Koronawirus. Stalowa Wola wspomoże przedsiębiorców. W pakiecie ulgi, zwolnienie z podatku. Co jeszcze?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
- Przed nami odważne, zdecydowane kroki. Jako samorząd będziemy wspierać tych, którzy decydują o rozwoju gospodarczym miasta, które całe życie pracując, budowali swoje zakłady, firmy - mówił podczas wirtualnej konferencji do dziennikarzy prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent nie ukrywał, że czeka nas kryzys ekonomiczny. Nie ukrywali również tego przedsiębiorcy, z którymi przedstawiciele władz miasta, prowadzili rozmowy. Największym obciążeniem są dla nich koszty pracy i daniny na szczeblu centralnym. Mimo to samorząd chce im ulżyć przynajmniej w takim zakresie, w jakim może zgodnie z prawem i możliwościami budżetu.

W pierwszym etapie miasto z miejskiego budżetu przeznaczy na pomoc firmom, których biznesy ucierpiały z powodu koronawirusa 7 milionów złotych. Wstrzymaniu ulegają wydatki bieżące o charakterze nie pilnym, dotyczące tej przyjemniejszej strony życia.

Cięcia będą dotyczyć wydatków na wydarzenia oraz imprezy o charakterze kulturalnym, zadania osiedlowe, parkingi, podwórka, place zabaw, administrację publiczną. Budżet ma być utrzymany bez zaciągania kredytów. Nie są zagrożone inwestycje mieszkaniowe, drogowe, rozwojowe, realizowane z dofinansowaniem zewnętrznym. Ma również być zachowana płynność finansowana spółek miejskich i zakładów budżetowych.

Pomoc miasta będzie skierowana głównie dla małych i średnich firm z branż handlowych i usługowych, takich jak: gastronomia, hotelarstwo, kosmetyczna, eventowa, turystyczna, transportowa a więc te, które najbardziej cierpią w związku z prowadzeniem kwarantanny społecznej.

W porozumieniu z radnymi miejskimi, będzie dla nich skierowana propozycja zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres trzech najbliższych kwartałów do końca 2020 roku, dla firm z w/w branż, działających na powierzchni do 150 metrów kwadratowych. Będą one musiały wykazać, że straciły płynność finansową w związku z koronawirusem. Osoby wynajmujące powierzchnie innym, będą podlegały zwolnieniu, jeżeli pomniejszą czynsz o podatek od nieruchomości swoim najemcom.

Szacuje się, że firmy z branż, które będą mogły zostać objęte takim zwolnieniem jest na terenie gminy 800. Ma to kosztować budżet miejski 2 miliony złotych.

Bez pomocy nie będą pozostawione średnie i duże firmy. Niektóre z nich już zawiesiły produkcję całkowicie lub częściowo, między innymi przez przerwanie łańcucha dostaw. Oni również będą mogli ubiegać się o odroczenie płatności podatku od nieruchomości, bez naliczania odsetek i opłaty prolongacyjnej. Po okresie odroczenia miasto będzie rozpatrywać indywidualnie każdy przypadek jeżeli chodzi o umorzenie części podatku lub rozłożenie go na raty. Ta forma pomocy może kosztować, jak szacują władze 3 miliony złotych.

Ponadto milion złotych ma ma zostać przeznaczone na dokapitalizowanie Regionalnego Funduszu Pożyczkowego działającego przy Regionalnej Izbie Gospodarczej na udzielanie poręczeń dla firm, które znajda się w trudnej sytuacji ekonomicznej z terenu Stalowej Woli.

Inne działania jakie zaproponowano to umorzenie czynszów dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje biznesy w lokalach należących do miasta, zmiana deklaracji śmieciowej oraz opłat śmieciowych dla firm, które ograniczyły działalność handlową, usługową, produkcyjną ze względu na znaczący spadek obrotów spowodowany koronawirusem. Taka możliwość pojawi się od kwietnia.

Prezydent zachęca do tankowania na Miejskiej Stacji Paliw firmy i mieszkańców, która jest obecnie konkurencyjna w stosunku do innych stacji. Zostaną utrzymane tanie usługi komunalne a lokalne biznesy będą promowane przez samorząd. Na stronie internetowej gminy znajduje się lista, na którą można się bezpłatnie wpisać.

W budżecie miasta pojawi się dodatkowa rezerwa na potrzeby walki z koronawirusem w wysokości miliona złotych. Będzie przeznaczona na zakup materiałów ochrony osobistej, dezynfekcje miejsc publicznych, instytucji, wsparcie szpitala i innych podmiotów medycznych, służb mundurowych oraz strażaków ochotników.

Z pozycji budżetowych miasta nie znikną inwestycje związane z budownictwem mieszkaniowym wielorodzinnym, inwestycjami drogowymi dofinansowanymi z Funduszu Dróg Samorządowych, stworzeniem nowej strefy gospodarczej dla dużych inwestorów. "Program Norweski" i środki o jakie miasto się stara w jego ramach będzie przewartościowany aby ściślej współpracować z biznesem. Miasto będzie wykorzystywać środki europejskie do walki ze skutkami kryzysu gospodarczego wywołaną pandemią koronawirusa.

- Przedstawiony pakiet jest bardzo szeroki. Zapewniam, że nie zabranie nam "stalowej woli", aby go wdrażać - zapewnił prezydent. Włodarz przyznał, że są firmy, które rozpatrują czarny scenariusz, związany z masowymi zwolnieniami. Duże znaczenie będzie miał dla tych podmiotów kształt przyjętej w Sejmie w najbliższy piątek, kształt specustawy gospodarczej.

Urząd Miasta jak i podległe mu jednostki będą zaciskać pasa jeżeli chodzi o wydatki, zakupy, które nie są niezbędne do funkcjonowania. Z działań, przynajmniej na ten rok wypadła budowa krytego lodowiska, drugiego zadaszenia (balonu) dla boiska na Hutniczej, wydatki na zadania rekreacyjne, budowę placów zabaw. Rozpoczęte prace budowlane dla "Podwórka dla Pława" nie są zagrożone. Zostaną one ukończone.

[polecane]19914965[/polecane]

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie