Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwitną plantacje Pięknego Jasia w naszych powiatach

Zdzisław SUROWANIEC
Plantacja fasoli Piękny Jaś w okolicach Witkowic.
Plantacja fasoli Piękny Jaś w okolicach Witkowic. Zdzisław Surowaniec
Fasola wrzawska, chroniona w Unii jako regionalny produkt, uprawiana jest także w sąsiednich gminach.

Duże wartości odżywcze

Duże wartości odżywcze

Duże wartości odżywcze i smakowe fasoli sprawiają, że zapotrzebowanie na nią stale wzrasta, a w lokalnej kuchni pojawiają się coraz to nowe potrawy oparte na tym cennym warzywie. Fasola ze względu na swe właściwości jest polecana przez lekarzy i dietetyków. Zawarte w fasoli składniki pokarmowe: błonnik, białko, liczne mikroelementy, przy znikomej zawartości tłuszczu są nieodzownym składnikiem wielu diet; przede wszystkim jarskiej, wegetariańskiej i wegańskiej.

Kwitnie fasola Piękny Jaś. Duże i tradycyjne plantacje tej rośliny strączkowej są w okolicach Wrzaw w powiecie tarnobrzeskim, gdzie jest stowarzyszenie producentów tej rośliny tycznej. Ale wiele poletek fasoli jest także w gminie Radomyśl nad Sanem i Zaleszany w powiecie stalowowolskim.

W styczniu tego roku fasola wrzawska została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako chroniona nazwa regionalnego pochodzenia. Obszar na którym jest uprawiana "wrzawska fasola Piękny Jaś" położony jest w widłach Wisły i Sanu. Obejmuje także powiat stalowowolski i takie miejscowości jak Radomyśl, Zaleszany, Pniów, Dabrówka Pniewska, Nowiny, Witkowice, Chwałowice, Orzechów, Antoniów, Skowierzyn, Majdan Zbydniowski, Motycze Szlacheckie, Nowiny.

Ze względu na panujące tu warunki klimatyczno-glebowe, teren wideł Sanu i Wisły jest doskonałym miejscem do uprawy i rozwoju fasoli. Bardzo dobre, madowe gleby, występujące na obniżonym, osłoniętym terenie, charakterystyczny mikroklimat związany z bliskością dwóch dużych rzek, uregulowane stosunki wodne, obszar cieplejszy niż otaczające go tereny - to wszystko wpływa na długość okresu wegetacyjnego, a także prawidłowy wzrost roślin i duże, dobrej jakości plony.

- Uprawa Pięknego Jasia jest trudna, wymaga dużego wysiłku - mówi wójt Radomyśla nad Sanem Jan Pyrkosz. Każdego roku trzeba wbijać tyczki podtrzymujące rośliny, które muszą piąć się po linkach, plantacja musi być odchwaszczana. Wójt przypomina, że kiedyś plantacji fasoli było znacznie więcej w gminie, kiedy było mniej ofert pracy. Teraz ludzie wyjeżdżają na zarobek także za granicę, przez co brakuje chętnych do uprawiania fasoli.

Natomiast radny powiatowy Jan Korzybski dopowiada, że uprawa Pięknego Jasia to duża sztuka. Pole, na którym rośnie roślina, musi odpocząć po zbiorach, nie można siać co roku fasoli w tym samym miejscu. Potrzebny jest płodozmian. Jednak efekt jest taki, że fasola jest wyjątkowo smaczna i pożywna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie