Królewska gra, czyli Turniej Szachowy o Puchar Pani Prezes w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
III Turniej Szachowy o Puchar Pani Prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli rozegrany został w bibliotece Zdzisław Surowaniec
W Bibliotece Międzyuczelnianej w sobotę, 21 kwietnia odbył się III Turniej Szachowy o Puchar Pani Prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, którego organizatorem był Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli.

Rozgrywki szachowe zostały przeprowadzone systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund po 15 minut na partię dla każdego zawodnika.

W zawodach wzięło udział 53 osoby ze Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Rudnika nad Sanem, Leżajska, Nowej Sarzyny, Bielin, Rzeszowa, Kielc i Krosna. Największą ilość stanowili młodzi zawodnicy – dzieci urodzone w 2003 roku i młodsze. Pozostałą grupę stanowili seniorzy.

Rozgrywki szachowe rozpoczęły się o godzinie 10, a zakończyły się o godzinie 14. Zawodnicy za zajęcie czołowych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych otrzymali puchary, nagrody rzeczowy i dyplomy. Pozostali zawodnicy i zawodniczki otrzymali dyplomy uczestnictwa.

Zwycięzcą zawodów w kategorii w Grupie A została reprezentantka Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik Rudnik nad Sanem - Barbara Trybowska, uzyskując 6 punktów, drugie miejsce zajął Robert Brak z Rzeszowskiego Klubu Szachowego Rzeszów uzyskując 5,5 punktu, z kolei trzecie miejsce zajął Krzysztof Socha z Uczniowskiego Klubu Sportowego Szkoły Podstawowej numer 1 w Leżajsku (5,5 punktu), a czwarte miejsce zajęła Anna Trybowska z Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik Rudnik nad Sanem (5 punktu)

W klasyfikacji wiekowej urodzonych w latach 2003-2008 pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Brzozowski (6,5 punktu) z Miejski Zakład Komunalny Unia Nowa Sarzyna, drugie miejsce zajął Piotr Szpila (5,5 punktu) z Uczniowskiego Klubu Sportowego SP 1 Leżajsk, z kolei trzecie miejsce zajął Szymon Szpila (5,0) również z UKS SP 1 Leżajsk, czwarte Adrian Toniak (5,0 punktu) z UKS Orlik Rudnik nad Sanem.

W klasyfikacji wiekowej: 2009 i młodsi premiowane miejsca zajęli: pierwsze Michał Rzeszowiak z Tarnobrzeskiego Klubu Szach Tarnobrzeg – uzyskał 5 punktów, drugie miejsce zajął Alan Kordas z Katolickiego Klubu Sportowego Victoria w Stalowej Woli (również 5 punktów), z kolei trzecie miejsce zajął Jakub Karyś (4,5 punktu) z Ludowego Uczniowskiego Katolickiego Klubu Sportowego Kielce, czwarte Miłosz Mazurkiewicz z UKS SP 1 Leżajsk, piąte Bernard Sychta (4 punkty) z Katolickiego Klubu Sportowego Victoria w Stalowej Woli, 6 miejsce zajął Tomasz Procnal (4 punkty) z Katolickiego Klubu Sportowego Victoria w Stalowej Woli.

Z doświadczeń Fundacji Szachowej wynika, że gra szachowa: otwiera drogę na studia o profilu matematycznym, fizycznym, chemicznym oraz politechnicznym; wpływa na aktywność twórczą, rozwijanie pamięci i uwagi oraz poprawianie wytrwałości w działaniu; wyrabia ambicje stawiania przed sobą trudnych celów, a przez współzawodnictwo sportowe także wysokie morale, czyli gotowość do wysiłku i poświęceń dla osiągnięcia celu; jest skutecznym sposobem na chronienie dzieci i młodzieży przed uzależnieniem od alkoholu, narkotyków.