Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty Huty Stalowa Wola trwają. Kto winien opóźnieniu dostaw kraba dla wojska?

Zdzisław Surowaniec
Armatohaubica krab.
Armatohaubica krab. Zdzisław Surowaniec
Stalowowolski poseł Antoni Błądek przekazał interpelację do Ministra Obrony Narodowej w sprawie "braku właściwego nadzoru programów badawczo rozwojowych realizowanych w ramach umów finansowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej na rzecz uzbrojenia polskiej armii".

Z informacji ukazujących się w mediach, jak również informacji napływających do mojego biura poselskiego wynika, że wystąpiły poważne trudności, w tym opóźnienia, w realizacji umów MON na rzecz wyposażenia polskiej armii. Głównie dotyczy to realizacji produkcji armato-haubicy realizowanej w ramach modułu "Regina", której finalnym wykonawcą jest Huta Stalowa Wola S.A. - czytamy w interpelacji Błądka z PiS.

I dalej: Dostawy podwozia do tego wyrobu zgodnie z umową z MON miał zapewnić Bumar Łabędy.Okazuje się, że wyprodukowane podwozie nie może być użyte do produkcji wyrobu finalnego z powodu złej jakości. Pierwszy problem to mikropęknięcia blach, a drugi to zaniżone parametry układów napędowych. Ze względu na zaistniałą sytuację i opóźnienia, MON zadecydował, aby podwozia zakupić od producenta zagranicznego. Pozostają jednak kluczowe pytania w tej kwestii. Jak to możliwe, że cały proces realizacji programu był nadzorowany (a właściwie nie był) przez Rady Nadzorcze obu spółek, przez instytucje MON w tym Przedstawicielstwa wojskowe i Systemy Zarządzania Jakością (rzekomo funkcjonujące wg standardów światowych), a mimo to doszło do tak wielkich i kosztownych w skutkach zaniedbań i zaniechań?

Odpowiedziała poseł Renata Butryn z PO, szefowa podkomisji do spraw unowocześnienia armii: Bumar Łabędy wykonywał podwozie, które było opracowane w latach 60-tych ubiegłego wieku, zaś dokumentacja była na przestrzeni lat zmieniana przez OBRUM sp. z o.o. - Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych. Przydatność pierwszych ośmiu podwozi zweryfikowały badania eksploatacyjne przeprowadzone przez wojsko. Wszystkie 8 podwozi trzeba wymienić. Dziewiąte podwozie Bumar przygotował dużo za późno i nie pozyskał certyfikatów wojska, więc w sensie przydatności dla HSW i dalszej realizacji programu REGINA jest tak, jakby tego 9 podwozia wcale nie było. Rzeczywiście do nadzoru nad śląskimi spółkami trzeba mieć zastrzeżenia.

Przypomnijmy, już we wrześniu 2013 roku HSW w Kielcach zapowiedziała, że szuka partnera zagranicznego. Czy to przyśpieszyło prace w Bumarze? Niestety, nie. HSW S. A. wykonała kolejnych 16 wież i na podwozia z Łabęd się nie doczekała. By ratować program REGINA i niemal miliardy złotych publicznych pieniędzy znalazła partnera, z którym dokończy program dla bezpieczeństwa Polski i dla dobra polskiej gospodarki. Umowa z Samsung Techwin została zawarta tak, by korzyści odnosiło wiele firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Tylko pewna partia podwozi, gwarantująca bezpieczeństwo Polsce, przypłynie z Korei. Resztę, czyli blisko 100, wyprodukują polskie zakłady. Kupiliśmy technologię, która dla Polski jest wiele warta. Daje także szansę na eksport polskich wyrobów.

Jeżeli chodzi o nadzór MON nad badaniami naukowymi i pracami badawczo-rozwojowymi to nastąpiły zmiany w tym zakresie, w związku z reformą finansowania nauki i badań naukowych z 2010 roku i w związku z merytorycznymi wnioskami posłów pracujących w Komisji Obrony Narodowej. Została powołana też przez Ministra Obrony Narodowej Rada Naukowa.

HSW walczy, by polska zbrojeniówka w końcu zerwała ze stereotypami przestarzałej, nierentownej branży. Nowe technologie, nowoczesne wyroby, dialog z użytkownikami i produktowa odpowiedź na przyszłe potrzeby pola walki - to widzę w HSW jako poseł komisji Obrony Narodowej. Widzę też w HSW oszczędności i wyrzeczenia, widzę efektywną restrukturyzację majątkową, czyli sprzedaż niepotrzebnego majątku lub pozyskiwanie inwestorów dla części biznesu wywodzącego się z Kombinatu Przemysłowego. Życzyłabym sobie, by inne zakłady szły tą drogą, co HSW.

Chodzi więc ostatecznie o dobre imię polskiego przemysłu zbrojeniowego i polskiej myśli technicznej. A te mają się całkiem dobrze i jedna rzecz nie może psuć obrazu całości.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie