Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Czy rządowy projekt ustawy uratuje firmy w czasie pandemii koronawirusa?

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Czy rządowy projekt ustawy pomoże uratować firmy w czasie pandemii koronawirusa? - Może się zdarzyć, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej - przekonuje radca prawny Łukasz Wydro z Kancelarii w Tarnobrzegu, zajmujący się restrukturyzacjami przedsiębiorstw.

W sobotę, 28 marca, Sejm uchwalił pakiet ustaw dotyczący tarczy antykryzysowej. Pośród wielu proponowanych rozwiązań pojawił się również rządowy program Polityki Nowej Szansy. Jak wnika z komunikatu zamieszonego na stronach rządowych, w sytuacji kryzysu makroekonomicznego duża liczba firm może być zmuszona do restrukturyzacji. Zwłaszcza małe i średnie firmy mają problem ze skutecznym przejściem przez proces restrukturyzacji i wiele z nich kończy się upadłością lub likwidacją. Dlatego możliwa będzie pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw, które przechodzą proces restrukturyzacji. Cel to ułatwienie im ponownego startu działalności gospodarczej. Rozwiązanie ma minimalizować przyszłe skutki gospodarcze pandemii. W ramach Polityki Nowej Szansy Sejm uchwalił ustawę o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Na czym pomoc publiczna dla przedsiębiorców miałaby polegać ?

Projekt ustawa przewiduje trzy kategorie pomocy publicznej:

  • Pomoc na ratowanie w formie pożyczki na czas nie dłuży niż 6 miesięcy. Pomoc skierowana dla przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Zakłada wsparcie przedsiębiorcy w formie pożyczki na krótki czas, od momentu znacznego pogorszenia się jego sytuacji finansowej, do momentu wypracowania planu restrukturyzacji. Celem pomocy na ratowanie jest wsparcie przedsiębiorcy w kryzysowej sytuacji, aby mógł zamiast natychmiastowego ogłoszenia upadłości, przez krótki okres utrzymać minimalną płynność finansową oraz opracować plan restrukturyzacji lub likwidacji.
  • Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne w formie pożyczki na czas nie dłuższy niż 18 miesięcy. Ma służyć przedsiębiorcom w sytuacjach, gdy będą w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale przedtem będą potrzebowali wsparcia w okresie bezpośrednio poprzedzającym restrukturyzację.
  • Pomoc na restrukturyzację. Jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali spójny i dalekosiężny plan restrukturyzacji. Warunkiem jest również posiadanie wkładu własnego na restrukturyzację. Jej celem jest usunięcie przyczyn trudności, a nie samo wyrównanie strat.

Zainteresowani przedsiębiorcy będą składać wnioski o udzielenie pomocy publicznej do ministra właściwego do spraw gospodarki lub Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

- W ciężkich czasach pandemii zapewne większa część przedsiębiorców będzie borykać się z problemami finansowymi. W tym właśnie czasie należałoby zastanowić się nad restrukturyzacją firmy na przykład poprzez zmniejszeniem kosztów, reorganizacją zatrudnienia, zbyciem zbędnego majątku, renegocjacją umów handlowych i tak dalej - wylicza Łukasz Wydro z Tarnobrzega, zajmujący się restrukturyzacjami przedsiębiorstw. - Problem w tym, że wdrążenie restrukturyzacji wymaga pieniędzy, których firmy z uwagi na problemy finansowe nie posiadają. Zaproponowany przez rząd projekt ustawy przewiduje możliwość udzielenia wsparcia finansowego dla przedsiębiorców na przeprowadzenie procesu restrukturyzacji. Pomoc państwowa jest jednak przyznawana na odpowiednich zasadach najczęściej w formie pożyczki, której zwrot jest zabezpieczony na przykład hipoteką czy wekslem, po przedstawieniu przez przedsiębiorcę stosownych dokumentów finansowych. Szkoda także, że rząd przeznaczył na ten cel kwotę 120 milionów rocznie, przy założeniu, iż środki będą udzielane do ich wyczerpania. Może się więc zdarzyć, że środków nie wystarczy dla wszystkich przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie