Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus – brzmi strasznie, ale można się chronić! Specjalista chorób zakaźnych radzi

Wioletta Wojtkowiak
Rozmowa z lekarz Magdaleną Krępą, specjalistą chorób zakaźnych, dyrektor medyczną Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

Koronawirus z Wuhan – brzmi przerażająco już nie tylko dla Azjatów. Choroba się rozprzestrzenia. Czy to sytuacja bez precedensu?

- Nie. Pamiętamy, jak przed kilkunastoma laty świat stoczył wojnę z epidemią SARS, potem MERS. Były ptasia i świńska grypa. Koronawirus wciąż jest badany, na razie sugeruje się, że na człowieka przeniósł się prawdopodobnie w wyniku kontaktu z jakimś zwierzęciem na targu, być może wskutek spożycia owoców morza. Wirus, jak wiemy, oczywiście przenosi się także z człowieka na człowieka. Kod genetyczny wirusa jest znany, w 75-80 procentach jest on podobny do SARS. Dokładniejsze wyniki badań nad nim przyniesie najbliższy czas.

Jak objawia się zakażenie koronawirusem?

- Objawy przypominają grypę, to: gorączka, katar, kaszel, ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy i mięśni, ogólne rozbicie, problemy po stronie układu pokarmowego. Wirus może również negatywnie wpływać na wzrok. Czas inkubacji wirusa może wynosić do około 24 dni, więc jeśli w tym czasie tego rodzaju objawy wystąpią po egzotycznej podróży, czy po kontakcie z osobą, która na przykład wróciła właśnie z Chin, powinniśmy się natychmiast udać po pomoc lekarską. Natomiast, jeśli nie byliśmy w Azji, czy w innych miejscach, gdzie wirus już jest, np. we Włoszech, nie kontaktowaliśmy się z osobą, która stamtąd wróciła, a mamy objawy infekcji, prawie na pewno chorujemy na tradycyjną chorobę i nie musimy się martwić wirusem z Chin. Nawet pacjent, który wrócił z Włoch oczywiście może mieć zwykłe przeziębienie lub grypę.

Jak możemy się ochronić przed zakażeniem?

- Przed koronawirusem oraz innymi wirusami można ochronić siebie i innych po prostu dbając o higienę. Kichasz? Kaszlesz? Schowaj twarz w chusteczkę lub w zgięcie łokcia. Potem umyj ręce mydłem lub środkiem dezynfekującym. Proś o to również osoby w twoim otoczeniu! Każdy powinien o to dbać. Oczywiście, mówiąc: mycie rąk, mamy tu na myśli prawdziwe mycie, a nie pochlapanie rąk wodą ze śladową ilością mydła, jak robi wiele osób. Ręce myjemy dokładnie, w ciepłej wodzie z dużą ilością mydła przez minimum 30 sekund. Stosujmy ręczniki jednorazowe. Unikajmy kontaktu z osobami, które mają infekcję oraz z tymi, którzy wrócili z kraju, w którym szaleje wirus. Nie jedzmy niedogotowanego mięsa, ryb i owoców morza. Nie warto spędzać czasu w dużych skupiskach ludzi, lepiej postawić na kontakt z naturą. Szczególną ostrożność muszą wykazać osoby z osłabioną odpornością, szczególnie starsze i schorowane oraz dzieci.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie