Leśnicy ze Stalowej Woli uczyli młodzież czym jest las i...

  Leśnicy ze Stalowej Woli uczyli młodzież czym jest las i naturalne środowisko

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  W ramach programu były wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj

  W ramach programu były wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj ©Jacek Pomykała

  Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski” kończy autorski projekt edukacyjny na rzecz środowisk dziecięco-młodzieżowych.
  W ramach programu były wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj

  W ramach programu były wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj ©Jacek Pomykała

  Projekt, na który Stowarzyszenie otrzymało wsparcie finansowe blisko 50 tysięcy złotych realizowany był od września do grudnia.

  Zadanie podjęte przez Stowarzyszenie zakładało oddziaływanie na społeczność dziecięco-młodzieżową i osób dorosłych pięciu sołectw gminy Zaleszany (Zbydniów, Zaleszany, Skowierzyn, Motycze Szlacheckie oraz Kępie Zaleszańskie) w obszarze ekologii i dbałości o stan środowiska naturalnego oraz popularyzacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

  Kolejną grupą były dzieci niepełnosprawne z Biłgoraja oraz okolic. W ramach realizacji projektu edukacja przyrodniczo-ekologiczna została poparta postawami praktycznych działań na rzecz ochrony i dbałości o stan środowiska naturalnego, a także poznania zasobów naturalnych regionu w celu ich promocji. W szkołach w Zbydniowie i Zaleszanach powstały Koła Miłośników Przyrody. Funkcjonowały w oparciu o wsparcie osób specjalnie przeszkolonych do pracy z dziećmi i młodzieżą Animatorów powołanych spośród leśników i myśliwych, nauczycieli szkół oraz utworzonej sekcji wolontariatu – uczniów z klas gimnazjum, którzy na co dzień cechują się aktywnością społeczną.

  Aktywność uczestników projektu przejawiała się w takich działaniach i akcjach jak: konkursy na Eko-fotografię i Eko-plakat, quizy z wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, prelekcje, edukacyjne wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj, Zakładzie Komunalnym w Gminie Zaleszany oraz podczas szkoleń w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lasach Janowskich, akcji „Stop dzikim wysypiskom śmieci” – polegającej na oznaczaniu dzikich wysypisk śmieci na obszarze sołectw objętych interwencją projektu. Tworzeniu lokalnych map naturalnych zasobów, kampanii edukacyjno-informacyjnej prowadzonej przez dzieci i młodzieży na rzecz reszty społeczności „My już wiemy i Wam o tym opowiemy”, wspólnej akcji nasadzania drzewek „Zielone płuca mej wsi”, warsztatach artystyczno-recyklingowych „Ze starego coś nowego” kierowanych do dzieci i młodzieży z ponad dwudziestu oddziałów klasowych szkół z wykorzystaniem odpadów, akcji „Lisie nory”- czyli wycieczek myśliwych z dziećmi i młodzieżą po okolicy a przy tym penetracja wałów przeciwpowodziowych w celu kontroli ich stanu.

  Łącznie w projekt zaangażowało się kilkunastu wolontariuszy i animatorów ze środowisk leśnych, łowieckich oraz nauczycielskich. Oddziaływaniem edukacyjno-przyrodniczym objęto ponad 300 dzieci i młodzieży – w tym w realizację projektu włączyła się grupa dzieci niepełnosprawnych. Pośrednio projekt oddziaływał na środowisko lokalne Gminy Zaleszany oraz Biłgoraja. Przeszkolono w obszarze wiedzy o pracy leśników ponad 130 liderów społecznych z regionu Gminy Zaleszany, Lublina oraz Biłgoraja.

  - Budowanie postaw szacunku do rodzimej przyrody to jeden z ważnych priorytetów w działalności leśników. Jesteśmy i czujemy się odpowiedzialni za to, by młode pokolenia Polaków poznawały zasoby przyrodnicze regionów, w których mieszkają - powiedział Jacek Pomykała, członek Zarządu Stowarzyszenia „Leśnicy dla Polski”.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]