Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec koalicji PSL z Kukiz'15! Ludowcy podjęli decyzję. Paweł Kukiz: Rozmijamy się z Polskim Stronnictwem Ludowym

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Adam Jankowski / Polska Press
Kukiz'15 przestaje być członkiem Koalicji Polskiej. - Decyzją Rady Naczelnej PSL klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę - poinformował Paweł Kukiz. - Nasze drogi się rozminęły - oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Spodziewałem się tej decyzji, ale ona nie jest przyjemna. Rada Naczelna PSL-u tak zdecydowała. Rozmijamy się z Polskim Stronnictwem Ludowym - tak informację na gorąco skomentował Paweł Kukiz.

W czwartek po godz. 18 decyzję oficjalnie potwierdziło Polskie Stronnictwo Ludowe.

-Odbyło się właśnie spotkanie prezydium Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Jednogłośnie uznaliśmy, że nie możemy kontynuować współpracy z ugrupowaniem Pawła Kukiza. Poinformowaliśmy go o tym w bezpośredniej rozmowie - powiedział dziennikarzom Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Współpraca jest możliwa, gdy istnieje porozumienie w sprawach najwyższej wagi. Dla nas jedną z podstawowych wartości jest silna obecność Polski w Unii Europejskiej. Ostatnie dni pokazały, że są tu znaczące różnice między PSL i Pawłem Kukizem - stwierdził na konferencji prasowej prezes PSL.

- Koalicja Polska trwa i będzie kontynuowała swoją misję. Zaczęliśmy jej tworzenie w drugiej połowie 2019r. Kukiz'15 dołączył w sierpniu. Są dziś z nami Europejscy Demokraci, konserwatyści Marka Biernackiego. Zapraszamy wszystkich dla których racją stanu jest silna Polska w UE - dodał.

Rozwód Kukiza i PSL był kwestią czasu

Jak poinformowali ludowcy, bezpośrednią przyczyną decyzji PSL o wyłączeniu Kukiz'15 z Koalicji Polskiej są kwestie związane ze spojrzeniem na członkostwo w Unii Europejskiej.

- Nie może być tak, że różnimy się w sprawach fundamentalnych. Nie możemy pozwolić sobie na powolny Polexit - powiedział rzecznik PSL Miłosz Motyka, cytowany przez "WP".

Przypomnijmy, że posłowie Kukiz'15 głosowali za przyjęciem uchwały autorstwa posłów PiS, która ma wspierać "działania Rady Ministrów w zakresie negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej". Decyzję kukizowców skrytykowali politycy PSL.

- Żeby dalej być razem, musimy się zgadzać w kluczowych sprawach. Protokół rozbieżności jest ostatnio coraz dłuższy. Na pewno nikogo na siłę przy sobie trzymać nie będę - mówił niedawno prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Onetem.

- To, że bliżej dzisiaj Kukiz’15 do radykałów obozu Zjednoczonej Prawicy niż do tego proeuropejskiego naszego nurtu, to szkoda. Ale tu jest zawsze szansa na wyjaśnienie tej sprawy, choć nigdy w koalicji nie ma nic na zawsze - mówił kilka dni temu prezes ludowców w Radiu Wrocław.

Oświadczenie Kukiz'15

W czwartek wieczorem Kukiz'15 wydało oświadczenie ws. rozpadu Koalicji Polskiej.

"Porozumienie, które jako Kukiz’15 podpisaliśmy z Polskim Stronnictwem Ludowym w sierpniu 2019 r. dotyczyło realizacji postulatów programowych podzielonych na trzy pakiety" - zaznacza Kukiz'15.

"Nasza umowa nie dotyczyła wspólnego głosowania na posiedzeniach Sejmu w sprawach innych niż objęte porozumieniem programowym. Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Polskiej umówiły się na respektowanie swojej autonomii. Niestety Polskie Stronnictwo Ludowe postanowiło wykorzystać głosowanie posłów Kukiz’15 w sprawie uchwały dotyczącej negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej jako pretekst do wyrzucenia Kukiz’15 z Koalicji Polskiej. Stało się tak, pomimo tego, że kwestie dotyczące pozycji Polski w Unii Europejskiej nie były przedmiotem porozumienia programowego, ani dyscypliny klubowej. Ponadto, Polskie Stronnictwo Ludowe nie dotrzymało także innych zobowiązań koalicyjnych dotyczących rotacyjnego charakteru stanowiska wicemarszałka Sejmu oraz podziału subwencji. W efekcie Polskie Stronnictwo Ludowe uznało, że korzystniejsze jest dla niego wypchnięcie Kukiz’15 z Koalicji Polskiej, co oznacza rozpad tego projektu politycznego" - czytamy w oświadczeniu.

Swoje oświadczenie wydał też prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Dziękuję Pawłowi Kukizowi za dotychczasową współpracę. Wiele spraw nas łączy – dzień referendalny czy dobrowolny ZUS – jednak różnice w sprawach fundamentalnych uniemożliwiają dalszą współpracę. Dla Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej obecność w Unii Europejskiej zawsze była, jest i pozostanie polską racją stanu" - napisał szef ludowców.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie