Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści Czarnieckiego z Niska na dwóch rozprawach sądowych. Zobaczyli, jak kończy się branie narkotyków

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przed wejściem do sali rozpraw Sądu Rejonowego
Przed wejściem do sali rozpraw Sądu Rejonowego LO Nisko
Uczniowie klasy II A Liceum Ogólnokształcącego w Nisku w ramach nauczania wiedzy o społeczeństwie i edukacji prawnej uczestniczyli w dwóch przewodach sądowych w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli.

W Polsce prawo uczestniczenia publiczności na rozprawie jest jedną z elementarnych gwarancji konstytucyjnych, młodzież mogła śledzić przebieg rzeczywistego procesu sądowego.

Pierwsza z obserwowanych rozprawa dotyczyła przestępstwa posiadania znacznej ilości narkotyków. Kobieta w wieku 21 lat została ukarana grzywną i karą 10 miesięcy ograniczenia wolności. Ujmujące były jej słowa, w których zwróciła się do młodzieży i wyznała, że nie warto zażywać jakichkolwiek substancji odurzających, gdyż - w jej przypadku – doprowadziły do tego, że porzuciła szkołę, zniszczyła relacje z rodziną i zaprzepaściła swoją karierę sportową. Przewodniczący składu sędziowskiego, sędzia II wydziału karnego, Maciej Olechowski, w pogadance dla młodzieży przypomniał, iż posiadanie nawet niewielkiej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych może zgodnie z artykułem 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii spowodować pozbawienie wolności do 3 lat.

Udział uczniów w tym spotkaniu umożliwił dodatkowo obserwację wszystkich czynności przed sądem, począwszy od wywołania sprawy, odczytania aktu oskarżenia, wyjaśnień oskarżonej, odczytywania protokołów z czynności przygotowawczych po propozycję zmiany kwalifikacji prawnej czynu i ogłoszenie przerwy w rozprawie. Drugoklasiści mieli również okazję zobaczyć, jak wygląda w praktyce „ugoda” między prokuratorem, a oskarżonym.

Druga rozprawa, w której uczestniczyła młodzież, dotyczyła niepłacenia alimentów przez ojca dziecka. W zastępstwie pokrzywdzonej córki wystąpiła matka jako oskarżyciel posiłkowy obok oskarżyciela publicznego. Oskarżony nie stawił się na rozprawę, co jednak nie miało wpływu na jej przeprowadzenie. Kodeks postępowania karnego zezwala na prowadzenie postępowania pod nieobecność oskarżonego. W prelekcji sędzia wyjaśnił, iż „przestępstwo niepłacenia alimentów jest przestępstwem, które godzi w członków rodziny, z tego względu osoby skazane za niepłacenie świadczeń alimentacyjnych są postrzegane w zakładach karnych jako ci, którym nawet nie wypada podać ręki”.

Uczestnictwo w obu rozprawach pozwoliło uczniom ugruntować wiedzę i dało wyobrażenie o działalności wymiaru sprawiedliwości. Opiekę nad humanistami sprawowały panie Anna Andres i Beata Michałowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie