około czterdziestu folderów innym uczestnikom wystawy oraz zwiedzającym, którzy wykazali zainteresowanie odwiedzeniem Polski - uważa opiekun naukowy Kasi.

Po zakończonych targach Kasia z mamą, opiekunem naukowym i z poznaną na targach grupą innowatorów z Iranu, odbyli długi spacer ulicami, po starej części Istambułu. Przed wylotem cały dzień poświęcili na zwiedzanie Istambułu. - Od naszego hotelu, przez plac Taxima, główną promenadą starego Istambułu, do wspaniałego mostu wiszącego nad Bosforem. Obejrzeliśmy ciekawe meczety z czasów otomańskiej świetności - opisuje Kazimierz Okraszewski.

Ciekawe doświadczenia

- Z pobytu w Istambule na targach wynalazków wynieśliśmy dużo ciekawych doświadczeń, z którymi zapewne będziemy mieli możliwość podzielić się podczas spotkania z uczniami gimnazjów i liceów w urzędzie patentowym oraz podczas Giełdy Wynalazków, zorganizowanej w Centrum Nauki Kopernik - stwierdził opiekun Kasi.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie