Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy po wypiciu znacznych ilości alkoholu można bez obaw wsiąść za kierownicę?

/jn/
Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu na przykład dwóch litrów piwa potrzeba nawet do 12 godzin. Aby się o tym przekonać warto skorzystać z tak zwanych alkogogli, które symulują objawy stanu nietrzeźwości.
Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu na przykład dwóch litrów piwa potrzeba nawet do 12 godzin. Aby się o tym przekonać warto skorzystać z tak zwanych alkogogli, które symulują objawy stanu nietrzeźwości. Fot. Renault
Aż jeden na trzech kierowców prowadzi samochód po zaledwie kilku godzinach snu poprzedzonych spożywaniem dużych ilości alkoholu.

3 500 wypadków

3 500 wypadków

W 2008 roku w Polsce nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami ponad 3 500 wypadków, w których zginęło 427 osób, a prawie 5 tysięcy zostało rannych.

Większość kierowców nie wie ile czasu potrzeba do tego, aby wypity alkohol został całkowicie strawiony przez organizm. Najgorsi w swej niewiedzy są młodzi mężczyźni. Kierowcy w wieku 18-29 lat twierdzą, że już po 6 godzinach od wypicia znacznych ilości alkoholu można bez obaw wsiąść za kierownicę. Tymczasem nawet jeśli alkomat wskazuje zerowy poziom alkoholu, jest to niewystarczający argument, aby ktoś, kto pił alkohol zaledwie kilka godzin wcześniej, prowadził samochód. Według badań poziom koncentracji u takiego kierowcy jest bowiem znacznie obniżony. Nawet jeśli jest trzeźwy, jego organizm nie jest dostatecznie zregenerowany, aby prawidłowo funkcjonować w warunkach, jakie wiążą się z prowadzeniem pojazdu.

- Zmęczenie, senność, a także nieadekwatna ocena własnych umiejętności i postrzegania ryzyka mogą prowadzić do tego, że nawet błahe wydarzenie na drodze może być realnym zagrożeniem - przestrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Kierowca, u którego limit alkoholu jest dwukrotnie większy od dozwolonego, jest o 30 procent bardziej narażony na ryzyko spowodowania wypadku niż kierowca trzeźwy. Ci, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu, często z premedytacją bagatelizują związane z tym niebezpieczeństwo, a wypijany alkohol już po pięciu minutach dociera do układu krwionośnego i może się tam utrzymywać przez następnych kilkanaście godzin.

Planując jazdę samochodem, powinno się więc całkowicie zrezygnować z alkoholu już na kilkanaście godzin przed podróżą.

- Tym, którzy nie wierzą jak bardzo, nawet przy niewielkiej dawce alkoholu, zaburza się zmysł wzroku, polecam udział w ćwiczeniu z wykorzystaniem alkogogli, które wykonujemy podczas szkoleń doskonalenia techniki jazdy - mówi Miłosz Majewski, trener Szkoły Jazdy Renault. - Alkogogle symulują objawy stanu nietrzeźwości, charakteryzujące się niemożnością określenia kierunków, zniekształceniem widzianego obrazu, zmianami w ocenie odległości oraz tak zwanym podwójnym widzeniem. Takie doświadczenie uczy pokory wielu kierowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy po wypiciu znacznych ilości alkoholu można bez obaw wsiąść za kierownicę? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie