Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na projekt rewitalizacji rynku w Rozwadowie. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych

Zdzisław Surowaniec
Trzywiekowy Rozwadów był niegdyś galicyjskim miasteczkiem, zamieszkałym w znacznym procencie przez Żydów. W latach siedemdziedsiątych XX wieku został włączony do Stalowej Woli i dziś jest jej osiedlem. To najbardziej zaniedbana część miasta, ze względu na prywatny charakter zabudowy.
Trzywiekowy Rozwadów był niegdyś galicyjskim miasteczkiem, zamieszkałym w znacznym procencie przez Żydów. W latach siedemdziedsiątych XX wieku został włączony do Stalowej Woli i dziś jest jej osiedlem. To najbardziej zaniedbana część miasta, ze względu na prywatny charakter zabudowy. Zdzisław Surowaniec
50 tysięcy złotych otrzyma zwycięzca, którego koncepcja na rewitalizację Rynku w Rozwadowie wygra w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta.

- Mam nadzieję, że to miejsce stanie się jednym z głównych placów miejskich, nabierając zupełnie nowego charakteru - mówił na konferencji prasowej prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Na oferty od pracowni architektonicznych magistrat czeka do 26 września do godziny 15. Pieniądze na pierwszy etap prac pochodzą z Ministerstwa Rozwoju, gdyż miasto znalazło się w gronie 20 miast wyłonionych w konkursie i otrzymało prawie 4 milionowe dofinansowanie na "Modelowanie kompleksowej rewitalizacji Stalowej Woli z wykorzystaniem narzędzi partycypacji społecznej".

Biura projektowe przystępujące do konkursy będą musiały się zmierzyć nie tylko z zabytkowym układem architektonicznym, urbanistycznym ale i komunikacyjnym. Wiadomo, że ruch pojazdów nie będzie z Rynku w Rozwadowie całkowicie wyprowadzony, ale mocno ograniczony ze względu na tonaż. Miasto narzuciło też kilka wymagań. Są nimi likwidacja obecnej zajezdni autobusowej na płycie Rynku, powstanie strefy aktywności dla dzieci i dorosłych, amfiteatr lub inna podobna propozycja, by mogły odbywać się koncerty, podziemna pergola śmietnikowa, sanitariat, symboliczna makieta nie istniejącego ratusza, odtworzenie fundamentów w miejscu gdzie stał ratusz. Ze względu na ograniczone środki, nie planuje się jego odbudowy. Nowe miejsca parkingowe wraz z zajezdnią autobusową miałyby powstać w okolicach dworca PKP. Koleje zwróciły się nawet do miasta z ofertą o przejęcie części terenu gdzie są miejsca postojowe od dworca w kierunku centrum Stalowej Woli.

- Jestem zdania, że komunikacja miejska powinna być jak najbliżej punktu docelowego ale tej obecnej, na Rynku są przeciwni nawet mieszkańcy. Zrobił się tam "mały pekaes". Zajeżdżają autobusy, busy. Ten obszar powinien być zawężony tylko dla miejskiej komunikacji samochodowej. Będą oczywiście wyznaczone punkty przesiadkowe - mówił prezydent.

Poruszono także kwestię kamienic znajdujących się wokół Rynku. Ani jedna nie należy do miasta. Prywatni właściciele będą musieli na własną rękę je odnawiać, gdyż nie są przewidziane żadne środki zewnętrzne na ich odnowę. Ich posiadacze zaczynają się jednak tym tematem interesować pod kątem prowadzenia w lokalach działalności gospodarczej. Będą jednak wytyczne co do koloru elewacji, czy możliwości wieszania szyldów reklamowych. Być może wzorem innych miast będą oni zwolnieni na kilka lat od podatku od nieruchomości.

Do 10 października miasto planuje wyłonić zwycięską koncepcję. Za II i III miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 10 i 5 tysięcy złotych. Zaplanowano także pokonkursową wystawę. Zdobywca 50 tysięcy złotych otrzyma je w dwóch transzach. Pierwszą połowę po rozstrzygnięciu, zaś drugą po organizacji warsztatów - konsultacji z mieszkańcami i wprowadzeniu do projektu wynikających z rozmów korekt. Prace modernizacyjne na rozwadowskim rynku powinny ruszyć w 2018 roku.

Prezydent Nadbereżny tłumaczył, że nie wyobraża sobie rewitalizacji Rynku bez zmiany jego otoczenia. Dlatego naprawiane są w Rozwadowie drogi, chodniki, budowana jest kanalizacja. Tylko w tym roku prace pochłoną około 3 milionów złotych.

Włodarz zachęca także do składania aplikowania o pracę bowiem ministerialne dofinansowanie w ramach rewitalizacji pozwoli stworzyć do tego celu pięć nowych miejsc pracy jako pomoc administracyjna.

Jak już informowaliśmy rewitalizacja w Stalowej Woli ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Rewitalizacją zostanie objęty: budynek dawnego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" i rynek w Rozwadowie oraz Miejski Dom Kultury z placem, zaś w Nisku budynek byłego biurowca Zakładów Drzewnych oraz zbiornik małej retencji wraz z przyległym terenem. Wartość projektu: 19 milionów złotych. Wartość dofinansowania 10 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie