Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupujemy laptop dla dziecka

Mateusz BARAŃSKI [email protected]
Podpowiadamy, o czym musimy pamiętać i na co szczególnie zwrócić uwagę, wybierając przenośny komputer dla młodego użytkownika

Większy ekran, większy ciężar

Większy ekran, większy ciężar

Duży wyświetlacz pociąga za sobą dużą wagę komputera. Notebooki z ekranem o przekątnej 13 i 15 cala ważą tylko od 1,2 do 2 kilogramów. Te jeszcze mniejsze, o przekątnej ekranu 8'9 cala ważą około kilograma

Notebook, konsola do gier czy aparat cyfrowy to najbardziej pożądane komunijne prezenty, jak wynika z przeprowadzonych badań na uczniach klas I-III szkół podstawowych. Pozycja lidera wiąże się bowiem ze sporym wydatkiem. Jednak w perspektywie czasu okazuje się bardziej korzystna niż zakup konsoli czy aparatu. Co wybrać?

Czemu notebook, a nie komputer stacjonarny? Teoretycznie większość przemawia za tym drugim. Chociażby łatwa możliwość rozbudowy i niższa cena.

- Notebooki posiadają kilka istotnych cech, których nie mają tradycyjne komputery stacjonarne. Przede wszystkim zajmują bardzo mało miejsca i są łatwe do przenoszenia. Jeśli dziecko ma mały pokój, łatwo je schować do szuflady, gdy nie jest potrzebne. Notebooka można też łatwo spakować i zabrać w podróż. Dziecko, wyjeżdżając na kolonie lub wakacyjny obóz może mieć stały kontakt z rodzicami lub rodzeństwem. Jak wiadomo, fascynacja przedmiotem jest u dziecka z reguły chwilowa. Ulubiona zabawka lub rzecz po jakimś czasie najzwyczajniej się nudzi. Inaczej jest z notebookami. W sklepach dostępne są kolorowe naklejki na obudowy, które można wymieniać - tak zwane skiny. Dzięki nim ich wygląd ciągle może się zmieniać - mówi Wojciech Wesołowski z kieleckiego sklepu komputerowego Simex.

BEZPIECZEŃSTWO
Przed zakupem laptopa warto sprawdzić, czy urządzenie posiada łatwy dostęp do portów. Nie mogą być one usytuowane z tyłu notebooka, lecz z boku, tak, aby dziecko mogło samodzielnie i bezpiecznie podłączać np. pamięć USB.

- Kolejną istotną rzeczą jest wybór rodzaju wyświetlacza. Obecnie na rynku bardzo modne są ekrany typu "glossy" o żywych kolorach, które są bardzo atrakcyjne wizualnie. Jeśli nie pasuje nam świecąca matryca, możemy rozejrzeć się za modelem matowym - dodaje Wojciech Wesołowski.
Jeśli dziecko będzie miało dostęp do Internetu, warto dodatkowo zainwestować w oprogramowanie dbające o bezpieczeństwo dzieci poruszających się w sieci.
WYPADKI
Dzieci są szczególną grupą użytkowników, jeśli chodzi o notebooki. Dlatego ważne jest, aby komputer przeznaczony dla naszych pociech był odporny na zabrudzenia, zalania czy urazy mechaniczne. Dobrze jest, gdy notebook posiada także wytrzymałe i metalowe zawiasy.

Przy okazji nieprzewidzianych wypadków czy usterek, warto zapytać jeszcze przed zakupem o długość gwarancji oraz rodzaj serwisu. Najlepiej wybierać te modele, które oferują przynajmniej 24 miesiące gwarancji oraz możliwość jej przedłużenia za niewielkie pieniądze. Dla zapracowanych rodziców, w przypadku ewentualnych usług serwisowych dobry będzie wybór opcji "door to door", która oszczędzi długich wizyt w sklepie oraz cenny czas.

JAKI WYBRAĆ?
Wybranie odpowiedniego modelu notebooka dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. Nie każdy jest bowiem ekspertem w dziedzinie procesorów, podzespołów czy kart graficznych. W takim przypadku, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy.
Jest jednak kilka rzeczy, po którym sami poznamy, czy dany model sprosta naszym oczekiwaniom.

- Jeśli notebook ma służyć do oglądania filmów i gier, warto wybrać model z większą matrycą i dedykowaną kartą grafiki. Na standardowej karcie grafiki, zintegrowanej, gry mogą nie działać płynnie lub w ogóle się nie uruchomią. Duży wyświetlacz pociąga za sobą dużą wagę komputera. Jeśli laptop jest dodatkowym komputerem i ma służyć głównie do nauki i często podróżować z dzieckiem, polecam model z mniejszą matrycą. Na rynku dostępne są notebooki z ekranem o przekątnej 13 i 15 cala. Ich waga waha się w granicach od 1,2 do 2 kilogramów. Jeśli notebook ma towarzyszyć dziecku przez cały czas, warto rozejrzeć się za tak zwanymi netbookami, czyli bardzo małymi modelami, przeznaczonymi do przeglądania Internetu. W tym przypadku przekątna ekranu to 8'9 cala, a waga z reguły nie przekracza kilograma - tłumaczy Wojciech Wesołowski z kieleckiego sklepu komputerowego Simex.

Dobrej klasy urządzenie to wydatek rzędu 2000-3000 złotych. Jeśli nasze możliwości finansowe są ograniczone, może warto porozmawiać z innymi członkami rodziny i zamiast kilku mniejszych prezentów sprawić dziecku jedno solidne urządzenie, które posłuży kilka dobrych lat?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kupujemy laptop dla dziecka - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie