Katolicki Dom Kultury „Arka” w Racławicach odpiera zarzuty finansowe

Zdzisław Surowaniec
Dyrektor „Arki” Ewa Sęk (nagrodzona na gali Echa Dnia) i Agnieszka Rup oraz Józef Sroka - radny powiatu niżańskiego Zdzisław Surowaniec
Katolicki Dom Kultury „Arka” w Racławicach przeżywa trudne chwile. A to za sprawą rozpowszechnianych informacji o nieprawidłowościach w wydawaniu pieniędzy, jakie otrzymuje na wsparcie działalności. To grozi bankructwem placówki. Jak się jednak okazuje, nie ma żadnych nieprawidłowości, „Arka” rozlicza się z każdego grosza.

- Katolicki Dom Kultury „Arka” prowadzi działalność zgodnie ze swoim statutem, za wiedzą i zgodą Diecezji Sandomierskiej jako osoba prawna Kościoła Katolickiego. Występuje w tych umowach jako strona, jako beneficjent, który otrzymał dotacje z instytucji finansujących. Gdyby nagle przestał działać, musiałby zwrócić otrzymane na wsparcie środki finansowe razem z odsetkami – tłumaczy doktor Ewa Sęk, dyrektor „Arki”. - Musiałby zwrócić środki nawet wówczas, gdyby projekt był już zrealizowany, zakończony i poprawnie rozliczony. Warunek niezachowania trwałości zrealizowanego już projektu powoduje bowiem zwrot pozyskanej dotacji - tłumaczy.

A właśnie głosy o nie rozliczonych dotacjach tworzą nieprzychylny klimat wokół „Arki”. W listopadzie ubiegłego roku burmistrz Niska Julian Ozimek przyznał, że „do tej pory nie jest rozliczone 50 tysięcy złotych, które „Arka” otrzymała w tym roku”. - Ja sprawozdania, ani rozliczenia nie mam. Nie może być tak, że nie znamy całości struktury finansowej firmy, która porozumienie z gminą podpisała na każde rozliczenie – mówił na sesji Rady Miejskiej.

Pracownicy „Arki” wspierani przez opozycyjnych radnych, którzy przejrzeli umowy pomiędzy gminą a „Arką”, przekonywali, że zadanie na które racławicka placówka dostała pieniądze z budżetu gminy kończy się w dniu obrad Rady, czyli 30 listopada. Od tego dnia „Arka” miała 30 dni na rozliczenie otrzymanej dotacji. O tym, że ją rozliczyła, poinformowano radnych dopiero 16 marca, czyli przeszło trzy miesiące po tym jak publicznie rozpowszechniane były opinie o nieprawidłowościach w finansach Katolickiego Domu Kultury.

Chodziło o zadanie „Podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturalnej”, na które „Arka” dostała 50 tysięcy złotych. To o przeszło 85 tysięcy złotych mniej niż w latach poprzednich. - W poprzednich latach otrzymywaliśmy dotacje rzędu 130 tysięcy złotych. Pomimo tak znacznych kwot nigdy nie usłyszeliśmy, że coś jest nie tak z rozliczeniami. Dopiero w zeszłym roku, kiedy ścięto tak znacznie dotację pozyskaną jak zawsze w wyniku konkursu pojawiły się zarzuty wobec nas – denerwuje się Agnieszka Rup z „Arki”.

- Sprawa rozliczania dotacji wygląda tak, jak tłumaczyliśmy już w listopadzie. Wszystkie dotacje są zawsze rozliczane w terminach. Nigdy, przez wszystkie lata działalności „Arki” nie było żadnych odstępstw, nawet o 50 groszy. Z naszej strony zawsze było wszystko prawidłowo - wyjaśnia Agnieszka Rup. - Niestety pomimo to, byliśmy pomawiani o różne nieprawidłowości. Podkreślę, że to „różne” było bardzo nieokreślone. Pytaliśmy burmistrza, także na sesji, o to jakie są te nieprawidłowości. Usłyszeliśmy, że audyt wykaże. Nie wiem jaki audyt pan burmistrz miał na myśli, czy ten który był w urzędzie gminy, czy ten który był w „Arce”. Audyt przeprowadzony u nas, a zlecony przez Kurię Diecezjalną w Sandomierzu, wykazał że wszystko jest zgodne z prawem.

Przypomina też, że pieniądze pozyskane z Urzędu Gminy i Miasta w Nisku w drodze konkursu nie są jedynymi, po które każdego roku sięga KDK. - Sięgaliśmy po środki z Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Starostwa Powiatowego w Nisku i Urzędu Gminy Stalowa Wola, otrzymaliśmy też szereg dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Za każdym razem wszystko się zgadzało. Dysponujemy dokumentami poświadczającymi, że dotacje zostały rozliczone prawidłowo. Łącznie w ciągu ostatnich lat, w wyniku złożonych wniosków wygraliśmy 26 konkursów, zrealizowaliśmy i rozliczyliśmy je prawidłowo – wyjaśnia Rup. - Żadna z tych instytucji w których sięgaliśmy po środki nie dopatrzyła się żadnych uchybień. Jak wylicza, tylko w zeszłym roku z różnych dotacji i innych form wsparcia, nie licząc dotacji z Niska, placówka otrzymała blisko 190 tysięcy złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 na Podkarpaciu. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów


Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Oscary 2018: TOP 10 najlepszych kreacji

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!


Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski: Dramatyczne zaślubiny - pan młody relacjonuje atak nożownika. Nowy sezon Ucha prezesa

(Źródło:vivi24)

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
stanislaw

Co się dzieje ,że są trudności z dodaniem komentarza ?

Może się uda .Brońmy Arki bo Kadra ,Dyrekcja super .Trzeba doceniać tak jak to robią Szwedzi ,Anglicy czy inne narody a nie niszczyć to co dobre tylko dlatego ,że inna opcja czy coś pragnę ukręcić dla własnych korzyści .Polacy to mądry naród i pracowity /wystarczy zobaczyć jak tyrają za granicą /ale ma problemy z jednością i to niszczy i kulturę i dobra wspólne .Ktoś kto pisze i niesprawiedliwie oczernia - nie ma sumienia .Bo plotka niszczy ale zło zasiane odwraca się od niszczącego i jak bumerang wraca do niego często nie od razu ,ale wraca okrągłą drogą .Ci którym nie odpowiada solidność i dobro ,które ma pozytywny wpływ na młodzież i całe środowisko Arki Racławickiej nie jaest ani dobrym Polakiem ani patriotą !

M
Małgorzata

Katolicki Dom Kultury"ARKA" w Racławicach

M
Mateusz

Jestem byłym absolwentem tego zespołu i aż nóż się otwiera w kieszeni na tych ludzi, którzy kładą kłody pod nogi Arce. Spędziłem tam wiele lat i doskonale wiem co to za instytucja, znam całą kadrę i słowa złego o niej nie mogę powiedzieć. Ludzie, którzy oczerniają Ewę Sęk i mówią o niej różne rzeczy zapewne nie miały nigdy z nią bezpośredniego kontaktu, nie poznały jej. Jest to osoba o wielkim sercu.

Nie wyobrażam sobie żeby Arka przestała istnieć. Pomijając koszty, w zespół ten została włożona ogromna ilość pracy przez kadrę, dzieci, młodzież oraz rodziców przez ponad 30 lat! Dlaczego ktoś próbuje nam to wszystko zniszczyć?!

Trzymam mocno kciuki za zespół. Mam nadzieje że wkrótce wszystko wróci do normy i Arka dalej będzie się rozwijała ale należy pamiętać że niestety bez funduszy oraz dobrych intencji ludzi sprawujących władzę będzie ciężko...

G
Gość

Wspaniała kadra, wielki dorobek, wielki żal. Nie można uwierzyć, że tak postępuje się z ludźmi, którzy oddali czee33ść swojego życia , aby dzieci mogły rozwijać talenty.

A
Ania

Janowianka 2

 

Miałam kontakt z Arką i cieszy że tak owocnie i z oddaniem ludzie pracują dla dobra dzieci i młodzieży .Szkoda ,że władza chce oszczędzać na kulturze ,sztuce i wychowaniu bo to ze szkodą dla mieszkańców i gminy.Wstyd ,że  ktoś piszący oszczercze artykuły nie zastanowił się ile zła wyrządza nie tylko ludziom pracującym w Arce ale społeczności .Dobrze ,że społeczeństwo docenia ile dobra przekazuje się młodemu pokoleniu przez realizację zadań Domu Kultury.Tylko pozazdrościć ,że w miejscowości młodzież i dzieci mają zapewnione zajęcia w wolnym czasie pod okiem fachowej kadry i ludzi reprezentujących wartości katolickie .Mam nadzieję ,że włodarze przemyślą decyzję i Arka dalej będzie działać .Czego z serca życzę .

A
Aldona

Osoby ,które kierują zarzuty pod adresem Arki najpierw niech sprawdzą ile trudu Kadra wkłada w realizację szczytnych  celów tej placówki a potem bierze się za audyt.Łatwo niektórym przychodzi rzucanie oszczerstw tylko szkoda że sami nie robią nic pozytywnego.Szkoda że dobre imię Pani Dyrektor i Kadry jest szargane i tym bardziej ile dobrego dla młodzieży i dzieci robili.

E
Ewa

Arka to swietna instytucja wychowawcza.Rodzice chetnie oddaja dzieci w dobre ręce Kadry .Czas jaki dzieci tam spędzają to nie zmarnowany czas ale rozwijający i kształcący.Uczą się.rozwijają zainteresowania i nabywają wartości. Przy obecnym upadku morale ddzieci i młodzieży warto by decydenci wzieli to pod uwagę. Rozwaga i madre decyzje powinny byc atutem rządzących.

E
Ewa

Arka to swietna instytucja wychowawcza.Rodzice chetnie oddaja dzieci w dobre ręce Kadry .Czas jaki dzieci tam spędzają to nie zmarnowany czas ale rozwijający i kształcący.Uczą się.rozwijają zainteresowania i nabywają wartości. Przy obecnym upadku morale ddzieci i młodzieży warto by decydenci wzieli to pod uwagę. Rozwaga i madre decyzje powinny byc atutem rządzących.

E
Ewa

Arka to swietna instytucja wychowawcza.Rodzice chetnie oddaja dzieci w dobre ręce Kadry .Czas jaki dzieci tam spędzają to nie zmarnowany czas ale rozwijający i kształcący.Uczą się.rozwijają zainteresowania i nabywają wartości. Przy obecnym upadku morale ddzieci i młodzieży warto by decydenci wzieli to pod uwagę. Rozwaga i madre decyzje powinny byc atutem rządzących.

S
Stefania

Złość człowieka zbiera jak trzeba tłumaczyć ,że białe jest białe .Arka znana z tego że nie tylko promuje miejscowość w kraju i za granicą ale wciela w życie uniwersalne wartości ,których i tak coraz mniej w trudzie codziennego zabiegania .Najwyraźniej widać to w szkołach i przedszkolach a jest niedobrze.Dzieciom brak pozytywnych autorytetów i poświęcanego z sercem czasu .Realizuje to Arka więc czemu na przekór zdrowemu rozsądkowi szuka się pokrętnych oszczerstw żeby stłamsić placówkę i niszczyć ludzi dobrej roboty.Można zawsze zdołować i zniszczyć jak ktoś tak sobie założy .Prosimy władze o zdrowy rozsądek !

 

T
Tarnobrzeżanka

Witam!!!

Moja współpraca z KDK "Racławice" rozpoczęła się ponad 10 lat temu. Młodzież, która angażowała się we wspaniałe dzieła, jakimi między innymi jest Festiwal Kultury Chrześcijańskiej EUTRAPELIA, bardzo chętnie w nim uczestniczyła  i sama dopytywała się, kiedy będzie następna edycja. Podziwiali moi podopieczni piękne programy artystyczne, jak również kunszt pracy Zespołu, artystów i ich nauczycieli-instruktorów. Wszyscy członkowie Zespołu oddają serce w to, co robią!!! Najwspanialszą "Matką" KDK i Festiwalu jest PANI EWA SĘK!!! Nie umniejsza to wcale roli zaangażowania i pracy pozostałych pracowników Katolickiego Domu Kultury. Nie wyobrażam sobie, gdyby to wspaniałe dzieło przestało istnieć. Nie można pozwolić, aby "gniazdo" polskości i prawdziwego patriotyzmu zostało zniszczone przez pomówienia i dziwne rozgrywki. Pragnę wraz z "moją" młodzieżą wspierać i bronić tego miejsca prawdziwej polskiej kultury, którą propaguje się nie tylko na gruncie lokalnym, ale również międzynarodowym. 

S
Sandomierz

Sandomierz
Katolicki Dom Kultury „Arka” od kilkunastu lat zaprasza do współpracy młodzież i nauczycieli z trzech województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Co roku w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej ‚EUTRAPELIA’ bierze udział kilkuset uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. Działania zainspirowane zaproszeniem do udziału w Festiwalu aktywizują młodzież, która w sposób twórczy i pełen entuzjazmu przygotowuje spektakle, koncerty i inne artystyczne formy promujące takie wartości jak Bóg, miłość do ojczyzny, szlachetność, miłosierdzie, empatia czy miłość bliźniego.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Jadwigi w Sandomierzu od kilkunastu lat bierze udział w Festiwalu. Co roku młodzież z ogromnym zaangażowaniem przygotowuje się do wydarzenia, które jest niewątpliwie jednym z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Finał Festiwalu to także okazja do zapoznania się z imponującym dorobkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Wzruszające, przepiękne pokazy taneczne i wokalne, w których zawsze obecny jest motyw patriotyczny i chrześcijański, stanowią dowód działalności kulturalnej najwyższych lotów. Przepiękne stroje, umiejętności taneczne i zaangażowanie ogromnej liczby dzieci i młodzieży na scenie budzą podziw nie tylko dla młodych artystów ale także dla choreografów, opiekunów artystycznych, wychowawców i animatorów, którzy ogromem pracy artystycznej i wychowawczej budzą podziw środowiska pedagogicznego i kulturalnego regionu. Finał festiwalu to także okazja do zapoznania się z artystycznymi działaniami młodzieży z kilkudziesięciu placówek oświatowych z trzech województw, co niewątpliwie nie tylko inspiruje do działalności kulturalnej ale też integruje młodzież z regionu.
Dla uczniów naszej szkoły wizyta Kapituły Festiwalu jest ważnym wydarzeniem i przeżyciem – czują się oni dostrzeżeni i docenieni przez twórców Festiwalu. Często słowa komisji festiwalowej stanowią czynnik pobudzający do rozwoju scenicznych talentów w przyszłości. Uczniowie, którzy biorą udział w „Eutrapelii”, co roku angazują się w festiwalowe działania.
Owoce – tak artystyczne jak też wychowacze – działalności KDK „Arka” są tak imponujące, że twórcom, nauczycielom, choreografom i pracownikom należą się wyrazy najwyższego szacunku i podziwu. Mamy nadzieję, że Festiwal o dwudziestoletniej tradycji nie zniknie z mapy wydarzeń kulturalnych diecezji sandomierskiej.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Jadwigi w Sandomierzu

S
Sandomierz

Sandomierz
Katolicki Dom Kultury „Arka” od kilkunastu lat zaprasza do współpracy młodzież i nauczycieli z trzech województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Co roku w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej ‚EUTRAPELIA’ bierze udział kilkuset uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. Działania zainspirowane zaproszeniem do udziału w Festiwalu aktywizują młodzież, która w sposób twórczy i pełen entuzjazmu przygotowuje spektakle, koncerty i inne artystyczne formy promujące takie wartości jak Bóg, miłość do ojczyzny, szlachetność, miłosierdzie, empatia czy miłość bliźniego.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Jadwigi w Sandomierzu od kilkunastu lat bierze udział w Festiwalu. Co roku młodzież z ogromnym zaangażowaniem przygotowuje się do wydarzenia, które jest niewątpliwie jednym z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Finał Festiwalu to także okazja do zapoznania się z imponującym dorobkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Wzruszające, przepiękne pokazy taneczne i wokalne, w których zawsze obecny jest motyw patriotyczny i chrześcijański, stanowią dowód działalności kulturalnej najwyższych lotów. Przepiękne stroje, umiejętności taneczne i zaangażowanie ogromnej liczby dzieci i młodzieży na scenie budzą podziw nie tylko dla młodych artystów ale także dla choreografów, opiekunów artystycznych, wychowawców i animatorów, którzy ogromem pracy artystycznej i wychowawczej budzą podziw środowiska pedagogicznego i kulturalnego regionu. Finał festiwalu to także okazja do zapoznania się z artystycznymi działaniami młodzieży z kilkudziesięciu placówek oświatowych z trzech województw, co niewątpliwie nie tylko inspiruje do działalności kulturalnej ale też integruje młodzież z regionu.
Dla uczniów naszej szkoły wizyta Kapituły Festiwalu jest ważnym wydarzeniem i przeżyciem – czują się oni dostrzeżeni i docenieni przez twórców Festiwalu. Często słowa komisji festiwalowej stanowią czynnik pobudzający do rozwoju scenicznych talentów w przyszłości. Uczniowie, którzy biorą udział w „Eutrapelii”, co roku angazują się w festiwalowe działania.
Owoce – tak artystyczne jak też wychowacze – działalności KDK „Arka” są tak imponujące, że twórcom, nauczycielom, choreografom i pracownikom należą się wyrazy najwyższego szacunku i podziwu. Mamy nadzieję, że Festiwal o dwudziestoletniej tradycji nie zniknie z mapy wydarzeń kulturalnych diecezji sandomierskiej.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Jadwigi w Sandomierzu

J
Justyna

ARKA to samo dobro uczy wartości chrześcijańskich łączy pokolenia.Niewyobrażam sobie żeby KDK i Zespół Pieśni i tańca przestał istnieć. Niech sami się likwidują i zamykają a niech pozwolą istnieć wartością i religii.

W
WACŁAW

Działalność "Arki" dla przeciętnego mieszkańca okolic jest na tyle znana, że zbędne są tutaj peany - przekonywanie o potrzebie trwania tego dzieła. Niestety nie wszyscy najwyraźniej to rozumieją. Przez wiele lat współpracowałem z "Arką" jako wychowawca, pedagog, nauczyciel akademicki...Mogę z pełną odpowiedzialnością zaświadczyć, iż wielu młodych ludzi (a są to już pokolenia) poprzez np. EUTRAPELIĘ odnalazło swe miejsce w życiu, wybrali życie z wartościami dobrych i uczciwych obywateli i katolików. Zawsze tam, gdzie sieje się dobro, przychodzi ten, który sieje kąkol. Szkoda, bo ARKA to także doskonała wizytówka nie tylko gminy, ale i regionu w Polsce i za granicą. To także szkoła sztuki, kultury a zarazem szansa dla wielu rodziców i ich dzieci. ARKA jest alternatywą wobec współcześnie lansowanej antykultury, ukrytych często poważnych zagrożeń duchowych i egzystencjalnych. Dlatego też obrona tego dzieła jest nie tylko powinnością moralną ale i obowiązkiem tych wszystkich, którym na sercu leży dobro zawarte w haśle BÓG HONOR OJCZYZNA - zawsze przez ARKĘ stawiane na pierwszym miejscu - dr Wacław Kędzior prof. WSZ PTE

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3