Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przysługuje dodatek za pracę w nocy i jak go wyliczyć?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Lekarze, pielęgniarki, policjanci, strażacy, barmani, artyści, portierzy nocne życie wieść muszą i już.
Lekarze, pielęgniarki, policjanci, strażacy, barmani, artyści, portierzy nocne życie wieść muszą i już. archiwum
Skoro praca w nocy jest bardziej obciążająca dla organizmu, powinna być lepiej wynagradzana. Dodatek za pracę w nocy przysługuje i Państwowa Inspekcja Pracy skrupulatnie sprawdza, czy pracodawcy rzeczywiście za nią płacą. Ile?

- Według Kodeksu Pracy, wszystkim, którzy pracują między godziną 21 a 7 rano przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę w wysokości 20 procent stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Należy się on niezależnie od przyjętego w firmie rozkładu czy systemu pracy i niezależnie od tego, czy praca w nocy jest wykonywana stale czy doraźnie. Oczywiście dodatek ten jest brany pod uwagę przy wyliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu - mówi Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

No właśnie. Czy perspektywa dodatkowego wynagrodzenia jest więc wystarczającą motywacją do ślęczenia po nocach za biurkiem? Czy nadmiar pracy nie skończy się dla nas lekkim szaleństwem?

Jeśli przepracujemy cały czerwiec, zarywając noce przynajmniej po dwie godziny, zyskamy za to około 60 złotych brutto. Wiele za to nie kupimy, ale wystarczy na płytę, książkę czy skromny obiad dla dwojga.

Pracując przez miesiąc tylko na nocnych zmianach, dorobimy 240 złotych brutto. Kwota wygląda już dużo lepiej i pomoże zrealizować małe marzenie, choćby w postaci 50-mililitrowej butelki markowych perfum czy wizyty u kosmetyczki.
Marna to jednak pociecha, biorąc pod uwagę fakt, że po takim nocnym maratonie całkiem rozkręciliśmy sobie zegar biologiczny i powrót na właściwe tory zajmie nam teraz trochę czasu.

Jak wyliczyć dodatek nocny

Jak wyliczyć dodatek nocny

Oto przykład. Pracujesz w systemie trzyzmianowym. W firmie praca nocna obowiązuje w godzinach 22-6. W czerwcu przepracowałeś w nocy na przykład 48 godzin. Ile wynosi płaca za pracę nocną?
W 2009 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1276 złotych brutto. Minimalna liczba godzin przepracowanych w czerwcu przez pracownika zatrudnionego na pełny etat wynosi 168. Dzieląc minimalną płacę przez liczbę tych godzin otrzymujemy kwotę 7,59 złote za 60 minut normalnej pracy dziennej. Przyjmujemy teraz, że 48 godzin z tych 168 to nasza praca w nocy. Zatem godzina tej samej pracy, ale w porze nocnej daje nam 9,11 złotych wynagrodzenia. Przy liczbie 48 przepracowanych godzin nocnych z tych 168 łącznie daje nam dodatkowe wynagrodzenie w kwocie 72,96 złotych.

Wśród pracujących nocną porą są i tacy, od których specyfika zawodu wymaga udziału w nocnych dyżurach. Lekarze, pielęgniarki, policjanci, strażacy, barmani, artyści, portierzy nocne życie wieść muszą i już.

Wśród nas są jednak i tacy, którzy cenią sobie pracę w nocy. Sowy, nocne marki, bo takich epitetów wysłuchują głównie pod swoim adresem, gdy zapada zmrok, zajmują swoje stanowiska, by w ciszy i przy świetle lampek realizować zadania.
Wyżej niż możliwość dodatkowego zarobku stawiają sobie komfort pracy, a tego nie można odmówić wszystkim, którzy z dala od dziennego gwaru i rozgardiaszu w ciszy i skupieniu wykonują swoje zawodowe obowiązki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy przysługuje dodatek za pracę w nocy i jak go wyliczyć? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie