Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasowiacki Festiwal Pierogów z chińskimi pierożkami od Liugong (DUŻO ZDJĘĆ)

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Amatorów pierogów nie brakowało
Amatorów pierogów nie brakowało Zdzisław Surowaniec
W niedzielę Plac Piłsudskiego otoczyły stragany z pierogami. O godzinie 15 ruszył II Lasowiacki Festiwal Pierogów. Pierwszy miał premierę przed dwoma laty.

A jeszcze dwie godziny wcześniej nad imprezą zawisły czarne chmury. I to dosłownie, bo spadł ulewny deszcz. Jednak szybko ustał i nad imprezą zaświeciło słońce.

Kulinaria przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości gwarantowały wszelkie tradycyjne smaki, choć smakoszy zaskoczyły też nowymi propozycjami. Zarówno Koła Gospodyń Wiejskich, jak i przedsiębiorcy czy restauratorzy swoje najsmaczniejsze pierogi oddelegowali do konkursu „O Złotą Misę”.

Mieszkańcy Stalowej Woli i okolicznych miejscowości oblegali stragany, od których odchodzili z talerzykami pełnymi pierogów. Były pierogi gotowane z dziesiątkami farszów - kaszy, ryżu, kaszanki, mięsa, jagód, szpinaku, kapusty, grzybów. Były także pierogi pieczone z rozmaitym farszem.

Z powodu obawy, że deszcz wróci, nie było uciech na skwerze wokół fontanny. Ale właśnie skończyła się budowa zadaszonej letniej sceny i tam ulokowało się „Lasowiackie podwórko”. Na ulokowanym tam stoisku „Chińskie pierożki Liugong Li” goście specjalni Festiwalu - ekipa firmy Liugong, zaprosiła uczestników festiwalu do degustacji swojej wersji pierogów. Był chiński sposób na robienie pierogów, bardzo podobny do naszego. Kolejka po ten specjał była najdłuższa na festiwalu. A lepieniem chińskich pierogów zajęła się nawet wiceprezydent Renata Knap.

Na „Lasowiackim podwórku” był także pokaz lepienia garnków, mleczna zagroda z figurą krowy, którą można było doić (z „dojków” leciało prawdziwe mleko), babcina kuchnia czyli warsztaty lepienia pierogów dla dzieci, lasowiackie hafty. Chińczycy wypisywali po chiński imiona mieszkańców.

Na festiwalowej scenie wystąpiły Polska Grupa Taneczna „Piast” z Las Vegas - uczestnik XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów ’2019, stalowowolscy „Lasowiacy” w wielu odsłonach oraz zespoły artystyczne kierowane przez Edwarda Horoszko.

Mieszkańcy mieli także okazję obejrzenia pokazu mody prezentującego kolekcję wieczorową z aplikacjami inspirowanymi lasowiackimi haftami. A na finał z przytupem do tańca zagrały „Czarne Lwy z Przedmieścia”.

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie