Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z tradycyjną sesją egzaminacyjną w WSPiA w Rzeszowie

Beata Terczyńska
Prof. Jerzy Posłuszny: Czy wykształcimy dobrych prawników, jeśli każemy im w jednym momencie wykuć kobyłę, jaką jest np. kodeks cywilny? Lepsze jest utrwalanie tej wiedzy prawniczej co tydzień
Prof. Jerzy Posłuszny: Czy wykształcimy dobrych prawników, jeśli każemy im w jednym momencie wykuć kobyłę, jaką jest np. kodeks cywilny? Lepsze jest utrwalanie tej wiedzy prawniczej co tydzień K.Kapica
To nowatorskie rozwiązanie w kraju. Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej będą zaliczać tematy poszczególnych przedmiotów. Na ocenę złoży się też aktywność.

Rzeszowska uczelnia wprowadza nowy system nauczania i sprawdzania wiedzy. Pierwszy taki w Polsce. Prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej tłumaczył nam podczas konferencji, że u podstaw zmian leżą dwa poglądy. Pierwszy, słynnego filozofa Heraklita z Efezu, który mówił, że „nauczać to rozniecać ogień, a nie napełniać puste wiadro”.

- Nasz system opiera się właśnie na rozniecaniu ognia, na zerwaniu z tradycyjnym, klasycznym systemem, zwłaszcza ex cathedra i wprowadzaniu nauczania systematycznego.

Drugą inspiracją był prof. Michał Kleiber, który zwrócił uwagę, że najważniejsza rzecz we współczesnym świecie to studiowanie rzeczywistych problemów i wyzwań, co oznacza studiowanie w oparciu o praktykę.

- Coraz więcej pojawia się poglądów krytykujących dotychczasowy system nauczania. Mówi się, że uczelnie nie rozbudzają ciekawości, obniżają zdolność do krytycznego myślenia, niszczą kreatywność. Rutyna dydaktyczna powoduje, że młodzież zaczyna się gubić - podkreślał profesor Posłuszny. - Do tego dołóżmy cyfryzację życia. Młodzi ludzie korzystają z komputerów, tabletów, telefonów itp., a coraz gorzej dociera do nich żywe słowo wypowiadane na wykładach, zawierające się w książkach. Bolejemy nad tym, ale z drugiej strony trzeba się dostosować do nowej percepcji.

Uczelnia stawia więc na nauczanie efektywne, w oparciu o problemy praktyczne, przykłady. To zmusza też wykładowców do dodatkowej pracy, przebicia się przez rutynę, nawyki.

Inaczej będzie też wyglądało sprawdzanie wiedzy. Dotyczyć to ma na razie pierwszoroczniaków. Zamiast egzaminu na koniec semestru, student będzie zaliczał poszczególne tematy.

- Do zaliczenia przedmiotu w nowym systemie poprowadzą trzy drogi: sprawdzian wiedzy, aktywność na ćwiczeniach i wykładach i tzw. mix edukacyjny, czyli zaangażowanie w kołach naukowych, symulowanych rozprawach sądowych, uczestnictwo w debatach, projektach studenckich. Te drogi, w różnych proporcjach, będą przeliczane na punkty - tłumaczy rektor. - Cele, które sobie postawi student będą więc zależały nie od egzaminatora, czy subiektywnych okoliczności, ale od jego motywacji, potencjału intelektualnego, chęci. On zdecyduje, z jaką poprzeczką wymagań będzie się mierzył, o jaką ocenę powalczy. System ten stawia na systematyczność, która jest lepszym sposobem nauczania, niż jednorazowe wkucie przed egzaminem wiedzy, która potem szybko wyparuje.

Kolejna nowość - student będzie mógł podejść do poprawienia już uzyskanej pozytywnej oceny, co dziś jest niemożliwe.- Wychodzimy też z założenia, że nie sztuką jest oblać studenta, ale sztuką jest zmotywować go, żeby się nauczył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koniec z tradycyjną sesją egzaminacyjną w WSPiA w Rzeszowie - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie