Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komórka - urządzenie niemal do… wszystkiego

Antoni SOKOŁOWSKI
Kielczanin Michał Malarczyk wraz ze swoją dziewczyną często używają telefonu do robienia zdjęć.
Kielczanin Michał Malarczyk wraz ze swoją dziewczyną często używają telefonu do robienia zdjęć. Łukasz Zarzycki
Telefon komórkowy to dziś przepustka do wielu cywilizacyjnych rozwiązań. Sprawdziliśmy, do czego najczęściej go wykorzystujemy.

Rewolucja cyfrowa sprawiła, że telefon komórkowy może nam służyć nie tylko do rozmawiania. To aparat, który wskaże nam właściwą drogę i jeszcze wydrukuje mapę, a może równie dobrze być dowodem przed sądem, gdy rozwodzi się małżeństwo.

Jak bardzo zaawansowane są prace nad telefonem komórkowym, świadczy fakt, że niedługo pojawią się na rynku opony samochodowe wyposażone w specjalne czujniki i możliwością łączenia z komórką. Czujniki w czasie jazdy mogą przekazać informacje, czy na przykład z koła nie schodzi powietrze. Jeśli zacznie spadać ciśnienie, kierowca natychmiast otrzyma wiadomość na swoją komórkę.

MUZA LECI

Czujniki w oponach są na razie nowinką, ale już dziś okazuje się, że telefon komórkowy coraz częściej służy jako rozrywka czy narzędzie usług. Ukazał się raport "Masz komórkę, masz swoje prawa", który dowodzi, że Polacy niekoniecznie używają komórki jako telefonu.

Bardzo duża część badanych rodaków stwierdziła w raporcie, że komórka to dla nich mobilny Internet. Tak twierdzi aż 23 procent badanych. Z kolei 16 procent stwierdziło, że chętnie bierze też udział w loteriach i konkursach SMS-owych. Tak duży odsetek osób biorących udział w konkursach to efekt szybkiego dostępu do tych usług.

- Przede wszystkim są to proste, banalne konkursy, a potencjalne nagrody są wysokie. Czy wygra się w nich nagrodę, to już inna sprawa - mówi pani Jadwiga, chętnie biorąca udział w konkursach.

Dla młodzieży telefon to przede wszystkim odtwarzacz muzyki. Młodzi potrafią jej słuchać nawet na lekcji w szkole. Wymieniają przy tym pliki, przesyłają sobie, przez aparat szukają nowych utworów w Internecie.
WYZWANIA PRZYSZŁOŚCI

Już dziś telefon wypiera takie wynalazki, jak zegarek na rękę. Komórka to także budzik, kalkulator, gry, Internet, GPS. Już dziś można go używać niczym karty bankomatowej, płacąc za towary czy usługi.
Niewierni małżonkowie przekonali się, że komórka może ich pogrążyć w sali sądowej przy rozwodzie. Już były przypadki w Polsce, gdy gorące SMS-y wysyłane przez kochanków, wykryte przez zdradzonych, były powodem rozwodu.

Niedługo na rynek wejdą aparaty najnowszej generacji, które będą uruchamiane odciskiem palca. To sprawi, że komórka jeszcze ściślej będzie związana z właścicielem, a przy okazji - w przypadku kradzieży telefonu - aparat będzie bezużyteczny dla złodzieja.

Autorzy kampanii "Masz komórkę, masz swoje prawa" nawołują w Polsce, by rozumnie korzystać ze swojej komórki. Aparat ma być pomocą w życiu, a nie utrapieniem dla właściciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Komórka - urządzenie niemal do… wszystkiego - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie