Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej linii Dębica-Mielec-Tarnobrzeg czeka na remont

Klaudia TAJS [email protected]
Dzięki rewitalizacji linii Dębica–Mielec–Tarnobrzeg, zostałby przywrócony ruch na tarnobrzeskim dworcu PKP.
Dzięki rewitalizacji linii Dębica–Mielec–Tarnobrzeg, zostałby przywrócony ruch na tarnobrzeskim dworcu PKP.
Na modernizację linii Dębica-Mielec-Tarnobrzeg potrzeba 321 milionów złotych. Wymagający naprawy odcinek liczy około 70 kilometrów

Krystyna Skowrońska, posłanka Platformy Obywatelskiej z Mielca:

Krystyna Skowrońska, posłanka Platformy Obywatelskiej z Mielca:

- Będziemy rozmawiać o włączeniu linii numer 25 do wykazu połączeń o znaczeniu strategicznym dla kraju. Dzięki temu będziemy mogli ubiegać się o finansowanie modernizacji linii z budżetu państwa.

Linia kolejowa numer 25 relacji Dębica-Mielec-Tarnobrzeg musi zostać wpisana do wykazu połączeń o znaczeniu strategicznym dla kraju, bo dzięki temu będziemy mogli ubiegać się o finansowanie remontu z budżetu państwa - zapowiedziała poseł Krystyna Skowrońska, która podjęła się zorganizowania spotkania w tej sprawie.

Obecnie na linii odbywa się jedynie ruch towarowy. Ruch pasażerski i dalekobieżny został zlikwidowany w 2009 roku. Dewastacja linii kolejowej numer 25 trwa od lat. Potrzeba remontu linii wynika z faktu funkcjonowania w jej pobliżu Tarnobrzeskiej i Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz trzech podstref. Wymagający rewitalizacji odcinek liczy około 70 kilometrów. Zakres i liczba wskazanych w ramach modernizacji inwestycji jest ogromny. To między innymi budowa sygnalizacji i centrum sterowania ruchem pociągów.

NA RAZIE TYLKO STUDIUM

Zainteresowane rewitalizacją strony to PKP Polskie Linie Kolejowe, samorząd Podkarpacia, gmina Mielec, gmina Tarnobrzeg i władze Dębicy. Dotychczas opracowano studium wykonalności. Prace pochłonęły 440 tysięcy złotych. Pod koniec ubiegłego roku podkarpackie samorządy, w tym tarnobrzeski, mielecki i dębicki, przedstawiciele władz województwa i kolei spotkali się, by omówić dalszy postęp prac przy modernizacji linii. Dyskusja opierała się na opracowanym studium wykonalności, które odpowiada na pytanie, dlaczego rewitalizacja linii jest ważna, jakie korzyści będą płynęły z jej modernizacji a także, co należy wykonać, by przejazd na odcinku pomiędzy Dębicą i Mielcem zwiększyć z dotychczasowych 20 kilometrów na godzinę do przynajmniej 90 kilometrów.

INICJATYWA POSŁANKI

Ale studium wykonalności to kropla w morzu potrzeb. Na modernizację linii potrzeba 321 milionów złotych. O możliwościach i źródłach finansowania modernizacji linii będzie mowa na konferencji zorganizowania, której podjęła się podkarpacka posłanka Platformy Obywatelskiej Krystyna Skowrońska. Do udziału w dyskusji posłanka zaprosi władze województwa, parlamentarzystów, przedstawicieli kolei i lokalnych samorządowców. - Będziemy rozmawiać o włączeniu tej linii do wykazu połączeń o znaczeniu strategicznym dla kraju - zapowiedziała poseł Skowrońska. - Dzięki temu będziemy mogli ubiegać się o finansowanie modernizacji linii z budżetu państwa.

Z wykazu linii o znaczeniu państwowym, linia została wykreślona w marcu 2007 roku. Do wykreślenia przyczyniła się ogromna dewastacja traktu. Na trasie między Tarnobrzegiem i Mielcem ostatnie prace modernizacyjne prowadzono w 1997 roku. Na odcinku o długości około 10 kilometrów, ze względów bezpieczeństwa wprowadzono ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Obecnie na linii odbywa się jedynie ruch towarowy. Ruch pasażerski i dalekobieżny został zlikwidowany w 2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie