Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert sylwestrowy „Melodie świata” w kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Nadsańską Orkiestrę Kameralną tworzą uczniowie lub absolwenci szkół muzycznych ze Stalowej Woli, Niska i Leżajska
Nadsańską Orkiestrę Kameralną tworzą uczniowie lub absolwenci szkół muzycznych ze Stalowej Woli, Niska i Leżajska Zdzisław Surowaniec
Koncert Sylwestrowy „Melodie świata”, zorganizowany zostanie 29 grudnia (niedziela) o godzinie 18 w kościele Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.

Koncert Sylwestrowy „Melodie świata” to muzyczna podróż po krajach Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Europy.

Zaprezentowane zostaną utwory charakterystyczne dla danych regionów świata: muzyka operetkowa, filmowa, rozrywkowa. Koncert jest okazją do zaprezentowania instrumentów, również etnicznych, pochodzących z różnych zakątków świata. Nie zabraknie też kolęd, które towarzyszą nam w tym szczególnym, świątecznym czasie.

Wykonawcy Zespoły Stalowowolskiego Towarzystwa Artystycznego StowArt oraz Miejskiego Domu Kultury: Nadsańska Orkiestra Kameralna, Chór Dworski, Zespół Wokalny „Pałacyk Michla”. Goście specjalni: Piotr Trojanowski - śpiewająca piła (wicemistrz świata gry na tym instrumencie), dudy, quena; - Marian Wasiołek - charango, harmonijka; Konrad Horoszko - baryton; Wojciech Wojciechowski - trąbka (Filharmonia Świętokrzyska imienia Oskara Kolberga w Kielcach).

Emisja głosu: Magdalena Drozd, kierownictwo artystyczne: Edward F. Horoszko, prowadzenie koncertu: Marta Górecka i Leszek Baran.

Nadsańska Orkiestra Kameralna istnieje od 2009 roku. Orkiestrę tworzą młodzi ludzie, najczęściej uczniowie lub absolwenci szkół muzycznych ze Stalowej Woli, Niska i Leżajska (łącznie około 30 osób). Jej kierownikiem, a zarazem dyrygentem jest Edward Horoszko. Orkiestra przede wszystkim wykonuje utwory patriotyczne, ale także religijne, klasyczne, a nawet rozrywkowe, jak również narodowe pieśni Węgrów, Czechów, Ukraińców i Słowaków.

Edward Horoszko - dyrygent, kompozytor i aranżer muzyki teatralnej, orkiestrowej i chóralnej. Z wykształcenia muzyk, prawnik, menadżer kultury, nauczyciel. Wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji ludowego muzykowania. W Filharmonii Podkarpackiej pracował na stanowisku muzyka – oboisty. Założył i prowadził, najczęściej w oparciu o swoje aranżacje (kompozycje) wiele grup artystycznych: zespoły śpiewacze, chóry, orkiestry kameralne, dęte, jazzowe, pop grupy, kapele ludowe; ma na swoim koncie również tworzenie zespołów teatralnych. Obecnie oprócz Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i grupy wokalnej Pałacyk Michla, prowadzi również Chór Lasowiacy i jest dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia Chóru Lasowiacy w Stalowej Woli.

Grupa wokalna Pałacyk Michla, która swoją nazwę wzięła z jednej z najbardziej znanych piosenek powstania warszawskiego jest nieodłączną częścią Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej. Grupa powstała z potrzeby kultywowania pamięci o Powstaniu Warszawskim a szczególnie popularyzowania pieśni Walczącej Warszawy.

Wojciech Wojciechowski pierwszy stopień wtajemniczenia poznawał w szkole muzycznej w Stalowej Woli, ucząc się gry na fortepianie. Instrument jednak szybko go znudził jako „zbyt monotonny”, więc wybrał – jak się okazało na zawsze – trąbkę, „bo prosta, a jednocześnie szlachetna”. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie uznał za najpiękniejszy okres w życiu. Oprócz pracy w Orkiestrze Symfonicznej, dalej spełnia się na niwie muzyki kameralnej w Buskiej Orkiestrze Zdrojowej, oraz pedagogicznej w Szkole Muzycznej w Busku-Zdroju.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie