Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce: Najważniejsze, żeby rozmawiać…

Marcin Radzimowski
Leszek Surdy funkcję wójta gminy Gorzyce sprawuje pierwszą kadencję. Wcześniej był radnym powiatowym.
Leszek Surdy funkcję wójta gminy Gorzyce sprawuje pierwszą kadencję. Wcześniej był radnym powiatowym.
W naszej akcji „Mała Ojczyzna - Duża Sprawa” najlepszym włodarzem w powiecie tarnobrzeskim został wybrany głosami czytelników Leszek Surdy wójt gminy Gorzyce.

W naszej akcji został Pan oceniony najlepiej spośród wszystkich włodarzy gmin w powiecie tarnobrzeskim. To dobrze wróży dla osoby, która stanowisko piastuje dopiero dwanaście miesięcy. Jakie sprawy przez ten czas udało się Panu zrealizować?
Dziękuję za zaufanie i oddane na mnie głosy. To dla mnie i całego zespołu dodatkowa motywacja do pracy. Wracając do pytania wiele spraw, które postawiliśmy sobie do realizacji w 2015 roku, wykonaliśmy. Ten rok poświęciliśmy przede wszystkim na przygotowanie się do konkursów, które w latach najbliższych będą ogłaszane. Zwieńczeniem tegorocznych starań o dofinansowanie naszych inwestycji jest pozytywnie rozpatrzony wniosek przez Wojewodę Podkarpackiego w zakresie przebudowy ulicy 3 Maja i ulicy Słonecznej w Gorzycach. Inwestycję będziemy realizować w przyszłym roku i dostaniemy na nią 50 procent dofinansowania. Wśród najważniejszych zrealizowanych inwestycji mogę wymienić termomodernizację sal gimnastycznych Zespołu Szkół we Wrzawach oraz Szkoły Podstawowej numer 1 w Gorzycach, a także budynku przedszkola w Orliskach. Dostosowaliśmy – co szczególnie było dla mnie ważne – kompleks budynków przy ulicy Edukacji Narodowej w Gorzycach do potrzeb dzieci i pracowników niepełnosprawnych. W Motyczu Poduchownym, Orliskach i Wrzawach wykonaliśmy remont i przebudowę dróg. W Gorzycach wyremontowaliśmy ulicę Norwida, wybudowaliśmy chodnik na ul. Słonecznej, na ulicach 3 Maja i Edukacji Narodowej powstały wyniesione przejścia dla pieszych, a na ulicy Odlewników – próg zwalniający. Mieszkańcy doczekali się także budowy chodnika przy niezwykle ruchliwej drodze krajowej 77 łączącej Gorzyce z gminą Zaleszany. W trakcie roku utwardzaliśmy drogi kamieniem i poprawialiśmy – w uzgodnieniu z sołtysami – stan dróg polnych. Ponadto na terenie gminy zamontowaliśmy 51 nowych lamp. 25 działek przyłączyliśmy do sieci kanalizacji sanitarnej, a 15 do wodociągowej.

Amatorzy wędkowania wspominają, że nad zalewem szykują się spore zmiany...
To prawda. Od grudnia zalew w Gorzycach jest zarządzany przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie „Szczupak Przybyłów. To pozwoli na uporządkowanie terenu, a przede prowadzenie inwestycji nakierowanych na sporty wodne i turystykę.

Rok rządów to niewiele czasu na spełnienie przedwyborczych obietnic i załatwienie wszystkich potrzeb. Jakie ma Pan plany inwestycyjne na kolejne lata?

Tak, jak wspominałem – ten rok był dla mnie bardzo ważny, by dobrze przygotować się do nowej perspektywy unijnej. Opracowaliśmy dokumentację przebudowy Przedszkola Samorządowego w Gorzycach, w zakresie modernizacji stołówki i kuchni, przebudowy instalacji centralnego ogrzewania w budynkach remizy strażackiej we Wrzawach, budowy bieżni lekkoatletycznej i infrastruktury towarzyszącej oraz budowy dwóch boisk przy Zespole Szkół w Gorzycach. Mamy dokumentację projektową dla przebudowy dróg: Placu Mieszczańskiego, ulicy Żwirki i Wigury, Krasickiego, Chopina oraz chodnika przy ulicy księdza Osetka.

W Gorzycach sporo ma się dziać. Podobnie będzie w innych miejscowościach gminy?
Współpracujemy i w przyszłym roku będziemy kontynuować współpracę z województwem w zakresie budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej w Gorzycach i Wrzawach oraz z powiatem w zakresie budowy chodników przy drogach powiatowych we Wrzawach, Orliskach i Trześni. Przygotowaliśmy także dokumentację projektową dla rozbudowy sieci wodociągowej dla 15 działek we Wrzawach. W przyszłym roku zostanie wykonany projekt budowy sieci kanalizacji we Wrzawach i w Pączku Gorzyckim. W miarę posiadanych funduszy będziemy kontynuować rozbudowę przyłączy do istniejącej sieci kanalizacyjno-sanitarnej.

Jako wieloletni dyrektor szkoły doskonale zna Pan problemy oświatowe. Na problemy te wpływ ma w znaczniej mierze niż demograficzny. W wielu gminach planowane są likwidacje szkół i przedszkoli. W gminie Gorzyce też jest takie ryzyko, czy może udało się Panu znaleźć jakieś rozwiązanie?

W mijającym roku połączyliśmy nasze placówki oświatowe w zespoły szkół. Taka reorganizacja została przeprowadzona w Gorzycach, Trześni i Sokolnikach – tam placówki funkcjonują obecnie pod jedną administracją. To pozwoliło od 1 września na zmniejszenie kosztów funkcjonowania tych jednostek. Już widzimy efekty finansowe. W styczniu przyszłego roku przyniesie nam to około 600 tysięcy złotych oszczędności. Ta zmiana reorganizacyjna nie odbyła się na jakości świadczonych usług edukacyjnych. Ponadto staramy się przygotować szkoły tak, aby były one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu nasze dzieci nie muszą szukać innej integracyjnej szkoły poza granicami gminy. W Samorządowym Przedszkolu w Gorzycach we wrześniu utworzyliśmy dodatkowo 25 nowych miejsc dla najmłodszych. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rodziców chcemy utworzyć przedszkole w Furmanach. Już rozpoczęliśmy prace w tym zakresie. Dla najzdolniejszych tworzymy wraz z nowym rokiem Fundusz Stypendialny. O wsparcie finansowe będą mogli ubiegać się uczniowie klas czwartych, piatych i szóstych szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.

Dla mieszkańców gminy leżącej w widłach Wisły i Sanu niezwykle istotne są kwestie bezpieczeństwa. Mam na myśli zabezpieczenia przeciwpowodziowe. W ostatnich latach wiele udało się zrobić, wykorzystując także fundusze unijne. Jest dobrze, czy może być jeszcze lepiej?
Na przełomie listopada i grudnia zostały zakończone prace na odcinkach wałów Sanu, Łęgu i Trześniówki. Wzorowo układa się współpraca z pochodzącym z terenu naszej gminy radnym sejmiku województwa podkarpackiego, Władysławem Stępniem. Dzięki naszej wspólnej pracy, wsparciu starosty tarnobrzeskiego i wielu osób przychylnych regionowi planowane są nowe inwestycje na wałach przeciwpowodziowych. Po wizycie przedstawicieli Banku Światowego wiemy, że będzie finansowanie dla newralgicznego dla nas odcinka Koćmierzów – Skalna Góra (Tarnobrzeg). Zabiegaliśmy o to wspólnie, razem z największymi przedsiębiorcami – Pilkington Automotive Poland i Federal Mogul, a także prezydentem Tarnobrzega i burmistrzem Sandomierza. Prowadzone są także prace projektowe mające na celu modernizację wałów przeciwpowodziowych na rzece San w miejscowości Wrzawy, Łęg w miejscowości Gorzyce i Trześniówka w Trześni i Zalesiu Gorzyckim. Czy może więc być jeszcze lepiej? Nawet nie sposób porównywać stanu zabezpieczeń przeciwpowodziowych obecnych i tych sprzed 2010 roku, kiedy naszą gminę zniszczyła powódź. Ta różnica jest ogromna.

Z tego, co Pan mówi, w Gorzycach rządzi się łatwo, lekko i przyjemnie...
Cieszyłbym się, gdyby tak było (uśmiech). Myślę, że nie jest ani trudniej, ani łatwiej, niż w podobnej wielkości gminach. Najważniejsze, żeby rozmawiać z innymi ludźmi. I mam tu na myśli zarówno samorządowców z ościennych gmin, jak i każdego mieszkańca gminy. Rozmawiając można dojść do właściwego rozwiązania każdego problemu.

Podobno marzenia się spełniają. Ma Pan jakieś „służbowe” marzenia?Chciałbym, aby w trakcie kadencji powiódł się projekt rewitalizacja Gorzyc i gminy Gorzyce. Przygotowaliśmy z architektami Bartkiem Bukowskim i Łukaszem Pawlickim – koncepcję architektoniczną zagospodarowania i rewitalizacji centrum Gorzyc, którą sukcesywnie będziemy realizować. Mam nadzieję, że pierwsze, widoczne prace ruszą w 2017 roku.

Leszek Surdy

Ma 52 lata i troje dorosłych dzieci. Urodził się w Stalowej Woli, mieszka w Gorzycach. Trener akrobatyki sportowej, instruktor pływania i narciarstwa zjazdowego. Wychował wraz z żoną wielu sportowców, którzy w akrobatyce osiągnęli liczne sukcesy na arenie ogólnopolskiej.

Wideo

Komentarze 180

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fiksum dyrdum
W dniu 25.10.2018 o 21:25, Gosc napisał:

Ludzie z Wami to jest naprawdę coś nie w porządku - wybraliście siebie trzeźwo myślącego wójta to niech was nadal zadłuża - nadal jadem plujecie mimo że już po wyborach, wiecie co jest pocieszające że kiedyś za te czyny i te jad odpowiecie - cieszcie się tym co macie że rządzie - innym dajcie spokój - radni po podstawówce zamiast wykształconych np prawników - macie się czym chwalic

Czy każdy radny musi mieć literki przed nazwiskiem ?  A  co do tego zadłużenia to jakoś nikt nie mówi o konkretach !  Ja też uważam, że jestem piękny i młody a inni myślą inaczej - no i co ?  Czy zastanowiłeś się może z tobą jest coś nie w porządku , bo inni mają inne zdanie niż ty !! ?? Kiedyś tak było ,że wszyscy musieli myśleć tak jak partia przewodnia, czy o to tobie chodzi , bo tak nakazuje prezes. Jeżeli nasi będą w samorządach to będzie kasa , a co jak będą nie nasi ??? I z kim jest tutaj nie w porządku ????

f
fiksum dyrdum
W dniu 27.10.2018 o 21:49, Gość napisał:

Ponoć od wyborów włodarz do pracy nie przyszedł - mam propozycję dać mu podwyżkę z 12 tys do 15 tys

A może jest na urlopie ? A ty już wszystko "czarno" widzisz. i kto tu sypie jadem ??

G
Gość

Ponoć od wyborów włodarz do pracy nie przyszedł - mam propozycję dać mu podwyżkę z 12 tys do 15 tys

g
gość
W dniu 25.10.2018 o 21:25, Gosc napisał:

Ludzie z Wami to jest naprawdę coś nie w porządku - wybraliście siebie trzeźwo myślącego wójta to niech was nadal zadłuża - nadal jadem plujecie mimo że już po wyborach, wiecie co jest pocieszające że kiedyś za te czyny i te jad odpowiecie - cieszcie się tym co macie że rządzie - innym dajcie spokój - radni po podstawówce zamiast wykształconych np prawników - macie się czym chwalic

G
Gosc

Ludzie z Wami to jest naprawdę coś nie w porządku - wybraliście siebie trzeźwo myślącego wójta to niech was nadal zadłuża - nadal jadem plujecie mimo że już po wyborach, wiecie co jest pocieszające że kiedyś za te czyny i te jad odpowiecie - cieszcie się tym co macie że rządzie - innym dajcie spokój - radni po podstawówce zamiast wykształconych np prawników - macie się czym chwalic

G
Gość

cisza.........................czas medytacji.......................po wstydzie........

M
Mieszkaniec
W dniu 24.10.2018 o 08:32, fiksum dyrdum napisał:

pani kandydatka "płacze" na swoim forum jacy to niewdzięczni mieszkańcy nie docenili jej dokonań na osiedlu. Aż strach jak teraz "dociśnie śrubę". Ale tak mówiąc poważnie to bardzo niepoważnie wygląda taki wpis.Nie świadczy to dobrze o byłej kandydatce. Wygląda to jak zachowanie przedszkolaka z którym nie chcą bawić się inne dzieci a nie postawa kandydata ta bądź co bądź poważny urząd wójta gminy. wyborcy ocenili predyspozycje trafnie.

można link do tego forum gdzie się wypłakuje?

f
fiksum dyrdum

pani kandydatka "płacze" na swoim forum jacy to niewdzięczni mieszkańcy nie docenili jej dokonań na osiedlu. Aż strach jak teraz "dociśnie śrubę". Ale tak mówiąc poważnie to bardzo niepoważnie wygląda taki wpis.Nie świadczy to dobrze o byłej kandydatce. Wygląda to jak zachowanie przedszkolaka z którym nie chcą bawić się inne dzieci a nie postawa kandydata ta bądź co bądź poważny urząd wójta gminy. wyborcy ocenili predyspozycje trafnie.

G
Gość

Pis w Gorzycach to potęga.

w
wyborca

Gratulację dla Pana Leszka

G
Gość

kolejna lata wstydu wyborczego pisu w Gorzycach

G
Gość
W dniu 27.09.2018 o 00:10, Gość napisał:

W Gorzycach do władzy pną się same grubaśne, wypasione  baby !!!

Kochanego ciała nigdy nie za wiele !!!!

G
Gość
W dniu 15.10.2018 o 22:36, Maciek napisał:

Mieszkam w Sokolnikach na ul Sandomierskiej nie bylo u nas chodnika a przed wyborami juz jest zamiast zrobic drogi dojazdowe do domow ci ludzie z gorek nie maja grogi do swojich domow tylko jakas polna

Maciek ! A gdyby tak w Sokolnikach zrobić asfalt pod każdy wychodek to było by ok !

M
Maciek

Mieszkam w Sokolnikach na ul Sandomierskiej nie bylo u nas chodnika a przed wyborami juz jest zamiast zrobic drogi dojazdowe do domow ci ludzie z gorek nie maja grogi do swojich domow tylko jakas polna

M
Maciek

Ogulnie to w Sokolnikach na każdej ulicy by sie przydalo narmalne odwodnienie I chodniki mamy czasy 21wieku a w sokolnikach na tak zwanych gorkach ludzie nie maja dojazdu do domu tylko polna groga ja ogolnie mieszkam na ul Sandomierskiej to przed wyboram zaczeli chodnik robic

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3