Leśnicy ze Stalowej Woli uczyli młodzież czym jest las i...

  Leśnicy ze Stalowej Woli uczyli młodzież czym jest las i naturalne środowisko

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  W ramach programu były wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj

  W ramach programu były wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj ©Jacek Pomykała

  Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski” kończy autorski projekt edukacyjny na rzecz środowisk dziecięco-młodzieżowych.
  W ramach programu były wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj

  W ramach programu były wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj ©Jacek Pomykała

  Projekt, na który Stowarzyszenie otrzymało wsparcie finansowe blisko 50 tysięcy złotych realizowany był od września do grudnia.

  Zadanie podjęte przez Stowarzyszenie zakładało oddziaływanie na społeczność dziecięco-młodzieżową i osób dorosłych pięciu sołectw gminy Zaleszany (Zbydniów, Zaleszany, Skowierzyn, Motycze Szlacheckie oraz Kępie Zaleszańskie) w obszarze ekologii i dbałości o stan środowiska naturalnego oraz popularyzacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

  Kolejną grupą były dzieci niepełnosprawne z Biłgoraja oraz okolic. W ramach realizacji projektu edukacja przyrodniczo-ekologiczna została poparta postawami praktycznych działań na rzecz ochrony i dbałości o stan środowiska naturalnego, a także poznania zasobów naturalnych regionu w celu ich promocji. W szkołach w Zbydniowie i Zaleszanach powstały Koła Miłośników Przyrody. Funkcjonowały w oparciu o wsparcie osób specjalnie przeszkolonych do pracy z dziećmi i młodzieżą Animatorów powołanych spośród leśników i myśliwych, nauczycieli szkół oraz utworzonej sekcji wolontariatu – uczniów z klas gimnazjum, którzy na co dzień cechują się aktywnością społeczną.

  Aktywność uczestników projektu przejawiała się w takich działaniach i akcjach jak: konkursy na Eko-fotografię i Eko-plakat, quizy z wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, prelekcje, edukacyjne wizyty studyjne do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz Biłgoraj, Zakładzie Komunalnym w Gminie Zaleszany oraz podczas szkoleń w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lasach Janowskich, akcji „Stop dzikim wysypiskom śmieci” – polegającej na oznaczaniu dzikich wysypisk śmieci na obszarze sołectw objętych interwencją projektu. Tworzeniu lokalnych map naturalnych zasobów, kampanii edukacyjno-informacyjnej prowadzonej przez dzieci i młodzieży na rzecz reszty społeczności „My już wiemy i Wam o tym opowiemy”, wspólnej akcji nasadzania drzewek „Zielone płuca mej wsi”, warsztatach artystyczno-recyklingowych „Ze starego coś nowego” kierowanych do dzieci i młodzieży z ponad dwudziestu oddziałów klasowych szkół z wykorzystaniem odpadów, akcji „Lisie nory”- czyli wycieczek myśliwych z dziećmi i młodzieżą po okolicy a przy tym penetracja wałów przeciwpowodziowych w celu kontroli ich stanu.

  Łącznie w projekt zaangażowało się kilkunastu wolontariuszy i animatorów ze środowisk leśnych, łowieckich oraz nauczycielskich. Oddziaływaniem edukacyjno-przyrodniczym objęto ponad 300 dzieci i młodzieży – w tym w realizację projektu włączyła się grupa dzieci niepełnosprawnych. Pośrednio projekt oddziaływał na środowisko lokalne Gminy Zaleszany oraz Biłgoraja. Przeszkolono w obszarze wiedzy o pracy leśników ponad 130 liderów społecznych z regionu Gminy Zaleszany, Lublina oraz Biłgoraja.

  - Budowanie postaw szacunku do rodzimej przyrody to jeden z ważnych priorytetów w działalności leśników. Jesteśmy i czujemy się odpowiedzialni za to, by młode pokolenia Polaków poznawały zasoby przyrodnicze regionów, w których mieszkają - powiedział Jacek Pomykała, członek Zarządu Stowarzyszenia „Leśnicy dla Polski”.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!