Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec ery nauczycieli, którzy osiągnęli wiek emerytalny

KaT
Renata Dojka, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu wylicza, że w gronie pedagogicznym jej placówki jest dwóch nauczycieli, którzy osiągnęli wiek emerytalny i 6, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. Przyznaje, że wielu pedagogów, mimo nabycia uprawnień, nie wyobraża sobie przejścia na wcześniejszą emeryturę, gdyż doskonale realizują się jako pedagodzy.
Renata Dojka, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu wylicza, że w gronie pedagogicznym jej placówki jest dwóch nauczycieli, którzy osiągnęli wiek emerytalny i 6, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. Przyznaje, że wielu pedagogów, mimo nabycia uprawnień, nie wyobraża sobie przejścia na wcześniejszą emeryturę, gdyż doskonale realizują się jako pedagodzy. K. Tajs
Tarnobrzeskie szkoły trzeba przewietrzyć i zreorganizować. Do takich wniosków doszli radni z komisji oświatowej i prezydent, którzy ostatnio dopatrzyli się, że wśród nauczycieli jest spora liczba, takich którzy zamiast bawić wnuki, nadal stoją przy tablicy, blokując tym samym miejsce, młodym i bezrobotnym pedagogom.

O posady w tarnobrzeskich placówkach oświatowych stara się 60 bezrobotnych nauczycieli, którzy bezskutecznie poszukują wolnych etatów, wśród ogłoszeń dostępnych w Powiatowym Urzędzie Pracy. - By młodzi mogli pracować, trzeba zwolnić dla nich etaty, które zajmują pedagodzy emeryci - zapowiada prezydent Tarnobrzega.

Prezydent Mastalerz, nie kryje, że prawo oświatowe, stawia nauczycieli w uprzywilejowanym świetle. Chroni ich Karta Nauczyciela, dlatego każdy przypadek pedagoga, który mimo osiągniętego wielu emerytalnego, w przypadku mężczyzn 65 lat, kobiet 60, nadal dorabiają w szkole, będzie rozpatrywany indywidualnie. Podobnie zresztą jak rozmowy z nauczycielami, którzy nabyli uprawnienia emerytalne i mogliby przejść na wcześniejszą emeryturę. Nie ukrywa, że zarządzanie szkołą przez menedżera, który nie może być już dyrektorem, tylko dlatego, że osiągnął wiek emerytalny, to sytuacja niedopuszczalna. - Ewolucyjnie będziemy schodzić z takich etatów - zapowiada prezydent.

PO CO DRUGI I TRZECI WICE?

Zmieni się także struktura w organizacji szkół. Urzędnicy zastanawiają się nad aspektem, czy szkoła, którą kieruje dyrektor, potrzebuje aż trzech zastępców. Taka sytuacja panuje w Szkole Podstawowej nr 10, gdzie dyrektora wspiera trzech zastępców. - Jeśli ja mogę mieć jednego zastępcę, to nie widzę powodów, żeby mnożyć byty ponad miarę w placówkach oświatowych - zapowiada prezydent Mastalerz.

Więcej w czwartkowym ECHU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie