Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs dyniowy w Zbydniowie był promocją bardzo zdrowego warzywa. Kto wyhodował największą dynię?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Piękne dorodne dynie prezentowały się bardzo okazale na drugim konkursie dyniowym
Piękne dorodne dynie prezentowały się bardzo okazale na drugim konkursie dyniowym Sebastian Nabrzeski
W niedzielę 29 września w Zbydniowie odbył się konkurs, którego głównym tematem była dynia.

Przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej zebrali się mieszkańcy gminy by wziąć udział w „dyniowych zmaganiach”, a także ci, którzy przyszli podziwiać ich pracę i pomysłowość. Jak się okazało kreatywnych pomysłów nie brakowało, a wydarzenie, jak co roku przyciągnęło wielu mieszkańców gminy Zaleszany.

Uczestnicy startowali w trzech kategoriach. Największą dynię wyhodował Zdzisław Przepadło – 77,10 kilogramów (przed rokiem wygrał dynią, która ważyła 44,50 kilograma), miejsce drugie zajął Piotr Puzio – 48,30 kilogramów (przed rokiem zwyciężył dynią o wadze 40,55 kilograma), a miejsce trzecie zajęła dynia Lucyny Ludian – 39,70 kilogramów.

Także najmłodsi mieszkańcy gminy konkurowali w tej kategorii. Miejsce pierwsze zajęła Zosia Koper – za dynię o wadze 47,60 kilogramów, miejsce drugie Maria Jedynak – 46,85 kilogramów, a miejsce trzecie ze swoją dynią – 26,35 kilogramów wywalczyła Julia Samołyk. W konkursie wybrano także najładniejsze dynie. Pierwsze miejsce zajęła dynia Wiesławy Rybak, drugie dynia Kamili Jazownik, trzecie miejsce dynia Agnieszki Czajki.

W trzeciej kategorii konkursu, czyli w kulinarnych zmaganiach, wzięły udział panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Wśród dyniowych potraw znalazły się m.in. słodkie wypieki, przetwory, zapiekanki, pasztety. Najsmaczniejsze dania przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Agatówce. Miejsce drugie zajęło KGW z Pilchowa, a miejsce trzecie KGW z Kępia Zaleszańskiego. Zwycięzcy poszczególnych kategorii z rąk wójta gminy oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i pomysłodawcy konkursu – Jana Ludiana otrzymali dyplomy oraz nagrody.

W naszym regionie są plantacje, które należą do rzadkości. W zaleszańskiej gminie w Zbydniowie jest rolnik, który produkuje ostropest. Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym. Jest stosowana także w leczeniu wirusowego zapalania wątroby typu A, B i C czy choroby alkoholowej. W Nowinach na 20 hektarach rośnie żurawina wielkoowocowa. W Rzeczycy Długiej rolnik uprawia topinambur, zwany słonecznikiem bulwiastym.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie