Koniec użytkowania wieczystego, teraz tylko prawdziwa...

  Koniec użytkowania wieczystego, teraz tylko prawdziwa własność

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Także grunty pod mieszkaniami w blokach będą na własność

  Także grunty pod mieszkaniami w blokach będą na własność ©Zdzisław Surowaniec

  Od 1 stycznia prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi przestało istnieć. Dla właścicieli mieszkań oznacza to koniec z rocznymi opłatami za użytkowanie wieczyste, z kolei dla gmin mniejsze dochody do budżetu.
  Także grunty pod mieszkaniami w blokach będą na własność

  Także grunty pod mieszkaniami w blokach będą na własność ©Zdzisław Surowaniec

  - 1 stycznia nastąpiła zmiana dotycząca usunięcia z obrotu prawnego reliktu PRL jakim jest użytkowanie wieczyste. W tej chwili jesteśmy w procesie zmiany użytkowania na własność - poinformował media prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

  Dodał, że samorząd miasta Stalowej Woli w tym procesie chce być jak najbardziej przychylny dla portfela mieszkańców. - Zawsze byłem zwolennikiem własności, aby to najważniejsze prawo dawało możliwości rozwoju, dobrego i skutecznego obrotu prawnego. Tak będzie również i w tym przypadku - zapewnia prezydent.

  Dlatego na najbliższej sesji Rady Miejskiej, 25 stycznia prezydent zaproponuje radnym wprowadzenie bonifikaty za opłatę przekształceniową w wysokości 99 procent.

  - Opłaty za mieszkania w Stalowej Woli to na przykład na ulicy Skoczyńskiego jest w wysokości 40 złotych za rok za mieszkanie. Konstrukcja zmiany zakłada, że użytkowanie wieczyste będzie wygasać, pobierana będzie opłata przekształceniowa płacona przez 20 lat w wysokości ostatniej opłaty, która była naliczana. Istnieje możliwość spłacenia tej opłaty jednorazowo. W przypadku spłaty jednorazowej będzie obowiązywała bonifikata 99 procent i będzie dotyczyła osób fizycznych i lokatorów spółdzielni mieszkaniowej. Właściciel mieszkania zapłaci za przekształcenie na własność osiem złotych - wyjaśnił prezydent.

  Magistratowi zależy, aby proces ten przeprowadzić jak najszybciej i najsprawniej w czasie jednorocznym. Na pewno - jak usłyszeli dziennikarze - wymagać to będzie dużego zaangażowania administracyjnego. Zmiany dotyczą głównie osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowej. Radni PiS już zadeklarował poparcie propozycji prezydenta.

  Co ważne, użytkownicy wieczyści stali się właścicielami gruntu z automatu. W zasadzie nic nie muszą robić. Najpóźniej w ciągu roku od przekształcenia prawa użytkowania wieczystego stosowne zaświadczenia mają być wysyłane na adres, który współużytkownicy wieczyści wskazali w ewidencji gruntów i budynków. Tylko jeśli komuś zależy na czasie, to może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia w terminie 4 miesięcy. Ustawa obejmuje grunty, na których stoją domy jednorodzinne oraz budynki wielorodzinne, w których co najmniej jedno mieszkanie ma wyodrębnioną własność.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love