Lasy Zwierzyniec i Jasień w Tarnobrzegu pod specjalną ochroną. To sukces obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Witold Zych podczas rozmów o projekcie uchwały na październikowej sesji Rady Miasta Tarnobrzega.
Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Witold Zych podczas rozmów o projekcie uchwały na październikowej sesji Rady Miasta Tarnobrzega. Wioletta Wojtkowiak
Udostępnij:
Powiodła się pierwsza w historii tarnobrzeskiego samorządu obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Rada Miasta Tarnobrzega przegłosowała ustanowienie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Lasy Zwierzyniec i Jasień”. To forma ochrony zielonych płuc miasta przed intensywną gospodarką leśną, mówiąc wprost wycinką drzew.

Ustanowienie zespołu na niespełna trzystu hektarach dawnej Puszczy Sandomierskiej w zarządzie Lasów Państwowych oznacza, że Nadleśnictwo Nowa Dęba będzie mogło prowadzić w lasach tylko cięcia sanitarne i usuwać drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu.

Zakres ochrony obejmuje: zachowanie procesów sukcesji naturalnej, prowadzącej do formowania ekosystemów leśnych o składzie i strukturze odpowiadającym siedlisku, ochronę starodrzewu poprzez odstąpienie od realizacji zadań z zakresu użytkowania rębnego w odniesieniu do drzewostanów w wieku powyżej 70 lat, minimalizację prac z zakresu gospodarki leśnej – odstąpienie od rębni gniazdowych i złożonych na rzecz jedynie trzebieży sanitarnej lub potrzeb zachowania bezpieczeństwa ludzi i mienia, sprzyjanie zachowaniu bioróżnorodności poprzez pozostawianie drzew o charakterze pomnikowym, przestojów, drzew dziuplastych oraz ich obumarłych części aż do całkowitego rozkładu oraz zachowanie stanowisk chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów

– mówi Janusz Wepsięć, wiceprezes podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników „Wolne Rzeki”, jeden z mieszkańców Tarnobrzega, którzy od lat walczyli o ochronę drzewostanu Lasu Zwierzynieckiego. Jedną z inicjatyw przyrodników było ustanowienie na tym terenie w 2019 roku ponad stu pomników przyrody.

Przyrodnicy podkreślają, że na propozycję utworzenie zespołu – przyrodniczo krajobrazowego nadleśnictwo nie wyraziło zgody. Przełom w sprawie nastąpił, gdy Witold Zych, radny Tarnobrzega minionej kadencji, w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej złożył w tym roku w biurze rady miasta projekt uchwały w sprawie ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego pod nazwą „Lasy Zwierzyniec i Jasień”, poparty podpisami mieszkańców.

Podczas październikowej sesji radni zastrzegli, że podjęcie uchwały będzie możliwe, ale po wniesieniu przez komitet poprawek. Konieczne było przesunięcie granic chronionego obszaru, tak żeby nie obejmował prywatnej działki w lesie oraz terenu wyznaczonego pod budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Litewskiej.

Uchwała opatrzona pozytywną opinią Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska została przegłosowana 24 listopada i czeka na publikację w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Poparło ją 17 radnych, od głosu wstrzymało się dwóch - Leszek Ogorzałek i Marian Zioło.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
WASYL
REDAKCJO GDZIE MÓJ KOMENTARZ NIE BYŁ WULGARNY I OBRAŹLIWY . DLACZEGO USUNIĘTY?
W
WENTYL
A co już z wyciętym drewnem / PIĘKNE DĘBY " które nie mają oznak zepsucia ? Nadleśnictwo weźmie dla siebie i spienięży ? Jak już się dorwali do cięć to DLACZEGO NIE SĄ USUWANE OBUMARŁE I WALĄCE SIĘ JESIONY NA POMOKŁYM TERENIE ? Chyba nadleśnictwo znalazło kupców na BARDZO DOBRY TOWAR DĘBOWY. Wycięto ZA DUŻO a teraz straszą pustki po wyciętych pięknych drzewach . W KOŃCU BRAWO ZA OCHRONĘ TYCH RESZTEK JAKIE ZOSTAŁY PO RABUNKOWEJ GOSPODARCE NADLEŚNICTWA .
B
Bolek Drwalski
"Uśmiech" masz w 100% rację , wszystkie dorodne dęby poszły na ławki w wiadomym celu ! Teraz obwodnica też wycięła parę hektarów , co teraz wymyślą Podleśnicy z N. Doręby ??? ha ha ha
s
smile
Jak zostało już parę gałęzi....to teraz będą robić park krajobrazowy....
Dodaj ogłoszenie