Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja udzielania pierwszej pomocy w tarnobrzeskim Staszicu

KaT
Jedną z najważniejszych czynności w trakcie udzielania pierwszej pomocy jest odchylenie głowy poszkodowanego do tyłu i sprawdzenie, czy w jamie ustnej nie ma obcego ciała - tłumaczy prowadząca część pokazu (od prawej ) uczennica klasy II c.
Jedną z najważniejszych czynności w trakcie udzielania pierwszej pomocy jest odchylenie głowy poszkodowanego do tyłu i sprawdzenie, czy w jamie ustnej nie ma obcego ciała - tłumaczy prowadząca część pokazu (od prawej ) uczennica klasy II c. K. Tajs
Opatrywali rannego, reanimowali chorego z wypadku i poznali skład apteczki. - Po pierwsze nie szkodzić, ale aby to robić należy poznać najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy - tłumaczyła uczennica prowadząca pokaz.

Był to czwarty pokaz udzielania pierwszej pomocy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych imienia ks. Staszica w Tarnobrzegu. W sali gimnastycznej usiedli uczniowie wszystkich klas pierwszych. Towarzyszyła im Teresa Żyguła, dyrektor placówki, która przyznaje, że jako uczestnik specjalistycznego kursu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, jakiś czas temu reanimowała chorego. - Dlatego dążymy do tego, by wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły znali najważniejsze zasady, które pozwolą uratować życie drugiemu człowiekowi - mówi Teresa Żyguła.

W rolę instruktorów wcielili się uczniowie klasy II c, którzy przeszli specjalny kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy. - Pokazujemy jak właściwie i sprawnie można pomóc osobie poszkodowanej, co należy, a czego nie wolno robić w poszczególnych wypadkach - tłumaczy Jacek Juda, nauczyciel przysposobienia obronnego, organizator pokazu. - Omawiamy zasady postępowania podczas krwotoków, złamań, omdleń wstrząsów. Szczegółowo i dokładnie przedstawiamy zabiegu resuscytacyjne. Pokazujemy także jak należy opatrywać różnego rodzaje ran.
Jak mówi Jacek Juda zdobyta wiedza jest wykorzystywana przez młodzież w codziennym życiu. - Krwotoki z nosa, złamania, zwichnięcia w szkole są na porządku dziennym, a dzięki swoim umiejętnościom młodzież wie, jak pomóc - dodaje Jacek Juda. - Chcemy przełamać w nich barierę strachu. Bo niestety, strach towarzyszy wielu ludziom, którzy stają się świadkami wypadków. Tymczasem pierwsze cztery minuty decydują o życiu poszkodowanego.

Pokaz zorganizowano dzięki pomocy Genowefy Stadnik, kierownika biura zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża w Tarnobrzegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie