Koniec użytkowania wieczystego, teraz tylko prawdziwa...

  Koniec użytkowania wieczystego, teraz tylko prawdziwa własność

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Także grunty pod mieszkaniami w blokach będą na własność

  Także grunty pod mieszkaniami w blokach będą na własność ©Zdzisław Surowaniec

  Od 1 stycznia prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi przestało istnieć. Dla właścicieli mieszkań oznacza to koniec z rocznymi opłatami za użytkowanie wieczyste, z kolei dla gmin mniejsze dochody do budżetu.
  Także grunty pod mieszkaniami w blokach będą na własność

  Także grunty pod mieszkaniami w blokach będą na własność ©Zdzisław Surowaniec

  - 1 stycznia nastąpiła zmiana dotycząca usunięcia z obrotu prawnego reliktu PRL jakim jest użytkowanie wieczyste. W tej chwili jesteśmy w procesie zmiany użytkowania na własność - poinformował media prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

  Dodał, że samorząd miasta Stalowej Woli w tym procesie chce być jak najbardziej przychylny dla portfela mieszkańców. - Zawsze byłem zwolennikiem własności, aby to najważniejsze prawo dawało możliwości rozwoju, dobrego i skutecznego obrotu prawnego. Tak będzie również i w tym przypadku - zapewnia prezydent.

  Dlatego na najbliższej sesji Rady Miejskiej, 25 stycznia prezydent zaproponuje radnym wprowadzenie bonifikaty za opłatę przekształceniową w wysokości 99 procent.

  - Opłaty za mieszkania w Stalowej Woli to na przykład na ulicy Skoczyńskiego jest w wysokości 40 złotych za rok za mieszkanie. Konstrukcja zmiany zakłada, że użytkowanie wieczyste będzie wygasać, pobierana będzie opłata przekształceniowa płacona przez 20 lat w wysokości ostatniej opłaty, która była naliczana. Istnieje możliwość spłacenia tej opłaty jednorazowo. W przypadku spłaty jednorazowej będzie obowiązywała bonifikata 99 procent i będzie dotyczyła osób fizycznych i lokatorów spółdzielni mieszkaniowej. Właściciel mieszkania zapłaci za przekształcenie na własność osiem złotych - wyjaśnił prezydent.

  Magistratowi zależy, aby proces ten przeprowadzić jak najszybciej i najsprawniej w czasie jednorocznym. Na pewno - jak usłyszeli dziennikarze - wymagać to będzie dużego zaangażowania administracyjnego. Zmiany dotyczą głównie osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowej. Radni PiS już zadeklarował poparcie propozycji prezydenta.

  Co ważne, użytkownicy wieczyści stali się właścicielami gruntu z automatu. W zasadzie nic nie muszą robić. Najpóźniej w ciągu roku od przekształcenia prawa użytkowania wieczystego stosowne zaświadczenia mają być wysyłane na adres, który współużytkownicy wieczyści wskazali w ewidencji gruntów i budynków. Tylko jeśli komuś zależy na czasie, to może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia w terminie 4 miesięcy. Ustawa obejmuje grunty, na których stoją domy jednorodzinne oraz budynki wielorodzinne, w których co najmniej jedno mieszkanie ma wyodrębnioną własność.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!