Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łączenie emerytury rolniczej i zusowskiej. Poznaj zasady!

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Aby starać się o rolniczą emeryturę, należy spełniać powyższe warunki oraz złożyć wniosek i wymagane dokumenty.
Aby starać się o rolniczą emeryturę, należy spełniać powyższe warunki oraz złożyć wniosek i wymagane dokumenty. Tomasz Hołod/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina o zasadach i przepisach związanych z pobieraniem świadczeń z KRUS i ZUS. Komu przysługuje emerytura rolnicza? Czy można ją łączyć z zusowską? Sprawdź, jakie warunki musi spełnić ubezpieczony!

Emerytura rolnicza. Komu przysługuje i na jakich zasadach?

Emerytura rolnicza, jak zakłada Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, składa się z części składkowej i części uzupełniającej. O wysokości emerytury stanowi suma obu tych części, dla których ustalane są wskaźniki wymiaru. Za wskaźnik przyjmuje się "ustaloną liczbę wyrażającą stały stosunek świadczenia emerytalno-rentowego (części składkowej/uzupełniającej) do emerytury podstawowej, z zaokrągleniem do drugiego miejsca po przecinku".

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O CZĘŚCI SKŁADKOWEJ I UZUPEŁNIAJĄCEJ >>>

O emeryturę rolniczą może starać się ubezpieczony (rolnik, domownik), który spełnia następujące warunki:

  • osiągnął wiek emerytalny (60 lat dla kobiety, 65 dla mężczyzny),
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat (okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.).

Kwota rolniczej emerytury podstawowej od 1 marca 2022 r. wynosi 1.084 zł 58 gr (wzrost o 7 procent, o 70,95 zł brutto). Czytaj więcej o stawkach emerytury rolniczej w 2022 roku >>>

Co liczy się do rolniczej emerytury? Okresy emerytalno-rentowe

Jak wyjaśnia Wielkopolska Izba Rolnicza, do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, które jest wyznacznikiem starania się o emeryturę rolniczą, zalicza się następujące okresy:

  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990,
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 lat, przed dniem 1 stycznia 1983 r.,
  • od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi. Przepisy emerytalne to przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 53 z późn. zm.).

- Okresów, o których mowa wyżej, nie zalicza się do ubezpieczenia KRUS, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów, czyli takich okresów, kiedy dana osoba pracowała poza gospodarstwem i podlegała ubezpieczeniu w ZUS – informuje WIR.

To też może Cię zainteresować

Z kolei osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej nie uwzględnia się okresów, gdzie podlegało się ubezpieczeniu innemu niż rolnicze. Wyjaśniając, chodzi o okresy podlegania ubezpieczeniu w ZUS. Te okresy nie wliczają się także przy ustalaniu wysokości emerytury rolniczej.

Pobieranie emerytury rolniczej i zusowskiej. Kiedy można łączyć?

Wielu emerytów zastanawia się, czy obie emerytury można łączyć, czy przyjdzie im wybierać jedno ze świadczeń. Ich ustalanie zależne jest od warunków, np. okresowi podlegania ubezpieczeniu. WIR przypomina, w jakim przypadku można je połączyć.

- Niemniej osoba, która po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego nabędzie prawo do emerytury rolniczej (czyli będzie legitymować się co najmniej 25-letnim okresem podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu) oraz do emerytury pracowniczej (ZUS), będzie miała prawo do wypłaty obu świadczeń emerytalnych – dodaje Izba.

Aby starać się o rolniczą emeryturę, należy spełniać powyższe warunki oraz złożyć wniosek i wymagane dokumenty. Co istotne, rolnik musi pamiętać, aby w ciągu 14 dni zgłaszać w KRUS osoby, które podlegają ubezpieczeniu w jego gospodarstwie i informować o okolicznościach, które mają wpływ na ubezpieczenie.

Znajdź dla siebie odpowiednie narzędzie do pracy!

Materiały promocyjne partnera

Źródło: KRUS, WIR/opr. Paweł Dopierała

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Łączenie emerytury rolniczej i zusowskiej. Poznaj zasady! - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie