Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem jesteśmy szczególnie narażeni na zatrucia pokarmowe. Jak tego uniknąć?

Wioletta WOJTKOWIAK [email protected]
Jaja przed włożeniem do lodówki należy umyć, a przed rozbiciem skorupki wyparzyć.
Jaja przed włożeniem do lodówki należy umyć, a przed rozbiciem skorupki wyparzyć. fot. Wioletta Wojtkowiak
Zatrucia i biegunki to przypadłości atakujące ze zdwojoną siłą w miesiącach wakacyjnych. Dlaczego? W wysokich temperaturach łatwiej o rozwój bakterii, w tym pałeczek salmonelli. Jedynym rozwiązaniem jest dbanie o higienę i zachowanie ostrożności podczas przyrządzania posiłków.

Zjadłeś sałatkę z domowym majonezem, nie przejmując się, że leżała w cieple kilka godzin. A teraz boli cię brzuch, męczy gorączka i biegunka? Uważaj, mogłeś paść ofiarą salmonellozy, choroby wywołanej przez pałeczki salmonelli.

Z ciężkimi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi wywołanymi przez te bakterie zmagało się w ubiegłym roku aż 625 mieszkańców Podkarpacia - wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. W tym roku choroba dopadła 259 osób, ale przypadków będzie więcej, bo lato przecież w pełni. Nie tylko my lubimy słońce. Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii w produktach spożywczych.

PAŁECZKI SĄ WSZĘDZIE

Zakażenie salmonellą jest jedną z najczęstszych przyczyn zatrucia pokarmowego. Choroba kojarzy nam się z jajkami, ale tak naprawdę zarazki mogą bytować na każdym artykule spożywczym, chociaż największe zagrożenie stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, jaja, mleko i jego przetwory. Nosicielami bakterii mogą być zwierzęta hodowlane, ale może je przenieść na żywność także człowiek, gryzonie czy muchy.

Łatwo się domyślić, że niewłaściwe przechowywanie żywności oraz brak higieny przygotowywania posiłków ułatwiają ekspansję bakterii. - Dlatego zwracajmy uwagę na pochodzenie artykułów żywnościowych i datę przydatności do spożycia - uczula Małgorzata Korczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu.

Nie kupujmy gotowego jedzenia i produktów, których wygląd budzi wątpliwości, co do świeżości. Na przykład mają nieprzyjemny zapach, leżą w nasłonecznionym miejscu.

Lepiej nie ruszać lodów, jeśli widać, że mają zniekształcone opakowania. To najczęściej znak, że były ponownie zamrażane. W upalne dni szczególnie niebezpieczne może okazać się jedzenie przetworów mięsnych, surowych jaj, kremów i lodów.

ZAPOBIEGAJ, ŻEBY NIE CIERPIEĆ

Jakie zasady pomogą nam ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami zatrucia? Lekarze i epidemiolodzy radzą, by bezwzględnie przestrzegać higieny. Myć ręce, pojemniki, a żywność trzymać w chłodzie.

Produkty surowe, jak jaja, mięso i drób należy przechowywać w lodówce tak, aby nie stykały się z gotowymi do spożycia serami czy wędlinami. Najlepiej byłoby używać osobnych desek do krojenia produktów surowych i gotowych. Jaja przed włożeniem do lodówki należy dokładnie umyć, a przed użyciem wyparzyć ich skorupki przez 10 sekund. A najlepszym sposobem na pozbycie się zarazków jest pieczenie lub gotowanie posiłków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie