Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łączy nas pamięć – Tarnobrzeg włącza się do akcji Żonkile

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Muzeum Polin/print screen
19 kwietnia obchodzić będziemy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Od 9 lat w tym dniu organizowana jest akcja Żonkile. W tym roku włącza się w nią także Tarnobrzeg.

Zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, po raz dziewiąty organizowanej w całej Polsce przez Muzeum POLIN. Tegoroczna edycja jest szczególna, odbywa się głównie w Internecie. Także na profilu Facebook TDK publikujemy propozycje wydarzeń, w których można uczestniczyć

- informuje Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Akcję Żonkile wspierają nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł. O tym dlaczego trzeba pamiętać o powstaniu i ludziach, którzy mieli odwagę, by walczyć o swoją wolność mówią: Bartosz Bielenia i Mariusz Szczygieł.

Organizatorzy w tym roku pragną nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Jak włączyć się w akcję?

· Przypnijcie papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Szablon, na bazie którego możecie wykonać kwiatek samodzielnie w domu znajdziecie na stronie TDK TUTAJ. Zachęcamy do opublikowania zdjęć z Waszymi żonkilami w mediach społecznościowych. Opatrzcie je hasztagami #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile

Muzeum Polin przygotowało wideoinstrukcję jak wykonać żonkila krok po kroku:

· Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, którą opublikowaną na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile

· Oglądajcie wydarzenia, które w formie online przygotowali organizatorzy. O kobietach powstania możemy posłuchać między innymi podczas filmowego oprowadzania „W sukience i w mundurze” czy dyskusji „Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle”. Paweł Szamburski i Joanna Halszka Sokołowska wykonają kołysanki ze zbiorów Moshe Beregowskiego i Zalmena Mlotka. Swoją historią podzieli się Krystyna Budnicka.

Odbędą się także premiery filmów animowanych, słuchowisk i opowiadań przeznaczonych dla dzieci. Materiały zostały przygotowane z dbałością wrażliwość małych odbiorców, w formie opowieści. Będą to m.in.: słuchowiska na podstawie opowiadań: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Joanny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej, filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej oraz filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/c/MuzeumPOLIN_official/videos

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie Muzeum Polin TUTAJ

Ponadto odbędą się debaty i pokazy. Online będzie można także uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach. O 12.00 odbędzie się bowiem także transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta.

Na podst. materiałów organizatora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie