Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści Czarnieckiego w Nisku na zajęciach z kryminalistyki

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pierwszoklasiści wzięli udział w dwugodzinnych wykładach doktora Mariana Szkodzińskiego
Pierwszoklasiści wzięli udział w dwugodzinnych wykładach doktora Mariana Szkodzińskiego LO Nisko
W połowie lutego oficjalnie rozpoczęła się II. edycja projektu „Akademia Bezpieczeństwa WSPiA”, realizowanego w niżańskim liceum przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie. Tym razem uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy IA o profilu humanistyczno-prawniczym.

Pierwszoklasiści wzięli udział w dwugodzinnych wykładach doktora Mariana Szkodzińskiego, pracownika akademickiego, byłego komendanta powiatowego policji w Leżajsku i w Nisku.

W trakcie zajęć uczniowie poszerzyli wiedzę na temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich i młodocianych w procesie karnym i cywilnym. Prelegent omówił również kategorie przestępstw, środki wychowawcze, jakie może zasądzić sąd rodzinny, począwszy od nadzoru kuratora sądowego aż po umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Celem zajęć jest uświadomienie młodzieży potrzeby respektowania obowiązujących norm prawnych oraz konsekwencji niezgodnych z prawem zachowań, przypomnienie uczniom o tym, że granice nakreślone przez prawo mają za zadanie stworzyć poczucie bezpieczeństwa, a błędy popełnione w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje negatywne odbicie w dorosłym życiu.

26 lutego na uczestników projektu realizowanego przez WSPiA czekała nie lada gratka. Zajęcia na temat prawa karnego oraz pracy w służbach mundurowych poprowadziła Alena Myrda, była naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, a obecnie wykładowca Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Prelekcję rozpoczęła od przedstawienia siedmiu złotych pytań kryminalistyki, sugerując, że to kobiety od małego chcą wiedzieć: „Kto? Co? Kiedy? Z kim? Jak i po co? I jak najbardziej nadają się do pracy w policji”. Omówiła specyfikę pracy pionów policji: kryminalno-dochodzeniowego, prewencyjnego i logistycznego, a także etapy postępowania karnego: przygotowawczego, sądowego i wykonawczego. Nie zabrakło pytań dotyczących przesłuchiwania przestępców i zabezpieczania materiału dowodowego, oględzin, błędów, jakich należy się wystrzegać na etapie postępowania przygotowawczego. Pani prelegent dużo uwagi poświęciła różnym aspektom z zakresu kryminalistyki i kryminologii, rodzajom kar i środków karnych oraz okolicznościom przedawnienia przestępstw.

Zajęcia z Aleną Myrdą były niezwykle pouczającą lekcją, ponieważ uczniowie mieli niecodzienną okazję zadawać pytania doświadczonemu praktykowi z dziedziny prawa karnego. Warto wspomnieć, że mgr Alena Myrda pracowała w Wydziale do Walki z Aferami Gospodarczymi w Komendzie Wojewódzkiej, a później znalazła się w Wydziale do Walki z Przestępczością Zorganizowaną. W końcu została pierwszą kobietą na terenie Polski południowej - naczelnikiem pionu kryminalnego. Dowodziła największymi akcjami w województwie, przesłuchiwała groźnych zabójców, tropiła przestępców.

Udział w projekcie „Akademia Bezpieczeństwa WSPiA” to dla uczniów szansa na poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, podniesienie świadomości prawnej na temat prawa karnego, w rezultacie zwiększenie bezpieczeństwa w szkole i otoczeniu społecznym uczniów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie