Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna Sybilla dla muzeum w Stalowej Woli. Tym razem za wystawę o mieszkańcach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Koordynator nagrodzonej Sybillą wystawy Elżbieta Skromak i Wojciech Chudzik w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich
Koordynator nagrodzonej Sybillą wystawy Elżbieta Skromak i Wojciech Chudzik w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich Muzeum Regionalne
Stalowowolskie muzeum po raz kolejny otrzymało prestiżowe wyróżnienie Sybilla, przyznawane co roku w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Jest to najważniejsza forma uznania dla muzealników za ciekawe projekty muzealne. Wyróżniona została wystawa „Zbudowaliśmy to miasto” przygotowana przez Muzeum w 2018 roku z okazji 80-lecia Stalowej Woli.

27 maja w Pałacu na Wyspie, warszawskich Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta gala laureatów 39. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2018.

Wydarzenie organizowane jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a jego celem jest wyłonienie najwybitniejszych dokonań w sferze działalności muzealnej zgłoszonych przez muzea z całej Polski. W jury konkursowym zasiedli wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury, powołani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczny konkurs odbył się w ramach nowego regulaminu organizacyjnego ze zmniejszoną liczbą kategorii konkursowych, nie pomijających jednak żadnej z muzealnych aktywności. W 6 kategoriach jurorzy wybrali po trzy najlepsze projekty. Wśród wyróżnionych projektów zgłoszonych w kategorii wystawy czasowe znalazła się także jubileuszowa wystawa „Zbudowaliśmy to miasto” przygotowana przez stalowowolskie Muzeum. O statuetkę Sybilli w tej kategorii muzeum rywalizowało z wystawą „Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety” przygotowaną przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum oraz nagrodzoną ekspozycją „Leon Tarasewicz” opracowaną przez muzealników Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Wystawa „Zbudowaliśmy to miasto” zobrazowała osiem dekad Stalowej Woli nie poprzez daty, kluczowe wydarzenia, znane osoby, które wyraziście zapisały się w dziejach, ale poprzez mieszkańców, którzy opowiedzieli o historii jednego z najmłodszych polskich miast.

– 80 lat z perspektywy miasta to niewiele, ale z perspektywy człowieka to szmat życia, dlatego ta ludzka skala została nałożona na osiem dekad rozwoju Stalowej Woli – mówi Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Tytuł wystawy odnosił się bezpośrednio do faktu budowy miasta na surowym korzeniu i podkreśleniu roli całej społeczności w tym dziele, a wystawie towarzyszyło motto pisarza Johna Greena: Ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi.

Przez pryzmat wspomnień stalowowolan toczyła się narracja wystawy, pozwalająca na wsłuchanie się w to, co oni mieli do powiedzenia o mieście, które zbudowali, w którym żyją, którego ulice codziennie przemierzają, którego obraz mają w swojej pamięci, a klimat kreują. Ekspozycja nawiązała do aktualnego obecnie w muzealnictwie trendu biografii miejsc, przedmiotów oraz interpretacji dziedzictwa.

Na wystawie znalazły się fotografie, dokumenty, pamiątki, przedmioty użytkowe, rzeczy związane z konkretnymi osobami czy miejscami, fragmenty filmów i inne obiekty, które odpowiednio zilustrowały narrację i występowały w roli świadków dziejów miasta i jego mieszkańców. Ekspozycja była też zwizualizowaną formą mówionego archiwum, w którym znalazły się wywiady z mieszkańcami Stalowej Woli, nagrane przy udziale Zakładu Muzeologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studentek muzeologii i socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pomysłodawcą wystawy była Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, kuratorem Katarzyna Zarzycka, przy współpracy Wojciecha Chudzika, koordynatorem Elżbieta Skromak. Aranżację plastyczną wystawy opracowali projektanci z Koza Nostra Studio.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli działa 20 lat. W tym czasie kilkanaście razy otrzymało za swoją działalność prestiżową nagrodę przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla”. Pierwszą „Sybillę” dostało za przystosowanie budynku zwanego Zamkiem Lubomirskich do potrzeb muzeum. Przed rokiem statuetką nagrodzono muzeum za wystawę „COP i Miasto. Nowoczesność i dziedzictwo”, a wystawa „Pierścionek z orłem w koronie” oraz projekt „Miasto i las” otrzymały wyróżnienia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie