Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krosno. Spacer po "Małym Krakowie"

Kajetan Cyganik
Wśród łagodnych, malowniczych wzgórz Beskidu Niskiego znajduje się miasto przez wieki nazywane "Małym Krakowem" (Cracovia Parva). Rynek Krosna z pięknym, renesansowym ratuszem w centralnym punkcie budził oczywiste skojarzenia z dawną stolicą królów.
Krosno. Spacer po
Kajetan Cyganik

(fot. Kajetan Cyganik)

Był to jednak również ośrodek o wysokim poziomie życia umysłowego i jedno z niewielu miast warownych regionu, którego mury obronne zaczęto budować za Kazimierza Wielkiego.

W XVI wieku było to jedno z najlepiej ufortyfikowanych miast całej Polski. Teraz niestety po dawnych obwarowaniach pozostały tylko fragmenty w postaci przyziemia dzwonnicy przy kościele farnym pod wezwaniem św. Trójcy oraz odcinka murów i zarysu baszty, które można zobaczyć w piwnicach Muzeum Podkarpackiego. Zrekonstruowano również część murów przy ulicy Podwale.

Krosno. Spacer po
Kajetan Cyganik

(fot. Kajetan Cyganik)

XV-wieczne jaja i szkło dla Ferrari

Historia Krosna jest bardzo długa i niezwykle ciekawa, a najlepiej zgłębić ją na jednej z wystaw mieszczącego się nieopodal rynku Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Szczególnie ciekawa jest tu ekspozycja dotycząca wykopalisk prowadzonych na głównym miejskim placu, gdzie dokonano fascynujących odkryć. Natrafiono na ślady osady z epoki brązu, późniejszych osad celtyckiej oraz słowiańskiej. Przede wszystkim jednak odkryto pozostałości po gotyckim domu wójtowskim i renesansowym ratuszu, a także drewniane wodociągi z XIV wieku. Archeolodzy znaleźli dziesiątki tysięcy zabytków, z których najciekawsze to kafle (również ten z godłem Krosna), zachowane w całości… kurze jaja z XV wieku oraz ozdobny puchar należący do osadników niemieckich, a pochodzący z czasów panowania dynastii Jagiellonów.

Krosno. Spacer po
Kajetan Cyganik

(fot. Kajetan Cyganik)

Niezwykłe lampy

Muzeum Podkarpackie jest popularnie nazywane muzeum lamp naftowych. Na stałej wystawie "Historia oświetlenia" można zobaczyć jedną z najbogatszych i największych na świecie kolekcji lamp, których upowszechnieniu dał początek słynny uczony i wynalazca Ignacy Łukasiewicz. On jako pierwszy opracował prototyp lampy oraz mieszankę, której można było używać w zamkniętych pomieszczeniach bez obawy przed zaczadzeniem.

Poza kopią wynalazku wybitnego Polaka, w gablotach znajdziemy tu piękne okazy lamp z całego świata. Jedną z najciekawszych jest ta wykonana ze słynnej porcelany miśnieńskiej, której autentyczność przyjeżdżali sprawdzać niemieccy wytwórcy. Jest to prawdopodobnie jedyny taki egzemplarz na świecie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krosno. Spacer po "Małym Krakowie" - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie