Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert karnawałowy w Stalowej Woli. W roli głównej Orkiestra Dęta

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Mieczysława Parucha podczas koncertu
Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Mieczysława Parucha podczas koncertu Zdzisław Surowaniec
Gorące rytmy, światowe przeboje, goście specjalni, zespoły taneczne, a w roli głównej Orkiestra Dęta pod wodzą kapelmistrza Mieczysława Parucha - bawił publiczność w sobotni karnawałowy wieczór w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.

12 listopada 2018 roku Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury uroczyście obchodziła jubileusz 80-lecia. Należy do elitarnego grona rówieśników Stalowej Woli oraz przysługuje jej tytuł najstarszego zespołu artystycznego miasta.

Jako goście specjalni koncertu na scenie zaprezentowali się: Monika Kuca, Monika Turek, Janusz Turek, Janusz Hadała, Paweł Steczkowski, Mariusz Godzina, Witold Haliniak oraz Mażoretki Niżańskiego Centrum Kultury “Sokół”, tancerze Klubu Tańca La Volta i Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury.

Dyrygent orkiestry Mieczysław Paruch otrzymał w ubiegłym roku z rąk wicewojewody podkarpackiego Lucyny Podhalicz nadany przez prezydenta Polski Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Decyzją ministra kultury orkiestra została odznaczona odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Członkowie orkiestry dostali dyplomy za upowszechnianie kultury. Pamiątkowy grawer przyznano również osobie najdłużej związanej z orkiestrą dostał Tadeusz Piłat. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny uhonorował Orkiestrę, w której jak powiedział jest „stalowa moc”, bonem na 30 tysięcy złotych. Na jubileusz wydany został album.

W 1945 roku dyrygent Henryk Ryński rozpoczął współpracę z muzykami tworzonych okazjonalnie zespołów rozrywkowych i zorganizował orkiestrę o charakterze odeonu. Orkiestra w 1946 roku uczestniczyła z powodzeniem w Przeglądzie Zespołów hutniczych w Katowicach. Po występie w Katowicach włączył się do pracy z orkiestrą jako dyrygent Marian Bienias, przekształcając ją w zespół towarzyszący chórowi mieszanemu. W drugiej połowie lat 40. orkiestra Dęta liczyła już ponad 30 osób. Po śmierci kapelmistrza Ryńskiego prowadził ją Franciszek Dul, a następnie od czerwca 1949 roku do grudnia 1978 roku Józef Guzek. Orkiestra prawie w każdą niedzielę wyjeżdżała do wsi i miasteczek ówczesnego województwa rzeszowskiego, uprzyjemniając mieszkańcom świąteczne popołudnia i wieczory.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie